AZERBAYCAN – ERMENİSTAN * KARABAĞ SORUNU * Azerbaycan Ateşkes Yaptı. Türkiye Masaya Alınmadı. Sözler Havada Kaldı. 

Sefa M. Yürükel <sefamyurukel65@gmail.com>  11.10.2020
Azerbaycan Ateşkes Yaptı. Türkiye Masaya Alınmadı. Sözler Havada Kaldı.
Dün, Azerbaycan masada Türkiye’de olmadan bir şey imzalamayacağız ve Topraklarımızı kurtarmadan ateşkes olmayacak, işgal edilen yerlerden Ermenistan derhal veya bir çekilme tarihi ve  çizelgesi vermeden ve Türkiye ike Rusya bu konuda garanti ( garantör olmadan) vermeden askeri operasyonu durdurmayacağız ve ateşkes yapmayacağız  demişti.
Masa Rusya tarafından kuruldu. Masada Türkiye yoktu. Masada Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan vardı. Ateşkes yapıldı. Ermenistan çekiliş çizelgesi vermedi. Anlaşmaya görede bundan sonra masada Türkiye’nin olmayacağı ortaya çıktı. Bundan sonraki süreçte, masada Rusya, ABD ve Fransa Minsk üçlüsü olacağı ilan edildi. Gelen kesin bilgiler bunlar.
Bu şu demektir. Rusya, ABD ve Fransa kendi aralarında anlaşmış ve Türkiye’yi dışlamışlar ve Azerbaycan’da bu dışlamayı kabul etmiştir.
Azerbaycan liderliği bu anlamda ne kendi halkına, ordusuna ve Türkiye devleti ve milletine güven vermemektedir.  24 saat içinde dediklerinin tam tersini yapmıştır. Karabağ’ın tamamını işgalden kurtarmamıştır. Bu şansını iyi kullanmamıştır. Resim budur.
Azerbaycan halkı bu konuda böyle bir liderlikle ne yapacağına kendi karar vermelidir. Türkiye ise bundan sonra Aliyev liderliği ile ilgili ilişkilerinde daha dikkatli davranmalıdır. Süslü, dolambaçlı sözler ve romantik kardeş kavramlarının menfaatler konusunda  nasıl kayganlaştırıldığını bu olay göstermektedir.
Bu olay Türkiye’nin ve Azerbaycan halkının gözünü açmalı ve Türkiye bundan sonra bu gibi ilişkilerde ve beyanatlarda daha dikkatli olmalıdır. Sonuç şu an itibari ile savaş bitmiş. Azerbaycan topraklarının çok küçük bir kısmını ‘kurtarmış’ ve tümünü kurtarmamıştır. Türkiye ise, yetkililerden gelen ve kalabalık ağızla yapılan manipüle açıklamaların gürültüsüne bakmazsanız gerçekte masanın dışında bir kenara itilmiştir.
Buna sebep veren ise Azerbaycan’ın liderliğinin ta kendisidir. Azerbaycan bu anlamda  güven vermemektedir. Masada kazanan taraf esasından yenilgiye giden Ermenistandır. Rusya, ABD ve Fransadır. Kaybeden (topraklarının bir kısmını şu anlık için kazansa bile) büyük resimde  Azerbaycan ve Türkiye’dir.
Ermenistan ve diğer üçlü olan Rusya, Fransa ve  ABD önümüzdeki Minsk sürecinde asla Karabağ’ı Azerbaycana vermeyecektir. Bu Azerbaycan halkı ve Türkiye’yi dışarda bırakan yanlış ve kötü bir anlaşmadır. Bu konuda herşey açıktır.
Sefa M. Yürükel / Sosyal Antropolog ve Etnograf / Soykırımlar ve terörizm araştırmacısı
This entry was posted in DIŞ POLİTİKA, ERMENİ SORUNU. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *