AMERİKALI BELGESELCİNİN GÖZÜNDEN: İNANILMAZ TÜRK * The incredible Türk

AMERİKALI BELGESELCİNİN GÖZÜNDEN: İNANILMAZ TÜRK

02.08.2020 / Odatv.com

Atatürk’ü anlatan ve The Incredible Türk (İnanılmaz Türk)
ismiyle yayınlanan belgesel sosyal medyada yeniden gündem oldu.

Atatürk’ü anlatan ve The Incredible Türk (İnanılmaz Türk) ismiyle yayınlanan belgesel sosyal medyada yeniden gündem oldu.
1958 yılında ABD’de çekilen ve The Incredible Türk ismiyle yayınlanan belgeselde; 1930’ların Türkiye’sinden görüntülere yer verilirken Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’nin sanayileşmesi için yaptığı hamleler anlatılıyor.
Belgeselde Atatürk’ün ileri görüşlülüğüne hayranlık vurgulanırken Türkiye’yi modern bir ülke konumuna getirişi de aktarılıyor. Belgeselde Atatürk için “Ülkenin ilerleyiş hızı olağanüstüydü. Atatürk’ün yönetiminde sanayi üretimi on kat artmıştı” ve “Türkiye’nin lideri Hitler’in dinamik Alman ulusunu onların tutkularını kamçılayarak yıkıma sürükleyeceğini ve Mussolini’nin Sezar rolü oynayacağını söylüyordu. Zaman Atatürk’ün ne kadar haklı olduğunu gösterdi” gibi ifadelere yer veriliyor.
Söz konusu belgeselde; CIA ve Türkiye’nin arşiv görüntülerinden yararlanılırken belgesel sosyal medyada çokça beğeni aldı.
https://odatv4.com/amerikali-belgeselcinin-gozunden-inanilmaz-turk-02082009.html
This entry was posted in ATATURK, DÜNYA ÜLKELERİ, TARİHE - AYDINLANMAYA - CUMHURİYETE NOT DÜŞENLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *