TARİHİN İÇİNDEN * VAHDETTİN HAİN Mİ DEĞİL Mİ?

VAHDETTİN HAİN Mİ DEĞİL Mİ?


1)Başında bulunduğu devleti yönetme yetkisini 15 yıllığına İngiltere’ye bırakmak bunun için detaylı bir rapor hazırlayarak İngiltere’ye resmi teklif sunmak size göre vatana ihanet midir? Değil midir?

2) Şartları ne kadar ağır olsun Mondros’u imzalamak gerektiğini savunmak böylelikle hem Osmanlı Devleti’nin tarihten silinmesine hem Anadolu’nun işgal edilmesine sebep olmak size göre vatana ihanet midir? Değil midir?

3) İngilizlerin isteği doğrultusunda; başta Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey olmak üzere Ermeni tehcirinde adı geçen vatansever Türk bürokratları hakkında düzmece mahkemeler tarafından alınan idam kararlarını onaylamak size göre vatana ihanet midir? Değil midir?

4) Milli mücadelenin gizli evraklarını bir adamına çaldırıp İngilizlere servis etmek size göre vatana ihanet midir? Değil midir?

5) Bir padişah olarak “düşmanla savaşmayın” demek düşmanla savaşan Mustafa Kemal ve diğer milliyetçi liderlerin idam fermanını onaylamak size göre vatana ihanet midir? Değil midir?

6) Hattı Hümayun yayınlayarak hükümete düşmanı yurttan kovmak için çabalayan Kuvayi Milliye’nin yani Mustafa Kemal ve arkadaşlarının durdurulmasını emretmek size göre vatana ihanet midir? Değil midir?

7) Her ne sebeple olursa olsun İngilizlere sığınarak yurdu terk etmek İslam coğrafyasını hakimiyeti altında sömüren ve her fırsatta İslam düşmanlığı yapan İngiltere’nin elinde oyuncak olmak size göre vatana ihanet midir? Değil midir?

8) Yurt dışında kaldığı süre içinde geri dönmenin ve iktidarı ele almanın yollarını aramak bunun için Mustafa Kemal’e suikast düşünen Mussolini ile işbirliği içine girmek size göre vatana ihanet midir? Değil midir?

9) Bütün bunların yalnızca gafletten ibaret olduğunu düşünmek fazlaca iyimser bir yaklaşım olacaktır. Çünkü Osmanlı Devleti’nin başındaki bir Padişah’ın gaflete düşmeye hakkı yoktur.

10) Vahdettin giydiği tacın oturduğu tahtın gerektirdiği sorumluluğu yerine getirememiştir. Baştan beri savunduğu İngiliz yanlısı politika ona telafisi mümkün olmayan hatalar yaptırmış tarihin onu “hain” olarak anmasına sebebiyet vermiştir.

Ümit Doğan


Bir millet egitim ordusuna sahip olmadikca savas meydanlarinda ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin o zaferlerin kalici sonuclar vermesi ancak egitim ordusuyla mumkundur.

——————-Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Oraj Poyraz’a teşekkür ederim

This entry was posted in İHANET VE YABANCI YANDAŞLAR, Tarih. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *