Cumhurbaşkanlığı Kaçak Saray Olur mu? * Mimarlar Odası, Danıştay kararını duyurdu: Sarayın kaçak ve hukuka aykırı olduğu tescillendi * ‘Kaçak Saray’ın maliyetleri katlanacak’

Şükran Soner 21 Ekim 2014 Salı / soner@cumhuriyet.com.tr

Cumhurbaşkanlığı Kaçak Saray Olur mu? 

Ankara’nın bozkırında yeşil yaratma, çağdaş tarımda köylüye öncülük yapmanın simgesi, Atatürk’ün özenerek emeğini, alın terini kattığı Atatürk Orman Çiftliği; hukuk tanımaz biçimde işgal edilerek, bir dev hukuksuz yapılaşma, dudak uçuklatan lüks harcamalarla, betonlaştırmayla, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Kaçak Sarayı olur mu?
Ortada geçerli bir hukuk devleti düzeni olsa, Ankara 5. İdare Mahkemesi, Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun yürütmeyi durdurma kararları karşısında kaçak inşaat hâlâ yıkılmamış olsa da, en azından mühürlenmiş, karar tarihleri sonrası için yapılaşma durdurulmuş olurdu. Mimarlar Odası’nın Anayasa Mahkemesi’ne başvuru sonucu bile beklenmeden, Atatürk Orman Çiftliği’nin adı Yenimahalle Orman Çiftliği’ne dönüştürülerek, “Yıkabiliyorlarsa gelsinler yıksınlar, devam ediyorum..” buyruğu ile inşaatlara son hızla devam edildi. Lüks ithal inşaat malzemeleri kullanılarak, açık vermiş bütçeye karşın milyarı bulan harcamalarla son hızla inşaatlar yürütüldü. Kamu yatırımlarını hızlandırma ödeneğinden aktarmalar yapıldı.
CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan dün gazetemizin ikinci sayfasında yayımlanan çağrısında, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’na geçiş sürecinin bir bütünlük içinde ülkenin demokrasiden koparılıp Ortadoğulaştırıldığının göstergesi olduğunun nedenlerini en önemli satırbaşları ile sayarak Erdoğan’ın 29 Ekim resepsiyonuna katılınmaması çağrısı yapıyor…
“Cumhuriyet ve değerlerini temsil etmeyen, bir totaliter rejim simgesine dönüşen Erdoğan Sarayı”nı “görgüsüzlük, hukuksuzluk ve otoriterlik abidesi” olarak tanımlarken, bu sarayı bekleyen iki akıbetin; yıkım veya halkın ibretle gezeceği bir müzeye dönüştürülmesi olabileceğini söylüyor. Müzenin adının “açgözlülük ve hukuksuzluk müzesi” olmasını öneriyor…
https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/sukran-soner/cumhurbaskanligi-kacak-saray-olur-mu-132545

cumhuriyet.com.tr / 21 Ağustos 2020

Mimarlar Odası, Danıştay kararını duyurdu:
Sarayın kaçak ve hukuka aykırı olduğu tescillendi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi açıklamasında, Danıştay’ın AOÇ üzerinde inşa edilen ‘Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin hukuksuzluğunu teyit eden kararına işaret edildi, “Kaçak Saray acilen tahliye edilmelidir” denildi.
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yapımına olanak sağladığı belirtilen Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu (KVKYK) kararının hukuka aykırı olduğuna yönelik kararına karşı Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan karar düzeltme istemini geri çevirdi.
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Kurul’un oy birliği ile verdiği, Saray’ın “hukuksuz ve kaçak” olduğunu teyit eden bu karara ilişkin değerlendirme açıklaması yaptı.
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan imzalı açıklamada, “Bir ülkenin Cumhurbaşkanının hukuken kaçak olduğu tescillenmiş bir yapıda oturması kabul edilemez, Kaçak Saray acilen tahliye edilmelidir” denildi.
BEKLENTİ ÇOK NET, YAPI TAHLİYE EDİLMELİ
“Cuma müjdesi Kaçak Saray ile İlgili yüksek yargıdan geldi “Saray Kaçak”” başlıklı açıklama şöyle:
“Atatürk Orman Çiftliği’nde hukuka aykırı vicdana aykırı bu ülkenin kurucusunun iradesine aykırı inşa edilen Kaçak Saray ve Atatürk Orman Çiftliği talanı için 150’yi aşkın davamız devam ediyor. Danıştay İdari Dava Daireleri’nin verdiği bu karar, Kaçak Saray’ın yapımı sürecinde, hukuku arkadan dolaşmak için Kültür Varlıkları Yüksek Koruma Kurulu’nun 271 sayılı ilke kararına tarihi SİT alanlarına kamu hizmet binasının yapılacağına dair ibare koyması idi.
Bunun anlamı Kaçak Saray’a ilişkin Ankara 5.İdare mahkemesinin o dönemde verdiği yürütmeyi durdurma kararını boşa çıkartarak Kaçak Saray’ı meşrulaştırma çabasından başka bir şey değildi. 271 sayılı ilke kararının yargıya taşınması davanın reddedilmesi temyizde bozulması ve Cumhurbaşkanlığı’nın buna itiraz etmesi ile İdari Dava Daireleri Genel Kurulu Cumhurbaşkanlığı’nın itirazını reddederek tarihi alanlarda kamu hizmet binalarının yapılamayacağının altını kalın çizgilerle oy birliği ile bir kez daha çizmiştir.
Bu karardan sonra beklenti çok nettir, kararın Danıştay 14.Daire tarafından iptal edilmesi ve Kaçak Saray’ın boşaltılması. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak Kültür Bakanlığı’na, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne, Atatürk Orman Çiftliği alanlarında Kaçak Saray’a dair verilen tüm ruhsat ve iskanların iptal edilmesinin yolunun açıldığını ifade ederek, Atatürk’ün şartlı bağışına uygun bir şekilde yapının tahliye edilmesi için yazı yazacağız. Bu karar tüm Türkiye için hakikatli bir müjdedir. Adaletin belli noktalarında Cumhuriyete olan inanç Atatürk’e olan saygı ve sevgi devam etmektedir. Umut ve müjde budur işte. Kaçak Saray tahliye edilinceye kadar mücadelemiz devam edecek. Müjdeler Olsun Türkiye ”
https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/mimarlar-odasi-danistay-kararini-duyurdu-sarayin-kacak-ve-hukuka-aykiri-oldugu-tescillendi-1760045

‘Kaçak Saray’ın maliyetleri katlanacak’

cumhuriyet.com.tr / 26 Aralık 2014 Cuma
Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın maliyetlerinin katlanacağını iddia eden Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Kaçak Saray için bölgede kat yükseklikleri düşürüldü, şimdi de firmalara düşürülen katların zararları ödenecek, bilimdışı verilen kararların sonuçlarını bizler ödüyoruz. Maliyeti 5 milyarı aşan kaçak sarayın maliyetleri katlanacak” dedi.
Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri, Atatürk Orman Çiftliği’nde inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ilişkin, “Atatürk Orman Çiftliği’nde 5.İdare Mahkeme’sinin yürütmeyi durdurmasına  rağmen, Atatürk’ün şartlı bağışladığı alanın 1. derece doğal SİT alanı 3.dereceye düşürülerek Kaçak saray inşaa edildi” diyerek, “Yasadışı şekilde yapılan kaçak sarayın maliyetlerinin emsal değişiklikleri nedeniyle arttı” ifadelerine yer verdi.
“EMSAL DÜŞÜRME ZARARLARI KARŞILANACAK”
Candan, “Atatürk Orman Çiftliği’nde yapılmaması gereken kaçak saray hukuksuzluk ve  israf abidesi. Yer seçimi yanlış olan, hukuk kararlarına uyulmayan, vergilerimizle, yüksek miktara inşaa edilen bu yapının maliyeti her gün daha da katlanıyor. Ayrıcalıklı bir imar düzenlemesi yapılarak, daha önce Atatürk Orman Çiftliği yerleşkesinin etrafına 24 katlı yapıların yapılmasını öngören imar düzenlemesi yapıldı. Sonra kaçak sarayın güvenliği nedeni ile bu yapılar 12 kata düşürüldü. Şimdi de  Büyükşehir Belediyesi’nin hem kasım ayı hem de aralık ayı meclisinde, firmaların zararlarını telafi etmeye ilişkin meclis kararları alınmaya başlandı. 12 kata düşürdükleri yapıları  Z+14 kata çıkarttılar bodrum katların da 5 metreye kadar kullanılmasına izin veriyorlar. Bu plan değişikliğinden doğacak zararlar, nakden ödeneceği gibi emsal artırımı  ile de karşılanabilecek. Böyle bir şey olmaz. Hem yasadışı olarak Atatürk Orman Çiftliği’ne bina yapacaksın, sonra çevresindeki emsalleri düşüreceksin, sonrada düşürülen emsallerin zararını karşılayacaksın. Bu kaçak sarayın maliyetinin çok yüksek olduğunu göstermektedir” dedi.
“KAÇAK SARAY HUKUKSUZLUĞUN SİMGESİDİR, ESER DEĞİLDİR”
“Devlet menfaati gereği hazırlandığı iddia edilen plan değişikliklerinin, halkın menfaatlerini alt üst ettiği ortada” diyen Candan,  “Kaçak saray 91 yıllık Cumhuriyet döneminde, bir hükümetin ve yöneticilerinin ne kadar  hukuksuz, ne kadar hesapsız, doğasını, ormanını katleden, ne kadar bilim dışı olduğunu gösteren , kaçak yapılan  ve de artık halktan gizlenemeyen hukuksuzluğun beton simgesidir, lakin bir eser değildir” diye konuştu.
https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kacak-sarayin-maliyetleri-katlanacak-173713
This entry was posted in HUKUK-YARGI-ADALET, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *