Kanal İstanbul Projesi nedeniyle İstanbul’un su kaynaklarında büyük kayıp yaşanacak, İstanbul susuz kalabilir. * Bakandan itiraf: 32.7 milyon metreküp kayıp…


Bakandan itiraf: 32.7 milyon metreküp kayıp…

Deniz AYHAN / 19 Aralık 2019

Kanal İstanbul Projesi ile ilgili konuşan Bakan Kurum, muhalefetin gündeme getirdiği ‘proje ile şehrin su kaynaklarında büyük kayıp yaşanacağı’ iddialarını ilk kez doğruladı ve ”32.7 milyon metreküp su kaybı olacak” dedi.
32.7 MİLYON METREKÜP SU KAYBI
Kurum, ”Kanal İstanbul projesinden kaynaklı kaybedilecek su miktarı 32,7 milyon metreküptür ancak İstanbul’a yıllık toplam 1,8 milyar metreküp su sağlayacak olan Melen projemiz var. Bu proje bittiği zaman, Sazlıdere’de kaybedilen hacmin yaklaşık 36 katı su, Melen’den sağlanacak. Planlama aşamasındaki Balaban Barajı’nın da devreye sokulması sonrası, diğer alternatif su kaynakları sağlanacak” açıklaması yaptı.
“Kanal İstanbul Projesi, Boğaz’ın koruma, kurtarma ve özgürlük projesidir” diyen Kurum’un TBMM’de yaptığı açıklamada şu ifadelere de yer verdi:
‘BU PROJE İÇİN ÇOK ÇALIŞTIK’
“ÇED sürecini de tamamladık. Bu süreçte de gerçekten, sivil toplum örgütleriyle, belediyelerle, üniversite hocalarımızla bir çalışma grubu oluşturduk ve bu grup çerçevesinde, çevreye olan etkilerini en aza indirecek şekliyle bir çalışma yürütüyoruz. Bu çerçevede, bu proje gerçekleştiği zaman, Boğaz’ımızın yükünü hafifleteceğiz, trafiğini azaltacağız, hem hava hem su kalitesini iyileştirmiş olacağız. Deniz canlılarımızı da koruyarak tüm bu değerlerimizi gelecek nesillere koruyarak aktarmış olacağız.”
İMAMOĞLU: ‘NE KAZMASI,HELE Bİ DURUN BAKALIM’
Öte yanda, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul Projesi’yle ilgili açıklamalarda bulundu. Ekrem İmamoğlu Kanal İstanbul için “Dozerle gireriz diyorsunuz. Kendinize, babanıza çiftlik kurmuyorsunuz. Burası değil 16 milyonun, 82 milyon insanın bekasıyla ilgili bir konudur. Ne bu acele ya, ‘kazmayı vuracağız’ ne kazması bu ya” ifadelerini kullandı.

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/bakandan-itiraf-32-7-milyon-metrekup-kayip-5518937/
This entry was posted in DOĞA - ÇEVRE, Doga - Cevre - Ekoloji - Tarim, DOĞAL YAŞAM, ÖZELLEŞTİRMELER, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *