TÜRKİYE’nin KARŞISINDA BİR CEPHE DAHA OLUŞTU * BAE’nin Yunan Jetleri… Pilotlar Türkiye’de yetişti

Birleşik Arap Emirlikleri Hava Kuvvetlerine ait 4 adet F-16E/F savaş uçağının “tatbikat ve eğitim” faaliyetleri kapsamında 22 Ağustos 2020 Cumartesi günü Girit’teki Suda Hava Üssü’ne gidecek. Türkiye Cumhuriyeti bölgesel politikalarda karşı karşıya gelen bahse konu iki ülkenin ortak tatbikat ve eğitim gerçekleştirecek. Yunanistan, Adalar Denizindeki mevcut talepleri ile Türkiye Cumhuriyeti ile politik çakışmalar yaşamakta. Doğu Akdeniz’de ise GKRY’min varisi gibi izlediği politikalar ile de Türkiye Cumhuriyeti ile politik sorunlar yaşamakta.
https://www.defenceturk.net/bae-hava-kuvvetlerine-ait-f-16-savas-ucaklari-yunanistana-gidecek

Tuncay Mollaveisoğlu / 02 Eylül 2020 Çarşamba

BAE’nin Yunan Jetleri… Pilotlar Türkiye’de yetişti


Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Yunanistan’a destek için Girit’e 4 savaş uçağı gönderdi.
Ne demek bu? Olası savaşta BAE jetleri Türkiye’ye karşı kullanılacak!
Bu jetlerin pilotlarını Türkiye’nin eğittiğini biliyor muydunuz?
Emekli hava pilot Osman Başıbüyük ile konuştum. Ege’de “it dalaşının” usta pilotlarından…
Diyor ki: “Türkiye’nin Libya’da kurmaya başladığı hava üssüne bir gece ansızın hava operasyonu yapıldı. Kimliği belirsiz uçaklar büyük hasar verdi. Aslında biz kim olduklarını biliyoruz. Mısır’dan kalkan BAE’ye ait 9 adet Mirage 2000 uçağı önce Sudan’a ardından Çad’a geçti, orada havada yakıt ikmali yaptı. Libya’daki üssü vurup geri döndüler!”
Başıbüyük, BAE’nin benzer bir saldırıyı Türkiye’ye yapma ihmaline karşı uyarıyor.
Peki, bir aile şirketi gibi yönetilen bu emirliğin Türkiye ile derdi ne?
Kendi ifadelerinden aktaralım. “Sizdeki FETÖ ne ise bizde de İhvan aynı anlama geliyor. İhvancılara zamanında kucak açtık ancak onlar önce tüm eğitim kurumlarımızı, camilerimizi ve dışişlerini ele geçirdiler. Mısır’da devleti ele geçirdiler. Aynısını burada yapmak isteyince hükümetimiz onları yasadışı ilan etti. Türkiye’den İhvan konusunda hassasiyet bekliyoruz”*
Türkiye’nin Mısır, Suriye, BAE, Suudi Arabistan gibi Arap ülkeleri ile olan probleminin temelinde AKP iktidarı ve genel başkanı Erdoğan’ın “İhvan yanlısı” tutumu etkili.
Yunanistan ise bölgede hiç dostu kalmayan Türkiye’nin yalnızlığından faydalanarak hem Batı dünyasını hem de bölge ülkelerini haksız, yayılmacı, işgalci çıkarları için kullanıyor.
Yani Türkiye’nin “değerli yalnızlığını” fırsata çeviriyor!
Dış politika hamasetle, duygularla ya da kişisel ideolojik bakış açısı ile yapılmaz.
Ulusal çıkarları korumak için dış politika yapılır. AKP iktidarı, Atatürk’ün eksenini çizdiği dış politikamızı yerle bir etti. Geldiğimiz noktada küstah Yunanistan’a ve -AKP’nin yanlışları nedeniyle bile olsa- Yunanistan’ı destekleyenlere hak verecek halimiz yok!
Rum – Yunan ikilisi, taleplerinde haksızlar. Uluslararası hukuk da bunu söylüyor. Sebebi ne olursa olsun, Yunan yayılmacılığını destekleyen ülkeler, iktidarı ve muhalefeti ile Türkiye’yi topyekûn karşısında bulacaktır.
(*Abu Dabi Eğitim Konseyi Genel Direktörü Ali Raşid el Nuaymi)
https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/tuncay-mollaveisoglu/baenin-yunan-jetleri-pilotlar-turkiyede-yetisti-1762772
This entry was posted in DIŞ POLİTİKA, ORTADOĞU ÜLKELERİ, YUNANİSTAN - EGE SORUNU. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *