TARİHİN İÇİNDEN * ATATÜRK’ün CASUSU UNUTULAN EFSANE İNGİLİZ KEMAL

İngiliz Kemal namlı Ahmet Esat Tomruk 79 yaşında, 14 Şubat 1966’da, I. Dünya ve Kurtuluş savaşları sürecinde ülkemiz için yararlı derin izler bıraktığı bu dünyadan göç etmişti. Kahraman Türk evladının aziz anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.
Yaşamını anlattığı bir mülakatta “Mustafa Kemal Atatürk tarafından yaptıklarımın karşılığı anlımdan öpülerek peşinen ödenmiştir” diyerek bu büyük onura her daim sahip çıkmış bir kahramandır.

Bizim Boksörler Kulübü’nün ihtiyarları, arada bir toplaşıp rakıya muhabbeti meze edip hasret gideririz.Üç kadehten sonra Taci İçsel’in şarkıcılığı tutar. Hüseyin Yıldırım ise, içmeden önce türkü çığırır da içince susar. Ama saz-söz dolaşıp laf boks üstüne noktalanır.

Son toplantıda, ‘‘Bölük pörçük bir tarihimiz bile yok. Bilinenlerin hepsi kulaktan duyma tevatürler’’ diye yakınıyorduk. Sonra da ilk Türk boksörü Sabri Mahir’in ruhuna kadeh kaldırdık. Sabri Mahir, Galatasaray Sultanisi’ni bitirmiş yurtdışında da birçok maç yapmıştır. Ama dünyaca tanınması Dünya Ağır Sıklet Maks Şimeling’in antrenörü oluşundandır. Şimeling, Kara Bomba Coe Luiz’i nakavt etmiştir.

Az konuşan ama oturaklı laf eden Kaptan Vural İnan, ‘‘Ama bir de ilk boksörlerimizden İngiliz Kemal vardı’’ diye söze karıştı.

‘‘Sen İngiliz Kemal’i nereden tanıyorsun?’’

‘‘İngiliz Kemal filminin boks sahnelerini ben yönetiyordum. İngiliz Kemal’le film nedeniyle tanıştık. Sonra kardeş gibi olduk. Cin gibi zeki, hareketli ve derya gibi bir adamdı. O sıralarda Macar eşiyle bir kotrada yatıp kalkardı.’’

‘‘Ben de onunla 1960 yılında tanıştım. Pazar Dergisi’nde anılarını yayınlamıştık. Vural Sözer yazıp Altan Erbulak resimlerini çizmişti. Günlerce beraberdik. Yetmişine yaklaşmıştı. Ama müthiş bir dans ustasıydı. Havada iki tur dönüp yere inince step tıkırdardı. İp atlayıp bölge boksu yapardı. Yaşlı bedeni hálá çelik gibiydi. Bir gün sigaramı yaktı. O çakmağı çok iyi tanıyordum. ‘Zaten o senin çakmağındı’ dedi. Çakmağımı götürürken ruhum bile duymamıştı. Muhteşem bir yankesiciydi’’ dedim.

ÇILGIN BİR MACERA

Birinci ağızdan İngiliz Kemal’i anlatmak isterim. Asıl adı Ahmet Esat Tomruk’tur. İstanbul Cerrahpaşa’da doğmuş, beş yaşındayken babası ölünce dayısının yanına sığınır. Bir süre sonra da Galatasaray Sultanisi’ne başlar. Okulda kartpostal merakı nedeniyle sık sık postaneye gider. Ama ikide bir postaneye gitmesinden huylanan Abdülhamid hafiyeleri küçük Esat’ı yakalar ve Jöntürkler’le ilgisi var diye eza cefa ederler. Dayısı Esat’ı kaçırtmak için bir Yahudi’yle para karşılığı bir gemiye bindirir. Ama İngiliz gemisinin kaptanı Esat’ı derya ortasında yakalar. Ortada para pul yoktur. Esat kaçaktır. Ama insancıl kaptan, Esat’ı sever, korur, sonra da evlat edinir.

Esat, İngiliz olarak büyür, okur ve boksör olur. Üstelik yaman bir boksör olur, Paris’e maça gider. İlk Dünya Savaşı sırasında İstanbul’a döner. Zamanını Kemal Begof’un Beyoğlu’ndaki boks kulübünde geçirir. Rahat durmadığı için yakalanıp hapse atılır. Hapiste zamanın ünlü yankesicilerinden Koçaki adındaki Rum’dan, yankesicilik sanatını öğrenir. Bu sanat casusluk yaşamında hayatını bile kurtarır.

İşgal İstanbul’da, Esat sokaktadır. İşgal güçleri bol bol eğlence ve spor etkinlikleri yaparlar. Esat, boks karşılaşmalarına musallat olur. Zaten, ikinci anadili İngilizce’dir. İngiltere Ordu Şampiyonu Babi Spiler’le dövüşmek ister. İki karışlık bir Türk’ü tepelemesi İngilizler’e bayram olur. Salon İngiliz zabitan ve hanımları ve de İstanbul’lu Rumlar’la doludur. Ama aralarında gözleri umutla dolu birkaç fesli delikanlı da vardır.

İŞGALE BİR YUMRUK

İngiliz Kemal maçı anlatırken arada bir yerinden fırlayıp eskiv yapıyor, dans adımlarıyla sağ direğini mideye vurup sol kroşesini yukarıya sallıyordu. Bazen de Altan ve Vural tüy sıklet oldukları için beni konu mankeni niyetine kullanıyordu. Tarif için sol direk üstüne sol aparkat vurup eğilip mideye üst üste kısa yumruklar çakıp bana sarılıyordu.

‘‘Babi denen herif benim bir buçuk mislimdi. Fena bir sağı vardı ama yavaştı. Seyircinin gazına geldiği için bir an önce nakavt yapmak için haldır huldur tek yumruk sallıyordu. Ben de o yumrukları eskiv edip böğrüne gömülüp duruyordum. Bir ara ringde ağzını bozdu. Ben de ona en kenar mahalle küfüründen ve en sunturlusundan İngilizce giydirdim. Dangalak şaşırdı. Yedinci rauntta patlak lastik gibi soluyordu. Midesine iki dirsek, çenesine bir sağ kroşe çakınca suratıma nefretle baktı ve yere düştü. Ringden ayakta bile inemedi. Şampiyonu salla sırt götürdüler.’’

Bizim ihtiyar boksör takımı keyifle İngiliz Kemal’e kadeh kaldırdı.

Garbis Zakaryan,

‘‘Ona bir gece yapalım, adını yad edelim’’ dedi. Ama milli boksör ve sosyolog Hasan Çolakoğlu,

‘‘İngiliz Kemal’i Atatürk’ün casusu olarak biliyorduk. Üstüne filmler çekildi, romanlar yazıldı. Ceymiş Bond’u solladı. İngiliz Kemal casus muydu ve ne kadar casustu?’’ diye hır çıkardı.

‘‘O Kurtuluş Savaşı’nın bir casusuydu’’ dedim. İngiliz Kemal’in yaptıklarını bir bilim adamı olan dostum Profesör Haluk Oral’dan dinleyelim.

İZMİR İŞGALİNİ GECİKTİREN ADAM

Prof. Haluk Oral, Amerika’da ve Boğaziçi Üniversitesi’nde bir matematik hocası. Ama onmaz bir imza hastası ve araştırıcı.

‘‘10 yıl önce sahaflarda ‘İşgal ve Mücadele Senelerinde bir İstanbul gencinin yaptıkları’ adlı eski Türkçe 1926 yılında basılan bir kitap buldum. Yazarı K.Esad… Kitabın 56. sayfasında ‘Yeni adım İngiliz Kemal!’ yazıyordu.

Gençliğimde onca filmi seyredip onca romanı okuyunca İngiliz Kemal’in gerçeğini anlamak olmazdı. Devlet arşivlerini, anıları, tanıyanlarla konuştum, araştırdım, taradım. En sağlıklı bilgilere General Kazım Özalp’ın anılarında rastladım. İlk görevini Özalp Paşa vermiş. Esat Tomruk İstanbul işgalinde Avrupa’ya kaçıp bir vapura binmiş. Ama Çanakkale’de yakalanmış. Enver Paşa’yı kaçırmakla suçlanıp Çanakkale’de Paşa Çiftliği’ndeki cezaevine konur. Ama Esat kaçıp Biga’ya gelir. Yoksul köylüler, efeler silahlanmış düşmanı beklemektedirler. Genç Esat duygularını kitabında şöyle anlatır:

‘Yüreğimde duymadığım hisler uyandı, kanımın kaynadığını hissettim. İngiltere’de büyüdüm ama burası benim vatanım. Bu büyük mücadele içinde benim de bir yumruk katkım yok mu?’

Esat, artık Kurtuluş Savaşı’nın içindedir. Sıvas Kongresi’nde yollanan telgrafın emri üzerine Esat, Balıkesir’deki Miralay Kazım’a (Özalp) gider. Kazım Özalp, onun ismini değiştirir. Esat çok sevdiği dostu Kemal Begof’u düşünür. Adı artık Kemal’dir. Kılık değiştirip düşman arasında İngiliz kimliğiyle dolaştığı için arkadaşları ona İngiliz Kemal derler.

Kazım Özalp, İngiliz Kemal’den şöyle söz eder:

‘İngiliz Kemal, İstanbullu vatansever bir gençti. Kıyafet ve hüviyet değiştirip kendisini İzmir’e gönderdik. Yanındaki beyannameleri ve bombaları beraberinde götürdü. Şehrin uygun yerlerine bıraktı. Beyannamelerde İzmir ilhakı ilan edilirse Kuvayı Milliye’nin çok şiddetle davranacağı bildiriliyor ve düşman tehdit ediliyordu. Bunun üzerine İzmir’in ilhakı geciktirildi.’

İngiliz Kemal, defalarca düşman arasına girip istihbarat toplar. Ama en büyük başarısı Aznavur’la görüşmesidir. Amerikan Mister Düri olarak Aznavur çetesine katılır. Amerikan hükümetinin silah ve cephane göndereceğini bildirir ve Aznavur’a ihtiyaçlarını sorar. Sonra da Aznavur’un olanaklarını Ankara’ya bildirir. Kuvayı Milliye de o bilgiyle Aznavur çetesini tepeler.

Yine İngiliz ya da Amerikalı kimliğinde düşman arasına girip çıkar. Ama Antalya’da Çerkez Ethem’in fotoğrafçısı Necati tarafından tanınır ve yakalanır. Önce İzmir’e oradan da Atina hapishanelerine kapatılır. Yankesiciliği sayesinde 14 ay sonra kaçıp İzmir’e döner. Artık Kurtuluş Savaşı bitmiştir. Kemal, beş parasız kalır. Kumarhanelerde kazandığı paraları da mücadele için harcamıştır. Devletten para ve mevki talep etmez. Bazen dansör, bazen boksör, bazen şoför, bazen de krupiye olarak dünyanın dört bucağını dolaşır. Çok yaşlanınca 1964 yılında vatan hizmeti olarak maaş bağlanır. İki yıl sonra da İstanbul’da vefat eder.

Hakkında yazılmış 20’yi aşkın roman ve gişe başarısı yapan 2 film çevrilmiştir.’’

ÖLEN ÖLÜR KALAN SAĞLAR…

Prof. Haluk Oral’ın anlattıkları özetin özeti oldu.

Uzun yıllar önce karlı bir gecede Beyoğlu’ndan Taksim’e doğru yürüyordum. İngiliz Kemal bir lokantanın cemakánındaki yemeklere bakıyordu. Boynunda eski ama şık bir atkısı vardı. Paltosu yoktu. Sarmaştım, lokantaya sürükledim. Karşılıklı incik kebabı yedik. Beni tanımadı ve bir gözüne de perde inmişti.

Belçikalılar, Tenten adındaki bir çizgi kahramanın heykelini diktiler. Amerikalılar da film Roki’sini…

Bizde, ölen ölür kalan sağlar bizimdir diye bir söz vardır. Aslında kalan sağlar bile bizim değildir.[1]


Sarışın ve mavi gözlüydü. Galatasaray Lisesi’nde ve İngiltere’de okudu. Boks şampiyonuydu. Ortalama İngiliz’den daha iyi İngilizce konuşuyordu.

Babası öldüğünde, ‘Ahmet Esat Tomruk beş yaşındaydı. O ve annesi, dayısı Sezai Bey’in himayesine girdi. Ahmet Esat, ilköğrenimini Emirgan’da tamamladıktan sonra dayısı tarafından 679 numara ile Galatasaray Lisesi’ne kaydedildi. Parlak bir öğrenciydi. Fransızcasını geliştirmiş; yurt dışından edindiği arkadaşları ile mektuplaşmaya başlamıştı.

Yurt dışından sık sık mektupların gelmesi iktidarın dikkatini çekmiş ve hafiyeler tarafından takibe alınmıştır. Hatta bir ara hafiyelerce tutuklanıp Yıldız Sarayı’na götürülmüş; sonra serbest bırakılmıştı. Bunun üzerine Ahmet Esat 1908’de İngiltere’ye hareket etmişti. İngiltere’de Navy College’e kayıt yaptırmıştı. Galatasaray Lisesi’nde boksa ilgi duyan genç Türk, Navy College’de artık profesyonel olarak boks yapmaya başlamıştı. Çok da başarılı olmuştu.

Ahmet Esat, 1914’te Navy College’dan mezun olmuştu. Mezuniyetten sonra İngiltere’de bir müddet kalmış; bu arada Fransa başta olmak üzere diğer Avrupa ülkelerini de gezmişti. İngilizce bilgisini çok geliştirmişti. Değişik şiveleri rahatlıkla konuşabilmekteydi. Yalnız dilinden değil hal ve tavrından da onu bir Avrupalı’dan ayırmak mümkün değildi.

Teşkilat-ı Mahsusa
1914’te İstanbul’a dönmüş ve Teşkilat-ı Mahsusa’ya üye olmuş ve ünlü ittihatçılardan Kara Kemal ile Dramalı Rıza Bey’lerden çetecilik dersleri almıştı. Bir ara Kut’ül Ammare’de esir edilen İngiliz Generali Townshend’in yanına hapsedilerek ondan gerekli bilgileri almakla görevlendirilmişti.

1918’de İstanbul işgal edilmiş, İngilizler’in şehirdeki baskıları giderek artmıştı. Bu sırada İngiliz boksörlerle de ringlerde mücadele edip başarılar kazanan Ahmet Esat Tomruk; sporcu İngiliz askerlerinin de ilgisini çekmişti. Ahmet Esat, tutuklu İttihatçılar’ı kurtarmak için çabalamış, ancak bu yüzden İngiliz istihbaratı tarafından tutuklanarak Beyoğlu’ndaki İngiliz hapishanesine atılmıştı. Pek çok işkenceye maruz kalan Ahmet Esat Bey; bir ara firar teşebbüsünde bulunmuş; yabancı bir gemiyle yurt dışına kaçarken Çanakkale Boğazı’nda yakalanmış ve tekrar İstanbul’da hapse atılmıştı.

Bir süre sonra Çanakkale’deki sahra hapishanesine gönderilmişti. Orada Hint Müslüman askerlerle yakın ilişkiye girmiş; onların sempatisini kazanmış; bir müddet sonra da buradan kaçmayı başarmıştı. Ahmet Esat Bey, İngiliz Sahra Hapishanesi’nden kaçtıktan sonra Biga’da Kuva-yi Milliyeciler’e sığınmıştı. Bu arada ona “İngiliz Kemal” adı takılmıştı.

Kurtuluş Savaşında
Yunan ileri harekatı başlayınca Ankara’ya giden İngiliz Kemal, Mustafa Kemal Paşa, Genelkurmay Başkanı Albay İsmet (İnönü) Bey ve Fevzi Paşa tarafından da kabul edilmiş ve İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Rumca bildiği için Genelkurmay İstihbarat Şubesi’nde görevlendirilmişti. Albay İsmet Bey’in huzuruna çıkarılan Ahmet Esat burada tabanca, bayrak ve Kur’an üzerine elini koyarak, sadakat yemini etmişti.

Görevi Yunan ordusu karargahına girip gerekli bilgileri toplamaktı. Antalya’dan Rodos’a geçti. Burada kendini Amerikalı gazeteci olarak tanıttı. Kumardan hileyle kazandığı 45 bin frank ile kendi deyimiyle İzmir’deki vatan görevine başlar. Ahmet Esat Bey’in İzmir’deki hayatı bonkör bir Amerikalı gibi geçmiş; kısa sürede gece hayatının aranan siması olan Ahmet Esat Bey, üst düzey Yunan subaylarıyla da samimiyetini arttırmış; hatta onların en gizli toplantılarına dahi katılmış, aldığı bilgileri İzmir’deki kendisi gibi görevli bulunan Uşaklı Alaattin Tiritoğlu vasıtasıyla Antalya mutasarrıfı Aşir Bey’e aktarmıştı.

Ancak bir süre sonra ihbar sonucu yakalanmıştı. Fakat o bu tutukluluk dönemi sırasında hiçbir şekilde Türkçe konuşmayarak kimliğinin meçhul kalmasını sağlamıştı. Hatta Yunan hakimler bile onun Amerikalı olduğuna kanaat getirmişlerdi. Bilahare Yunanistan’a nakledilmişti. Ama o Atina’daki hapishaneden de kaçmayı başarmış ve el becerileri konusunda mahir biri olduğundan caddede avare avare dolaşan birisinden çaldığı parayla bir Fransız şilebine kaçak olarak binip İzmir’e gelmişti.

Anadolu’ya geri döndüğünde ona yeni bir görev verilir ve Batı Trakyaya gönderilir. Burada o esnada Yunan Ordusu’nun hizmetindeki Ermeni General Antranik’in karargahına sızmayı başarır ve çok değerli bilgileri Ankara’ya ulaştırır.

Cumhuriyet yılları
Ahmet Esat Bey, 1924 yılında Genelkurmaydaki istihbarat görevinden ayrılmış, Millî Mücadele dönemini içeren anılarını yazıp yayınlamıştı. “Tomruk” soyadını alacak olan Ahmet Esat Bey, İstanbul’a yerleşmiş ve tercüman-rehber olarak çalışmış; bu arada 1932’ye kadar da hafif sıklet boks şampiyonluğunu kimseye bırakmamıştı. İlk eşi Mevhibe Hanım’dan Günseli adında bir kızı olduğu rivayet edilen Ahmet Esat Tomruk, bu eşinden ayrıldıktan sonra 11 Şubat 1943 tarihinde Dorothy Minnic adlı bir İngiliz aktrisle evlenmiş, 14 Şubat 1966’da vefat etmiştir.[2]

[1] https://www.hurriyet.com.tr/unutulan-bir-efsane-ingiliz-kemal-189650
[2] https://tr.wikipedia.org/wiki/İngiliz_Kemal
This entry was posted in Tarih, TARİHE - AYDINLANMAYA - CUMHURİYETE NOT DÜŞENLER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *