Geçmişten Günümüze Suikast Yöntemleri

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 8 Ağustos 2018

Aşırılık yanlıları Anwar Sadat’ı 1981 yılında Kahire’de öldürmüştür.

Anwar Sadat- Mısır

Takvimler 6 Ekim 181 tarihini göstermektedir. Mısır’ın Süveyş Kanalını geçişini kutlamak maksadıyla, her yıl olduğu gibi Kahire’de yine bir geçit töreni düzenlenmiştir. Sadat, dört kademeli bir güvenlik duvarı ve sekiz yakın koruma görevlisi tarafından çok sıkı bir şekilde korunmaktadır.
Mısır ordusunun kurallarına göre; geçit törenleri esnasında silahlar boş olduğundan, merasimler güvenli kabul edilmektedir. Mısır Hava Kuvvetlerine ait Mirage savaş uçaklarının büyük bir gürültüyle geçişi esnasında, yerde de Mısır Ordusu askerleri ve kamyonlarla çekilen topçu birlikleri protokoldeki devlet başkanı ve beraberindeki protokolü selamlamaktadır.
Kamyonlardan bir tanesinde ise suikast timi hazır beklemektedir. Başlarında Teğmen Khalid İslambouli’nin bulunduğu suikast timini taşıyan askeri araç, tribünün tam karşısında durur.
Suikast timi hızla Sadat’a yaklaşır, Teğmen İslambouli kaskının altına gizlenmiş üç adet el bombası taşımaktadır. Kendisine doğru yaklaşan suikast timini gören Sadat, onları selamlamak maksadıyla ayağa kalkar. Katillerini geçit töreni senaryosunun bir parçası zannetmiştir. İslambouli üç el bombasını da fırlatır, askeri araçtaki diğer suikastçılar de aşağı inmiş ve ellerindeki AK-47 tüfekleriyle protokol tribününe hedef gözetmeksizin ateş etmeye başlamıştır.
Devlet Başkanı Sadat’ın vurularak yere düştüğünü gören etrafındakiler, sandalyeleri koruma sağlasın diye onun üzerine atarlar. Saldırıcı sadece iki dakika sürmüştür. Başlangıçta şaşkınlığa uğrayan güvenlik personeli, sadece 45 saniye sonra karşılık vermeye başlar. Saldırganlardan biri öldürülür, diğer üçü de yaralanır. Sadat derhal helikoptere bindirilerek bir askeri hastaneye götürülür, ameliyatına tam 11 doktor girer, fakat hastaneye ulaştıktan iki saat sonra hayata gözlerini yumar.

Anwar Sadat. Foto: Association for Diplomatic Studies & Training

Sadat ile birlikte; Küba büyükelçisi, Ummanlı bir general, Kıpti bir Ortodoks papaz ve Mısır Merkezi Teftiş Ajansı başkanı Samir Helmy dâhil 11 kişi hayatını kaybeder. Aralarında başkan yardımcısı Hosni Mubarak, İrlanda Savunma Bakanı James Tully ve ABD’li dört irtibat subayı da olan 28 kişi de yaralanmıştır. İslambouli ve diğer suikastçılar yargılanarak idama mahkûm edilirler ve 1982 yılı Nisan ayında idam mangasının kurşunları ile infaz edilirler.

Patlama anında protokol tribününden bir görüntü. Anlık Video Görüntüsü: VTV

Nicolás Maduro- Venezuela

Takvimler; 4 Ağustos 2018 tarihini göstermektedir. Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro, başkent Caracas’da düzenlenen askerî geçit töreni için tribündeki yerini almıştır. Konuşmasını yaptığı esnada bir patlama sesi duyulur. Patlayıcı yüklü bir insansız hava aracıyla düzenlenen suikast girişimi başarısızlıkla sonuçlanır. Tören geçişi yapan askeri birlikler ve onları izlemeye gelen halk büyük bir panikle kaçışmaya başlar.
Maduro ve protokol tribününde bulunanlar suikast girişiminden yara almadan kurtulurlar. Suikast girişiminde, sadece geçit törenine katılan yedi asker yaralanmıştır.
Maduro, eski devlet başkanı Hugo Chavez’in ölümü sonrasında iktidara gelen bir solcudur. Saldırıyı “National Movement of Soldiers in T-shirts” adlı küçük bir grup üstlenmiştir. Sosyal medyada paylaştıklarına göre; saldırıya iki adet dron katılmış, fakat ikisi de keskin nişancılar tarafından vurularak düşürülmüştür.
2014 yılında kurulduklarını ifade eden grup, başkana ne kadar savunmasız olduğunu göstermek istediklerini, bugün başaramasalar da bunun sadece bir zaman meselesi olduğunu iddia etmektedir.
Maduro 2018 Mayıs ayında yapılan seçimde, altı yıllık yeni bir dönem için başkanlığa seçilmiş, fakat rakipleri seçim sonuçlarını reddetmiş ve büyük usulsüzlükler yapıldığını ileri sürmüştür.
Venezuela, son beş yıldır ciddi bir ekonomik kriz altında ezilmektedir ve kriz nedeniyle; yetersiz beslenme, hiper enflasyon ve kitlesel göçler yaygın bir hale gelmiştir. 2014 yılında petrol fiyatlarında yaşanan düşme, Venezuela ekonomisinin çökmesine neden olmuştur.
Geçtiğimiz yıl 28 Haziran 2017 günü, bir polis helikopterini ele geçiren serseri bir polis, Venezuela Anayasa Mahkemesi binasına saldırmıştır. Düzenlediği saldırının bir diktatöre karşı olduğunu söyleyen polis, güvenlik kuvvetleri tarafından izlenerek bulunmuş ve öldürülmüştür.

Patlama anında yaralanan bir asker. Foto: Associated Press

Venezuela İçişleri Bakanı Nestor Reverol yaptığı açıklamada; suikast girişiminde her biri bir kilogram C-4 patlayıcı taşıyan iki dronun kullanıldığını ifade etmiştir. Neverol’a göre dronlardan bir tanesi başkanın tam üzerinde, diğeri de hemen önünde patlatılacak şekilde planlanmıştır. Fakat ordu, dronlardan bir tanesini elektronik yöntemlerle havada infilak ettirmiş, diğer dron da Maduro’nun konuşma yaptığı yerden iki blok ötede bir apartmana çarparak patlamıştır. Venezuela yetkilileri, suikast girişimi sonrasında altı teröristin tutuklandığını açıklamıştır.

Geçmişten Günümüze Suikast Yöntemleri

This entry was posted in DÜNYA ÜLKELERİ, SUN SAVUNMA NET, TERÖR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *