BİLİM TEKNOLOJİ GIDA * Dünyada ilk: Singapur laboratuvarda yetiştirilen ‘temiz et’ satışını onayladı

Dünyada ilk: Singapur laboratuvarda
yetiştirilen ‘temiz et’ satışını onayladı

EuroNews – Melis Ozoglu • Son güncelleme: 02/12/2020

Singapur, ABD’li bir firmanın hayvanları öldürmeden laboratuvar ortamında ürettiği tavuk etini satacak. Dünya’da bir ilk olan et satış onayının, gıda endüstrisinde devrim yaratması bekleniyor.
Eat Just’ın Kurucu ortağı ve CEO’su Josh Tetrick, laboratuvarda hayvan kas hücrelerinden yetiştirilen tavuk etinin “çok yakın vadede” Singapur’da bir restoranda birinci sınıf tavuk fiyatlarıyla menüde yerini alacağını duyurdu.
Firma ayrıca tavuk etinin Singapur’da üreteceğini belirtti.
Singapur Gıda Ajansı da onay verilmeden önce üretim kontrolü ve güvenlik testi süreciyle ilgili verilerin detaylı bir şekilde incelediğini söyledi.
Normal ete alternatif ‘temiz et’
Hayvana zarar vermeden tamamen laboratuvar ortamında üretilen ve ‘temiz et’ adı verilen kültür eti, her ne kadar normal ete alternatif olarak giderek büyüyen bir talep olsa da, yüksek üretim maliyetleri nedeniyle hala başlangıç aşamasında.
5,7 milyon nüfuslu bir şehir devleti olan Singapur, şu anda gıdasının sadece yüzde 10’unu üretiyor. Ancak önümüzdeki on yıl içinde yüksek teknolojili tarım ve yeni gıda üretim araçlarını destekleyerek bu oranı yükseltmek için iddialı planları söz konusu.
Alternatif et pazarının büyümesi bekleniyor
Küresel olarak iki düzineden fazla firma, laboratuvarda yetiştirilen balık, sığır eti ve tavuğu üretmek için kolları sıvadı.
Tıpkı Bill Gates ve Richard Branson’ın destekçileri arasında olduğu ABD merkezli Memphis Meats gibi test çalışmalarını sürdüren firmalar, böylece Barclays’in 2029 yılına kadar 140 milyar dolar değerinde olabileceğini tahmin ettiği alternatif et pazarına girmeyi amaçlıyor.

https://tr.euronews.com/2020/12/02/dunyada-ilk-singapur-laboratuvarda-yetistirilen-temiz-et-sat-s-n-onaylad
This entry was posted in Bilim ve Teknoloji, GIDA. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *