ABD, İncirlik’teki Nükleer Silahlarını Çekebilir mi?

Southfront.org-ABD’nin Türkiye’deki İncirlik Hava Üssü’nde tuttuğu 50 adet B61 nükleer bombayı kaldırmanın yollarını aradığı iddia ediliyor.
Yazan Mehmet Zeki Bodur 14 Eylül 2020

Yunan haber sitesi Greek City Times’ın haberine göre, ABD’nin Türkiye’nin Adana ilindeki İncirlik Hava Üssü’nde depoladığı 50 nükleer savaş başlığını Yunanistan’a taşımaya hazırlandığı yönündeki söylentilerde son zamanlarda artış yaşandığına dikkat çekti.


ABD, Soğuk Savaş sona erdikten sonra NATO ülkelerinden nükleer bomba çekmeye zaten başlamış, 2000’li yıllardan beri Türkiye’den 40 nükleer bombayı geri çekmiş ancak 50’si halen Türkiye’dedir.
Haberde, “İncirlik Hava Üssü, 1955 yılından bu yana Türk-Amerikan ortak kontrolü altında. Üs, Arap dünyasına kapı eşiğinde bulunması ve Sovyetler Birliği’ne yönelik Amerikan nükleer bombalarını depolamak için uygun bir yer olması nedeniyle NATO ittifakının en stratejik varlıklarından biridir” denildi.
Washington Examiner’a konuşan Avrupa Senatosu Dış İlişkiler alt komitesine başkanlık eden Wisconsin Senatörü Ron Johnson ve Amerikalı analistlere göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “rahatsız edici” dış politikası, ABD’li yetkilileri İncirlik Hava Kuvvetleri üssünden çekilme hazırlıklarını yoğunlaştırmaya teşvik etti .
Wisconsin Senatörü Ron Johnson yaptığı açıklamada, “İncirlik’e ne olacağını bilmiyoruz. En iyisini umuyoruz, ancak en kötüsünü de planlamalıyız” dedi. ABD’li Senatör Johnson, “Türkiye’deki varlığımızı ve işbirliğimizi sürdürmek istiyoruz. Bu stratejik değişimi yapmak istediğimizi sanmıyorum, ama sanırım, Erdoğan’ın gittiği yolun iyi olmadığı durumun gerçekliğine savunmacı bir duruşla bakmalıyız” yorumunda bulundu.
Erdoğan, geçmişte Amerikalıları İncirlik’ten atabileceğini; 50 kadar nükleer savaş başlığının bölgede yeni bir eve ihtiyaç duyabileceğini ifade etmekten çekinmedi” diyen Senatör Johnson, “İncirlik’ten olası bir çıkış yapmayı düşünürken, hali hazırda Yunanistan’a alternatif olarak bakıyoruz” dedi.
Johnson, “Erdoğan’ın Türkiye’yi tuttuğu yol çok talihsiz bir durum. Rahatsız edici. Bu çok endişe verici. Kesinlikle Yunanistan ile askeri işbirliğimizi artırmamızın ve geliştirmemizin nedenlerinden biri de bu. Suda Körfezi’ndeki varlığımızı güçlendiriyoruz; dürüst olmak gerekirse, Türkiye’deki varlığımız kesinlikle tehdit altında” dedi.
Öte yandan emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş’ta yaptığı açıklamada, ABD’nin zaman zaman nükleer silahları Romanya ve Yunanistan’a taşınmasını gündeme getirdiğini belirterek, “Yunan halkı bu talep karşısında ayağa kalktı. ‘Topraklarımızda nükleer bomba istemiyoruz’ dediler. Nükleer bombalar uçaklar aracılığıyla atıldığı için, İncirlik menzil açısından hedef ülkeye yakınlık açısından olağanüstü kolaylık sağlıyor. Siz bombaları buraya koyduğunuz anda, 1-2 saat menzilden kazanıyorsunuz” ifadelerini kullanmıştı.
ABD’nin Türkiye’nin izni olmadan bu nükleer silahları çekemeyeceğinin altını çizen Karataş, “Nükleer bombaların taşınması için öncelikle ev sahibinin onayı gerekli. Taşıyabilmeleri için emniyetli bir yer bulmaları lazım ki, bu şu anda yok.” ifadelerine yer vermişti. ABD nükleer silahları, elektronik sistemler ve ağır silahlı ABD birlikleri tarafından korunan sertleştirilmiş sığınaklarda saklanıyor.
Bilindiği üzere ABD’nin İncirlik’in dışında halen İtalya, Belçika, Hollanda ve Almanya nükleer silahları bulunuyor.  Soğuk Savaş sırasında ABD, diğer NATO ülkelerinin yanı sıra Türkiye’ye de B-61 nükleer bomba yerleştirmişti.
Bu silahların yerleştirilmesindeki esas fikir ABD’nin, bombalara ev sahipliği yapan bir ülkenin Sovyet işgalini engellemek için nükleer savaşı göze alacak bir hareketi engellemek, Sovyet kara kuvvetlerini caydırmak ve ABD müttefiklerini güvence altına almaktı.
Hala Türkiye’nin güneyinde, İncirlik Hava Üssü’nde ve Belçika, Almanya, İtalya ve Hollanda’da bulunan 50 bomba, Soğuk Savaş stratejisinin son nükleer kalıntıları olarak durmaktadır.
Aslında ABD, Soğuk Savaş sona erdikten sonra NATO ülkelerinden nükleer bomba çekmeye başlamıştı. Wisconsin Senatörü Ron Johnson yaptığı açıklama belirtilen hususlar nükleer silahların kaldırılması için ana neden olarak gözükmemekte, aslında zaten ABD politikası olarak zaten uygulanmaktaydı. ABD bu silahları 2016 darbe girişiminden sonra Türkiye’de bırakmış ancak bu olay nükleer silahların güvenlikleri konusunda ABD’de ciddi endişeler uyandırmıştı. Bu olaydan sonra, ABD Savunma ve Enerji departmanları onları nasıl kaldıracaklarını planlamaya başlamışlardı.
Ancak bu nükleer silahların Türkiye dışına çıkarılması bazı fiziksel riskler taşımaktadır. Bombalar çok ağır değildir, ancak nükleer malzemenin taşınması önemli güvenlik önlemleri gerektiriyor. Buna ek olarak, Türk hükümetinin nakliye uçaklarının inişine veya karadan veya denizden kargo konvoylarının gönderilmesine yardım etmesi gerekecektir.
ABD’nin nükleer silahları Türkiye’den kaldırmasına yönelik endişeleri politiktir. ABD’nin endişelerinden biri, Türkiye’nin bu hareketi NATO’dan uzaklaşma olarak algılayabilmesidir. Bu, Türkiye’nin Rusya ile daha yakın bağlar aramasına yol açabilir.
Buna ek olarak, nükleer silahların Türkiye’den çekilmesi, diğer bombaların kamuya açık bir şekilde popüler olmadığı Belçika, Hollanda ve Almanya’dan da kaldırılması taleplerine yol açabilir. Bu ise ABD’yi korkutmaktadır. ABD ayrıca nükleer silahların gideceği ülkelerdeki kamuoyunun da bu silahlara karşı tepki göstereceğinden endişe duymaktadır.
Sonuç olarak nükleer silahların başka bir ülkeye taşınması Wisconsin Senatörü Ron Johnson’ın açıklamasında belirttiği hususlara bağlı olarak değil ABD politik endişelerine bağlı olarak şekillenecektir.
https://greekcitytimes.com/2020/09/12/is-the-us-about-to-move-its-50-nuclear-bombs-from-turkey-to-a-greek-island/
This entry was posted in 21.YÜZYIL ENSTİTÜSÜ, ABD - AB - EMPERYALIZM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *