ORGANİZE İŞLER * ABD’deki TÜRKEN Vakfı’na kaynağı belirsiz 22.8 milyon dolar (yaklaşık 152 milyon lira) dev bağış!!!

CHP ABD Temsilciliği ortaya çıkardı: ABD’deki TÜRKEN Vakfı’na kaynağı belirsiz dev bağış

cumhuriyet.com.tr / 02 Nisan 2020 Perşembe, 17:40


CHP ABD Temsilciliği, New York merkezli TÜRKEN Vakfı’nın Temmuz 2018-Haziran 2019 arası finansal raporlarını ortaya çıkardı. Raporda, 2018 yılında TÜRKEN’e hibe ve bağış adı altında 22.8 milyon dolar (yaklaşık 152 milyon lira) para girişi olduğu tespit edilirken, yapılan bağışlarla New York’ta bir gökdelen inşaatı ve efsanevi boksör Muhammed Ali’nin Michigan’daki çiftliğinin satın alındığı öğrenildi. Temsilcilik “Kızılay ve Ensar yalan mı söylüyor?” diyerek, bu ‘bağış’ın hangi kişi veya kurum tarafından yapıldığının açıklanmasını istedi.

CHP ABD Temsilciliği, iktidara yakınlığı ile bilinen ve AKP’li belediyelerin milyonlarca lira aktardığı Ensar ve Türgev Vakıflarının ABD’deki ortak kuruluşu TÜRKEN Vakfı’nın Temmuz 2018-Haziran 2019 arası finansal raporlarını ortaya çıkardı.

Raporda, Temmuz 2018-Haziran 2019 tarihleri arasında TÜRKEN’e hibe ve bağış adı altında 22.8 milyon dolar (yaklaşık 152 milyon lira) para girişi olduğu tespit edilirken, bağışın tamamına yakınının tek bir kaynaktan geldiği belirtildi. Raporda, bir yıl içinde gelen diğer yedi bağışın da en büyüğünün 25 bin dolar olduğu görüldü.

CHP ABD Temsilciliği, Ensar Vakfı’nın, bu iddialar hakkında vakıflarından Türken’e Kasım 2018-Şubat 2019 arasında her biri 2 milyon dolardan toplam 8 milyon dolar tutarında dört farklı havale yapıldığını gösteren dört dekont yayınladığını söyleyerek, “Belgelerden görüldüğü üzere, ya Ensar Vakfı, açıkladığı miktardan çok daha fazlası olan 22,764,187 dolarlık bir bağış yaptı ya da bu parayı hiç Türken Vakfı’na göndermedi ve 22,7 milyon dolar Türken’e bir başkası tarafından verildi” dedi.

CHP ABD Temsilciliği, konunun takipçisi olacaklarını belirterek, akıllara takılan soruları şöyle sıraladı:

* 1 Temmuz 2018 ile 30 Haziran 2019 tarihleri arasında Türken’e yapılan 22.8 milyon dolarlık bağış kimden geldi? Kızılay ve Ensar yalan mı söylüyor?

* Bu tarihler arasında Türken Vakfı’na 22.8 milyon dolarlık rekor bağışı hangi kişi veya kurum yaptı?

* İddia edildiği gibi Başkentgaz’ın Kızılay’a yaptığı bağışlar Ensar Vakfı üzerinden mi aktarıldı?

* Eğer bu iddialar doğruysa, neden daha önce bu bağışın miktarı 8 milyon dolar olarak açıklandı? Eğer doğru değilse, ABD Vergi Dairesi kayıtlarında gözükmeyen 8 milyon dolar nerede?

* Bu bağış Ensar Vakfı tarafından gönderildiyse, ne kadarı Kızılay üzerinden geldi? Halkın vergileri New York’ta yurt yapması için Türken’e mi gönderildi?

“56 MİLYON DOLARLA NEW YORK’TA GÖKDELEN İNŞAATI”
Raporda ayrıca, vakfa 2014-2018 yılları arasında toplam 56 milyon dolarlık hibe ve bağış yapıldığı tespit edildi. CHP ABD Temsilciliği, bu paranın New York’ta bir gökdelen inşaatı ve efsanevi boksör Muhammed Ali’nin Michigan’daki çiftliğini satın almak için kullanıldığını açıkladı.[1]


Milyon dolarlık Türken Vakfı
gökdeleni, New York’ta yükseliyor

İBB’nin vakıflara aktardığı milyon dolarlarla gündeme gelen Ensar Vakfı’yla TÜRGEV Vakfı’nın 2014 yılında New York’ta kurduğu TÜRKEN Vakfı’nın milyonlarca dolara mal olacak 21 katlı gökdelen inşaatı hızla yükseliyor. (300 East 41 st Street)

Dünyanın en pahalı emlak kentlerinden biri olan New York-Manhattan’ın merkezinde (15 buçuk milyon dolara) eski bir bina satın alarak yerine milyonlarca dolara çıkacak 21 katlı bir gökdelen yaptıran Türken (USA) Vakfı’na kimlerin bağış yaptığı bilinmiyor.

ABD resmi vergi (990 nolu) (2017 yılı) kayıtlarında Türken’in yapılan bağışlarla mal varlığı 43 milyon 680 bin 873 dolar olarak görünüyor.

Türken’ın kurulduğu 2014 yılındaki vergi formunda ’24 milyon 460 bin 759 dolar’ bağış yapıldığı bilgisi var.

Türken Vakfı vergiden muaf 501 ( C) statüsünde ABD vergi dairesine kayıtlı. ABD’de dernek ve vakıf statüsünde kurulan vergiden muaf (501 C) statülü kuruluşlar yabancı ülkelerden doğrudan para alamıyor. Yasaya göre, ABD’de kayıtlı vatandaş ve şirketler bağış yapabiliyor.

Türken Vakfı’na milyonlarca dolarlık bağışı kimlerin yaptığı henüz bilinmiyor.

New York adresi ‘1441 Broadway New York 10018’ olan ‘TÜRKEN ABD Vakfı’ nın 2015 yılı vergi formunda mal varlığı için 120 bin 731 dolar emlak vergisi ödediği görülüyor. Formda, ‘Türken’in New York’taki ‘Albanian İslamic Cultural Center’a 312 bin dolar bağışta bulunduğu da yazıyor.

Vergi formunda milyonlarca dolar bağışın kimler tarafından yapıldığı yer almıyor. Şüphesiz bağışı yapanlar kişisel vergi formunda kendi vergilerinden düşmek için bildirmişlerdir.

TÜRKEN (USA) Vakfı Manhattan’dan sonra mal varlığını ABD’nin öteki bölgelerine de açılarak genişletti ve son olarak ünlü boksör Muhammed Ali’nin Michigan’da karısına kalan çifliğini (iki buçuk milyon) dolara satın aldı. TÜRKEN ayrıca New York, Washington D.C. Boston ve Şikago gibi kentlerde apartman daireleri kiralayıp ‘öğrenci evleri’ adı altında binlerce dolara kiraya veriyor. (tek kişilik odalar 1.300, iki kişilik odalar 800 dolar.)

Türken Vakfı Manhattan’daki 21 katlı gökdelen için ‘General Contractor CNY LLC’ inşaat şirketiyle anlaştı.Binada mescit, rekreasyon alanı, ofis, çok amaçlı oda gibi birimler olacağı ve öğrencilere kiraya verileceği söyleniyor.

https://www.cnygroup.com/project/turken-house/

Binanın projesini ‘Perkins + Will’ mimarlık şirketi yaptı.

TÜRKEN Vakfı’nın Yönetim Kurulu’nda AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın eşi Esra Albayrak, Erdoğan’ın dayı oğlu Halil Mutlu, Haluk Gani, Ahmet Bayraktutar gibi Bilal Erdoğan’ın Kartal imam hatip okulundan arkadaşları ile Ömer Faruk Albayrak ve Behram Turan gibi isimler bulunuyor. Ensar Vakfı Yönetim Kurulu üyesi İbrahim Bacacı, aynı zamanda TÜRKEN Yönetim Kuruluna da üye. [2]

[1] http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/chp-abd-temsilciligi-ortaya-cikardi-abddeki-turken-vakfina-kaynagi-belirsiz-dev-bagis-1730905
[2] https://abcgazetesi.com/milyon-dolarlik-turken-vakfi-gokdeleni-new-yorkta-yukseliyor-10442
This entry was posted in TARİKAT VE CEMAATLAR, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *