Türkiye yeni bir Türbülansa girdi * Diyelim ki borçlandık ve bu silahları aldık. Suriye’ye ve Rusya’ya karşı kullanmaya başladık. Batı ve emperyalizm adına Suriye’de Rusya ile savaşmaya başladık.

Bülent Esinoğlu / 04.02.2020
bulentesinoglu@gmail.com

Türkiye yeni bir Türbülansa girdi


Suriye’de sekiz şehidimize, Allahtan rahmet ve şehitlerimizin yakınlarına sabırlar dileyerek yazıma başlamak isterim.

Suriye ile Türkiye savaşından kimin karlı çıkacağını düşündükçe insanın aklı başından çıkıyor.Türkiye Suriye savaşının, kazananı, İsrail ve Amerika olacaktır. Böyle bir savaştan ne Türkiye ne İran ne de Rusya kazanır.

Gelin bir senaryo işletelim ve bu senaryonun sonuçlarına bakalım.Suriye sekiz askerimizi şehit etti. Biz de 76 Suriye askerini öldürdük.

Tamam.

Şimdi Suriyeli gibi düşünelim, bu durumda biz ne yapardık? Hemen karşılık verip belli sayıda Türk askerini öldürmeye yeltenirdik. İnsan beyni eğer intikam mantığı üzerinde işlerse, bu böyle devam eder ve sonunda düzenli bir savaş haline dönüşür.

Diyelim ki, Suriye ve Türkiye vekalet savaşlarından çıktı ve cephe savaşına başladı.Suriye savaşını kazanmak için Rusya’nın Suriye’deki üslerini berhava etmek gerekir. Bu iş için de sizin, daha güçlü silahlara ihtiyacınız olacaktır.

Bu silahlar Amerika’da var. Hemen ABD’ye dönüp bana silah sat dememiz gerekecektir. Ya da İngiltere veya Fransa gibi devletlerden almamız gerekecektir.

Diyelim ki borçlandık ve bu silahları aldık. Suriye’ye ve Rusya’ya karşı kullanmaya başladık. Batı ve emperyalizm adına Suriye’de Rusya ile savaşmaya başladık.

Artık Rusya, İran ve Suriye’ye karşı bir savaş içindeyiz demektir. Başlayan savaş devam ediyor. Yeni mühimmat ve yeni teçhizatlar gerekmeye başladı. Gene borçlandık gene silah almaya devam ettik, Rusya ve İran’a rağmen, sonunda savaşı kazandık.

Suriye ile savaşa girmek isteyenler, Suriye’den toprak kazanmak isteyen siyasal İslamcılar böyle düşünceler içindeler. Böyle bir savaşı kazansan bile, kaybetmiş olacağının farkında değiller. Osmanlı da bu mantık ile kendi sonunu belirlemişti.

Mantık aynı mantık.

Böyle bir savaşı başlatan bir iktidar, savaş sonunda ortaya çıkan devasa borç ile ülkeyi nasıl yönetecek? Alacaklılar, yani silahı satan, parası olan ABD gelip Türkiye’yi doğrudan yönetecek demektir.

Yani bu savaşı kazandığımızda, bizi yönetenler Amerikalılar olacaktır. Savaşı kazandığını sananlar kukla durumuna düşeceklerdir.

Suriye’ye savaş açmak Türk halkına savaş açmak demektir. Çünkü bu savaşta kaybeden Suriye halkı (zaten kaybetti) ve Türkiye halkı olacaktır.

Diyelim ki bunlar olmadı. Rusya ile aramız ABD’nin zorladığı gibi iyice açıldı. İlişkiler savaş durumuna geldi ama ortada savaş yok. Yeni ekonomik yaptırımlar devreye girdi. Rusya ile olan ticaret sıfırlandı. Yani Rusya’dan turist gelmiyor. Gaz gelmiyor. Böyle bir ekonomik durumu kimse yönetemez.

Ülkelerin birbirine bağımlılığı, öyle bir seviyeye gelmiş ki, savaş durumu her tarafa zarar verebiliyor.

İçimizdeki Amerikancılar ve Batıcılar ellerini ovuşturarak, Türkiye’nin Suriye ile savaşını bekliyor. Bunu sağlamak ve ABD’nin yeniden Türkiye’de güç kazanmasını dört gözle bekliyorlar.

Ukrayna ile silah ticareti başlatarak, Rusya ilişkilerini dinamitlemek, sadece, Amerikancıların yapabileceği bir iştir. Kırım’ı Rusya değil de Amerika’nın malı olarak görmek, ancak Türk Rus ilişkilerini bozmak isteyenlerin işine gelir.

Türkiye yeniden bir türbülansa girdi. Bu türbülanstan inşallah fazla yara almadan çıkarız.

4 Şubat 2020

This entry was posted in BÜLENT ESİNOĞLU YAZILARI, DIŞ POLİTİKA, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *