KARANLIĞIN FARKINDA OLAN DUYARLI SANATÇILARDAN AÇIKLAMALAR – 2

Tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü ile oyuncu ve çevirmen Füsun Demirel, Sanatçılar Girişimi’nin yayımladığı bildiriyi neden imzaladıklarını anlattı. Üzümcü “Yüzümüz hep aydınlığa doğrudur ve bu aydınlık kaypaklıkla, korkaklıkla, sessiz kalarak, kaçak dövüşerek kazanılmaz, kimse kendini kandırmasın” dedi, Demirel ise “Baskı altında yaşayan, sansürlenen, engellenen sanatçılar, yaratılan korkudan etkilenmediğini cesaretle göstermek zorundadır” ifadelerini kullandı.

18 Temmuz 2020 Cumartesi
Sanatçılar Girişimi’nin yayımladığı bildiride, çok sayıda aydın ve sanatçıyla birlikte imzası yer alan tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü ile oyuncu ve çevirmen Füsun Demirel Cumhuriyet’e konuştu.
“Korkmuyoruz. Bütün yurttaşlarımızı daha cesur daha özgüvenli, daha inançlı ve kararlı olmaya çağırıyoruz” ifadelerinin yer aldığı bildiri üzerine konuşan Üzümcü, “Türkiye’de bir korku iklimi mi yaratılmaya çalışılıyor?” sorusuna şu sözlerle yanıt verdi:
“Hiç kuşkusuz bir korku iklimi yaratılıyor. ‘Ben gidersem devlet çöker’ diye kendini ve oy verenlerini kandıran bir siyasi yapı söz konusu. Bunu yaratma nedenleri ise; bu dönemi oluşturan yolun hemen her taşının kanunsuzca döşenmiş olmasından kaynaklı. Örneğin; hiçbir suçu olmayan insanların gerek siyasi rakip olmalarından korkularak, gerek yaptıkları haberlerin sesini kısmak istemekten, ya da eleştirilerine maruz kalmamak için hukuksuzca ve hukuk kullanılarak içeride tutulması, bu kanunsuzluğun en tipik göstergesi. Elbette ki bunun adisyonu olacak ve bu adisyonun muhataplarınca ödenmesi de uzun bir zaman alacak.”
“YALAN DÜNYA OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORLAR”
Bu durumun tek sebebinin, hiç gitmemek üzere yönetime gelmiş olmalarından kaynaklandığını ifade eden Üzümcü, 2023 seçimlerini hatırlatarak şunları söyledi:
“Ancak görüyorsunuz ki -eğer yapılırsa- 2023 seçimlerinde ilk defa oy kullanacak gençlerin %70’i bu siyasi garabeti desteklemeyeceklerini söylüyorlar. Siyasi yöntem olarak 3-5 bin maaşlı sosyal medya kışkırtıcısı, kimsenin izlemediği TV kanalları ve kimsenin okumadığı paçavralarla bir yalan dünya oluşturmaya çalışıyorlar. Bu vatanı bizler yolda bulmadık!”
“ÖZGÜR YARINLAR İÇİN ÇOK İNSAN KAYBETTİK”
“Bu vatan Kurtuluş Savaşı’nda cepheden kaçmayanların vatanıdır” diyen sanatçı, sözlerini şu ifadelerle noktaladı:
“Bu vatanın özgür yarınları için çok insan kaybettik. Bu vatan sadece, gün geçtikçe şımarıklaşan, gün geçtikçe saldırganlaşan, gün geçtikçe fütursuzlaşan ‘dava’ dedikleri saçmalığın peşinde koşan bir takım sahtekârların vatanı değildir. Bu vatan, Kurtuluş Savaşı’nda cepheden kaçmayanların; onların çocuklarının ve torunlarının da vatanıdır. Durduğumuz ve duracağımız yer ve değerlerimiz bellidir. Yüzümüz hep aydınlığa doğrudur ve bu aydınlık kaypaklıkla, korkaklıkla, sessiz kalarak, kaçak dövüşerek kazanılmaz, kimse kendini kandırmasın.”
“SÖZDE DEMOKRASİ, SÖZDE ÖZGÜRLÜKLER”
Bildiriyi imzalayan sanatçılardan Füsun Demirel ise, sanatçının toplumu ileriye taşıdığını belirterek, yaratılmaya çalışılan korku iklimi ile ilgili görüşlerini şöyle anlattı:
“Azîz Nesin’in oyunu vardır hani… ‘Korkudan Korkmak’. Bir korku iklimi yaratılmıştır zaten. Sözde demokrasi, sözde özgürlükler… Kime göre, neye göre bu demokrasi ve özgürlük kavramı?
Aslında korkuyu yaratan erk en çok korkandır; halk bunu anladığında ve yaratılan korkudan korkmadığında baskıdan kurtulacaktır.”
Sanatçıların, yaratılan korkudan etkilenmediğini göstermek zorunda olduğunu vurgulayan Demirel, “Baskı altında yaşayan, sansürlenen, engellenen sanatçılar, yaratılan korkudan etkilenmediğini cesaretle göstermek zorundadır. Çünkü sanatçı toplumu ileriye taşıyandır” dedi.
This entry was posted in CUMHURİYET - DEMOKRASİ - ÇAĞDAŞLIK, DUYURULAR, İNSAN HAKLARI - DEMOKRASİ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *