Alman Yüksek Mahkemesi “Aşırı para basamazsın”

Bülent ESİNOĞLU 5 Mayıs 2020,
bulentesinoglu@gmail.com

Alman Yüksek Mahkemesi Avrupa Merkez Bankasına aşırı para basamazsın diye soruşturma açtı. Finans kapitale ve Servet sınıfına “Alman Halkının zararına servet sınıfının lehine istediğin kadar para basamazsın” demek manasına geliyor.

Çünkü şimdiye kadar basılan paraların nereye gittiğini ve para basmanın dünya halklarını nasıl mülksüzleştirdiğini, fakirleştirdiğini gören kamuoyu, artık konuyu anlamış görünüyor.
ABD Merkez Bankası sınırsız para basıyor.
Japon Merkez Bankası sınırsız para basıyor.
İngiltere Merkez Bankası para basıyor.
Avrupa merkez bankası para basıyor.
İyide bu paralar nereye gidiyor?
Ekonomiye karşılık gelen paradan daha fazlasını basmak demek bastığın para kadar borçlanmışsın demektir. Özetle, para basmak borçlanmak demektir. Borçların ödenmesi için de vergi koyup borçları halka ödetmektir. Yani servet sınıfının, haksızlıklarının bedelini, halka ödetmektir.
Para basarak borçlanma sistematiği böyle işler.
Alman Yüksek Mahkemesi diyor ki, bu sistem halkın aleyhine servet sınıfının lehine işleyen bir durumdur. Bunu durdur. Size, FED’in en son marifetinden bir örnek vereyim. Korona 19 salgınının yarattığı ekonomik darlığın önüne geçmek için para basıp şirket kurtarma furyasına girdi.
Televizyonlarda görmüşsünüzdür. Büyük Turistik Gemiler var. Çok parası olan zenginleri alıp, aylarca dünya gezintisi yaparlar. Genellikle kumarhanedirler. Bunlara Carnaval Curuse de deniliyor. FED böyle bir geminin zarını kurtarmak için 25 milyar dolar vermiş.
ABD’de virüsten ölenlerin sayısı 70 bin kişiye ulaştı.Carnaval Cruse Line için yaşama hakkı var. Toplu mezara gömülenler için sağlık hizmeti yok. Finans kapitalin tüm foyası salgınla birlikte açığa çıkınca, Çin’i ve başkalarını suçlayarak içinden çıkacaklarını sanıyorlar.
Borçlar, hem enflasyon hem de yüksek vergiler demektir. Hele bir de bu durma polarizasyon içindeyseniz, hayat daha da pahalılaşır.Biz üretmeyelim ama aşırı tüketelim dünyasının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Carnaval Cruse Gemisinden inmenin ve gerçek dünyanın gerçek halleriyle yüzleşmenin zamanıdır.
Not; Karşılıksız para basarak halkları mülksüzleştirmenin detaylarına inan bir araştırma için, önereceğini kitap varsa, lütfen bildiriniz.
This entry was posted in BÜLENT ESİNOĞLU YAZILARI, Ekonomi. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *