İRENE OPERASYONU * Emekli Tümamiraller Cem Gürdeniz ve Semih Çetin Odatv’ye konuştu “Terörist faaliyettir”

Fethi Yılmaz  / Odatv.com / 23.11.2020

Türkiye’den Libya’ya giden gıda ve boya gibi muhtelif maddeler taşıyan Türk bandıralı geminin durdurulup aranması, Akdeniz’deki tansiyonu yeniden yükseltti. Türk bandıralı gemi, Yunan bir komutanın sevk ettiği Alman fırtakeyni tarafından durduruldu ve arandı. Gemiye helikopterle askerler iniş yaptı. Tüm bunlar yapılırken de Türkiye’den ve gemi kaptanından izin alınmadı.
Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yaparak, “Darbeci Hafter’e gelen silah desteklerini denetlemeyen, keyfi uygulamalarda bulunulan, meşru Libya hükümetini cezalandırmaya yönelik bir harekattır” derken, AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ise “korsan müdahale” dedi.
Türk gemisine yapılan operasyonla ilgili emekli Tümamiraller Cem Gürdeniz ve Semih Çetin, Odatv’ye konuştu.
EMEKLİ TÜMAMİRAL SEMİH ÇETİN: “TAM BİR TERÖRİST HAREKETTİR”
Emekli Tümamiral Semih Çetin, Türk gemisine yapılan operasyonla ilgili, “uluslar arası platformlarda protesto edilmesi ve büyütülmesi gerekilen bir olaydır” dedi.
ABD’deki 11 Eylül saldırıları sonrasında, NATO’nun Akdeniz’de harekat başlattığını ve bu operasyona Türk gemilerinin de katıldığını belirten Semih Çetin, “O harekatta dahi, bayrak devletlerinden izin alınmadan böyle bir operasyon icra edilmemiştir” dedi.

Odatv’ye açıklamalarına devam eden Semih Çetin, “AB’nin yaptığı bu harekat tam bir terörist harekettir. Türk hükümetinin onayını almış olmanız lazım. Yunan komutanın kendi inisiyatifinde böyle bir harekatı yapacağını düşünmüyorum. Bu uluslararası platformlarda protesto edilmeli ve büyütülmeli. Bayrak devletini aramaları ve onay almaları gerekmektedir. Hafter’e silah taşıyan gemilere neden müdahale edilmiyor. AB’nin çifte standardı.” ifadelerini kullandı.
Operasyonun Alman fırtakeyni ile yapılmasını da ayrıca değerlendiren emekli Tümamiral Semih Çetin, “1998-2001 yılları arasında NATO’da plan subayı olarak görev yaptım. Askeri diplomat olarak görev yaptım. O dönemde Kosova olayı vardı. Adriyatik’te de Sırbistan’a silah taşıyan gemiler aranıyordu” diyen Semih Çetin, o dönem Alman generalin yaptığı konuşma ile bu aramaları imkansız hale getirdiğinden söz etti. Şimdi ise Alman fırtakeyninin Türk gemisine yapılan operasyonda ön safta durmasını eleştiren Çetin, “Almanya’nın buna nasıl alet olduğunu anlamak mümkün değil” ifadelerini kullandı.
EMEKLİ TÜMAMİRAL CEM GÜRDENİZ: ÇUVAL GEÇİRME GİBİ BİR ŞEY BU
Odatv’ye konuşan emekli Tümamiral Cem Gürdeniz ise,  “Türkiye’nin onayı ve gemi kaptanının rızası olmadan bu yapıldıysa düşmanca harekettir” dedi. Cem Gürdeniz yaptığı açıklamada, bunu ikinci bir “Çuval olayı”na benzetti ve “Çuval geçirme gibi bir şey bu” dedi.
 “Türkiye bu hukuksuzluğu, bu haydutluğu kabul etmemeli. Yani bu çuval geçirme gibi bir şey. Bunun affedilir bir yanı olamaz. Akdeniz bizim ön bahçemiz” diyen Cem Gürdeniz,  “Libya’ya giden bütün ticaret gemilerine bu tip İrini Operasyonu ile cevap verilebilir. Türkiye, bu hukuksuzluğu, haydutluğu çok şiddetli protesto etmesi gerekir. Sea Guardian Operasyonu’ndan geçici olarak çekilebilir. Bu, müttefiklik ruhuna uymuyor” şeklinde konuştu.
“Şimdi uluslararası deniz hukukuna göre, Viyana Protokolü, Palermo Sözleşmesi, Roma Sözleşmesi; bunlara rağmen… Biri insan kaçakçılığı, biri uyuşturucu kaçakçılığı, diğeri silahlı faaliyetler. Bunlarda bile bayrak devletinin izni ve gemi kaptanının onayı olmadan gemiye çıkılmaz. Böyle bir şey ben ilk defa görüyorum. Hele hele NATO üyesi bir ülkenin gemisi. Burada gemi resmen Türk bayraklı” diyerek sözlerine devam eden Cem Gürdeniz,  şu ifadeleri kullandı:
”Bu yapılan açıkça düşmanca bir harekettir, bunun adını koyalım. Alman ve Yunan kara vericiler işin içindedir. Çünkü gemi Alman gemisidir, taktik komutan Yunanlı komutandır. İki karar verici Türkiye’ye karşı düşmanca harekette bulunmuştur. Yapılan bildiğiniz denizde haydutluktur. Alman hükümeti Türkiye’den özür dilemelidir. AB de Türkiye’ye şu mesajı vermiş oldu, ben seninle beraber değilim diyor. Bakın orada personele resmen, utanmasa neredeyse güç kullanacak. Küstah adamlar! Personel de direniyor, onları da tebrik ediyorum. Bunun affedilir yanı yok. Çok gergin ve sinirliyim.”

CİHAT YAYCI: “TÜRKİYE CUMHURİYETİ TOPRAĞINA ÇIKILMIŞ GİBİDİR”
Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı, geçen Mayıs ayında görev değişikliği nedeniyle Deniz Kuvvetlerinden istifa eden eski Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı ise, “Türkiye Cumhuriyeti toprağına çıkılmış gibidir, durumun vahameti buradadır” şeklinde konuştu.
Habertürk’ten Burçak Orçun’a konuşan Cihat Yaycı, “Normalde bunun adı ziyarettir ama burada ziyaret zapt olmuş durumdadır” dedi ve bayrak devletinin izin vermesi durumunda aramanın üç metotla yapılabileceğini anlattı. Yaycı bu üç metodun gemiye çıkan askerlerin gözlemlemesi ve aramayı sadece mürettebatın yapması, aramanın beraber yapılması ve tamamen gemiye çıkan askerler tarafından yapılması şeklinde olabileceğini belirtti. Doç. Dr. Yaycı “Burada aramayı tamamen kendileri yapmış, bu en agresif olanıdır. Gemiye çıkılırken de, çıkıldıktan sonra da usule uyulmamıştır” dedi.
Cihat Yaycı son 1,5 yıldır FETÖ’cü sosyal medya hesapları üzerinden Türk gemilerinin hedef gösterildiğine dikkat çekerek “Bu Türkiye’yi sadece Avrupa ile değil dünya ile karşı karşıya bırakma senaryosudur” dedi. “Bunun benzeri MİT tırları iftirasıdır” şeklinde konuşan Yaycı “Her türlü komplo ile karşı karşıya kalınabilir, oraya kaçak silahlar da konulabilir ve bunlar Türkiye’ye mal edilebilirdi. Biliyorsunuz kumpas davalarında da bunlar çok meşhur yapılan şeylerdi, uluslararası alanda da Türkiye’ye karşı bunların yapılması kuvvetle muhtemeldir. Önümüzdeki dönemde bu tür şeylerle karşılaşabiliriz” sözleriyle uyardı.

FETÖ HESAPLAR TÜRK GEMİLERİNİ NASIL HEDEF ALIYORDU
Cihat Yaycı konuşmasında FETÖ’cü hesapların uzun zamandır Türk gemileri ile ilgili algı operasyonu yaptıklarını hatırlattı ve  “Geçen yıldan bu yana Türkiye’den kaçan FETÖ’cüler bazı sosyal medya hesapları üzerinden Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de silah kaçakçılığı yaptığını iddia etti. Hedef gösterdiler! Bu yaptıklarını daha önce de MİT TIR’larında yaptılar. Şimdi de gemilerimizi hedef gösterdiler, Almanlar da operasyon yaptı” dedi.
ÇUVAL OLAYI NEDİR
Çuval Olayı, 4 Temmuz 2003 günü Kuzey Irak’ın Süleymaniye kentinde karargâh kurmuş bulunan bir binbaşı komutasındaki 11 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubunun ve Türkmen mihmandarlarının Irak’taki işgal kuvvetlerinin bir parçası olan Amerikan 173. Hava İndirme Tugayı’na bağlı askerlerce ve yanlarında peşmergelerin de bulunduğu bir şekilde sürpriz bir baskın sonucu derdest edilmeleri ve başlarına çuval geçirilmek suretiyle götürülüp 60 saat süresince alıkonularak sorguya çekilmeleridir.

https://odatv4.com/emekli-tumamiraller-cem-gurdeniz-ve-semih-cetin-odatvye-konustu-23112021_m.html
This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, DENİZ VE DENİZCİLİK, DIŞ POLİTİKA. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *