ASTRONOMİ * Hubble, Yıldızlarla Dolu Devasa Bir Kozmik Denizaltı Dünyasını Keşfediyor

İlhan Vardar tarafından 30 Kasım 2020 tarihinde yayınlandı

Nasa;Hubble Uzay Teleskobu’nun 30 yıllık uzayın harikalarını izleme deneyimini anmak için yıldızlarla dolu bir deniz altı dünyasının kozmik versiyonunu andıran, dev kırmızı bulutsu (NGC 2014) ve daha küçük olan mavi komşusu (NGC 2020),  geniş bir yıldız oluşum bölgesinin parçasını yayınladı. NGC 2014 uçsuz bucaksız bir yıldız denizinde yüzen bir mercan resifinin bir parçasını andırdığından, görüntünün adı “Kozmik Resif” dir.
NGC 2014’teki yıldızlardan bazıları canavarlardır. 
Yıldız Doğumevi
NASA, Hubble Uzay Teleskobu’nun, komşu bir galakside yıldız doğumu ateş fırtınasının çarpıcı yeni bir portresini ortaya çıkararak uzayın güzelliğini ve gizemini ortaya çıkardığı 30. yılını kutluyor.
Bu Hubble portresinde, dev kırmızı bulutsu (NGC 2014) ve daha küçük olan mavi komşusu (NGC 2020), 163.000 ışık yılı uzaklıkta, Samanyolu’nun bir uydu galaksisi olan Büyük Macellan Bulutu’ndaki geniş bir yıldız oluşum bölgesinin parçasıdır.
Görüntünün takma adı “Kozmik Resif” çünkü deniz altı dünyasına benziyor.
Otuz yıl önce, 24 Nisan 1990’da, Hubble beş astronotlu bir mürettebatla birlikte uzay mekiği Discovery ile Kennedy Uzay Merkezi’nden uzaya taşındı. Bir gün sonra alçak Dünya yörüngesine yerleştirilen teleskop, medeniyetimiz için dönüştürücü olan kozmosa yeni bir göz açtı.
Hubble, yalnızca bilim adamları için değil, aynı zamanda halkı harika bir keşif ve keşif yolculuğuna çıkararak modern astronomide devrim yaratıyor. Hubble’ın hiç bitmeyen, nefes kesici göksel anlık görüntüleri, Hubble’ın en önemli bilimsel başarıları için görsel bir şölen sağlar.
Hubble, kendinden önceki herhangi bir uzay teleskopunun aksine, astronomiyi her yaştan insan için, ilgi çekici ve erişilebilir hale getirdi.  Uzay teleskobunun ikonik görüntüleri, evren görüşümüzü ve zaman ve uzaydaki yerimizi yeniden tanımladı.
Washington, DC’deki NASA Genel Merkezi bilim yöneticisi Thomas Zurbuchen, “Hubble bize yakın gezegenlerden şimdiye kadar gördüğümüz en uzak galaksilere kadar evren hakkında çarpıcı bilgiler verdi” dedi. 30 yıl önce ve bu astronomi santrali bugün hala devrim niteliğinde bilimsel bilgiler sunuyor. Muhteşem görüntüleri yıldır hayal gücümüzü yakaladı ve önümüzdeki yıllarda insanlığa ilham vermeye devam edecek. “
Dünya’nın bulanık atmosferinden mahrum olan uzay gözlemevi, evreni ultraviyoleden yakın kızılötesi ışığa kadar geniş bir dalga boyunda eşi görülmemiş kristal netliğinde  ve keskinlikte ortaya çıkarıyor.
Hubble’ın en önemli başarıları arasında evrenin genişleme ve hızlanma oranını ölçmek; kara deliklerin galaksiler arasında yaygın olduğunu bulmak; diğer yıldızların etrafındaki gezegenlerin atmosferlerini karakterize etmek; güneş sistemimizdeki gezegenlerdeki hava değişikliklerini izlemek; yıldızların ve galaksilerin doğumunu ve evrimini kronolojik olarak kaydetmek için evrenin% 97’sinde zaman içinde geriye bakmak.
Hubble bugüne kadar 1,4 milyon gözlem verdi ve dünyanın dört bir yanındaki gökbilimcilerin 17.000’den fazla hakemli bilimsel yayın yazmak için kullandığı verileri sağladı ve bu da onu tarihteki en verimli uzay gözlemevi haline getirdi.
Tek başına arşiv verileri, gelecek nesiller için gelecekteki astronomi araştırmalarını besleyecektir.
Hubble’ın uzun ömürlülüğü, astronotların teleskobu gelişmiş aletler, yeni elektronik cihazlar ve yörüngede onarımlarla iyileştirdiği 1993’ten 2009’a kadar beş uzay mekiği servis görevine çıktı. Kamera ve diğer araçlardan oluşan saygın gözlemevinin, yaklaşan James Webb Uzay Teleskobu ile sinerji içinde 2020’lerde faaliyete devam etmesi bekleniyor.
Kozmik Resif; Hubble’ın 30 yıllık ömrü boyunca gözlemlediği birçok çalkantılı yıldız fidanlıklarının en fotojenik örneklerinden biridir. Bu bölgelere, Güneşimizden en az 10 kat daha büyük yıldızların parıltısı hakimdir.  Kozmik Resif  sakinleri yıldızlar, Güneşimizin 10 milyar yıllık yaşam süresine kıyasla yalnızca birkaç milyon yıllık kısa ömre sahiptir.
NGC 2014’ün ışıltılı en önemli parçası, her biri Güneşimizden 10 ila 20 kat daha büyük kütleli parlak, ağır yıldızlardan oluşan bir gruptur. Yıldızların ultraviyole radyasyonu, çevredeki yoğun gazı ısıtır.
Büyük yıldızlar ayrıca, sağda görülen kabarcık benzeri yapıları oluşturan, düşük yoğunluklu gazı patlatan şiddetli yüklü parçacık rüzgarlarını da serbest bırakır.  Yıldızların güçlü yıldız rüzgarları, gazı ve tozu bulutsunun biriktiği daha yoğun sol tarafına iterek yıldız ışığında bir dizi karanlık bölge oluşturuyor.
NGC 2014’teki mavi alanlar, ultraviyole ışık patlamasıyla yaklaşık 11.000 santigrat derece ısıtılan oksijen parıltısını ortaya koyuyor. Daha soğuk kırmızı gaz, hidrojen ve nitrojenin varlığını gösterir. Buna karşılık, sol alttaki görünüşte izole edilmiş mavi bulutsu (NGC 2020), Güneşimizden 200.000 kat daha parlak tek bir mamut yıldız tarafından yaratıldı.
Mavi gaz, yıldız tarafından dış malzemesinin bir kısmını kaybettiği bir dizi patlama olayı ile oluştu.
Kaynak : Nasa, Hubble

https://www.absurddergi.com/hubble-yildizlarla-dolu-devasa-bir-kozmik-denizalti-dunyasini-kesfediyor/
This entry was posted in Bilim ve Teknoloji, KÜLTÜR - EĞİTİM - ÇAĞDAŞLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *