POLİTİKA GÜNDEM (Y)CHP * KILIÇDAROĞLU’NUN Y-CHP’Sİ VE 2.CUMHURİYETÇİLER

         

 yazıya YORUM

Değerli öğretim üyesi Prof.Dr. Süleyman Çelik Kılıçdaroğlu’nun yönetiminde CHP’nin nasıl yörüngesinden saptırılarak YENİ CHP’ye dönüştürüldüğünü ve kuruluş amaçlarından ters bir yönde ve emperyalizmle uyumlu bir yapının politikalarını benimsediğini anlatan akılcı yazısını küçük bir yorumla paylaşıyorum. 


Ülkemizde ana muhalefet partisi dahil demokrasi oyunu oynanıyor. Ne yazık ki CHP yönetimi de bu oyunun bir parçası olup, emperyal işgal politikalarını ve AKP’yi gizlice destekliyor. Bunun üç somut örneği ;

* Deniz Baykal’ın Erdoğan’a siyaset yapma yolunu açacak olan anayasa değişikliğini yapmasıdır.

* Kılıçdaroğlu’nun CHP genel başkanlığı için henüz adının anılmadığı dönemde yazılmış olan SILKROAD ENSTİTÜSÜNÜN raporu ; Amerikan-İsveç merkezli Silkroad Enstitüsü’nün, Ekim 2008’de yayımladığı bu rapor, CHP’deki liderlik değişimiyle ilgili şaşırtıcı bilgiler içeriyor. Enstitü, Türkiye ile ilgili hazırladığı senaryoda tam iki yıl önce Baykal’ın yerine Kılıçdaroğlu’nun geleceğini ve CHP’nin politikalarının değişeceğini öngörmüş. Enstitü, 2008’deki raporda “Yeni CHP”yi “Avrupa tarzı sosyal demokrat bir parti” olarak tanımlaması .

Silkroad Enstitüsü, “Yeni CHP”yi 2008’de yazmış; “CHP yeniden Avrupa tarzı ve merkezi bir sosyal demokrat parti olarak ortaya çıktı. Partinin yeniden düzenlenmesi Avrupalı partiler, Avrupa Birliği kurumları ve Avrupa sivil toplum kuruluşlarının verdiği desteğe çok şey borçludur. ” Özetle bu ABD-İsveç düşünce kuruluşu CHP’deki yönetim ve YCHP adını ve tüzük değişikliğini 2 sene önce öngörmüş!!!

* Ekmelettin İslamoğlu gibi laiklik ve cumhuriyet karşıtı, siyasette dini referans alan bir kişiyi parti yönetiminden dahi habersiz cumhurbaşkanı adayı göstermesi.

Ülkemizin çok ağır tehditler altında olduğu bu dönemde ve KOYUNUN OLMADIĞI YERDE, KEÇİYE ABDURRAHMAN .ÇELEBİ derler sözünün ışığında ve de kerhen CHP’yi desteklemekten başka demokratik bir yol yok. Türkiye’nin demokrasi ve parlamenter rejime dönmesi ve CHP’nin iktidara gelebilmesi için Kılıçdaroğlu ve kadrosunun yönetimden uzaklaştırılmaları ve yönetime gerçek yurtsever kadronun gelmesi gerektir. Özetle truva atlarının ayırdına varmak zorundayız.

Naci Kaptan


KILIÇDAROĞLU’NUN Y-CHP’Sİ VE 2.CUMHURİYETÇİLER

Süleyman Çelik / 24.01.2020 / scelik44@gmail.com

Süleyman Çelik Kılıçdaroğlu, yanına Ekrem İmamoğlu ve Canan Kaftancıoğlu’nu da alarak, temel felsefeleri emperyalizm (AB-D) yandaşlığı ve Atatürk düşmanlığı olan, 2.Cumhuriyetçi, liboş/ dönek solcuların toplandığı T24 yazarlarıyla, yemekli bir toplantıda bir araya gelmiş. Yanına da Atatürk düşmanlığının şampiyonluğunu kimseye bırakmayan Murat Belge’yi oturtmuş!..

T24 yazarları, eskiden AKP ile kol kola idiler. O kadar ki örneğin, Tayyip Erdoğan Hasan Cemal’e “Hasan Abi” diyordu. Hepsi yandaş medyada bir köşe tutmuş, AKP’nin nasıl demokrat olduğunu anlatıyor, buna karşı özellikle Atatürk ve İnönü üzerinden CHP’ye saldırıyor, tek parti diktatörlüğünden, hatta faşistliğinden söz ediyorlardı.

Uğur Mumcu bunların “Kemalizm Sendromu” hastası olduklarını söylerdi: “Kemalizm sendromu adını da verebileceğimiz, Kemalizm’i aşağılayan entel hastalığı, gerici tarikat yuvaları, Babıâli yokuşu, İkitelli semti, İstanbul barları ve siyasete meraklı holding çevrelerinde hızla yayılıyor. Bu entel ve mental hastalık, genellikle düşünce tembelliğinden kaynaklanıyor.” (Cumhuriyet, 10 Ağustos, 1992,Tembel Savaşçılar…)

Laik Demokratik Cumhuriyet’i yıkmak için, TSK’yı çökertmek ve ulusalcıları yok etmek gerekiyordu. Bu amaçla CIA’nın kurguladığı ve FETÖ ile AKP’yi taşeron olarak kullandığı Ergenekon ve Balyoz gibi kumpasların bunlar ateşli destekçileri idiler. Bu davalara gerekçe bulmak amacıyla gene CIA-FETÖ tarafından provokasyon amacıyla işlenmiş Hırant Dink cinayetini ve Zirve yayınevi katliamını Ergenekon’a bağlamaya kalkmışlardı. İronik olan, Ergenekon mağdurlarından Tuncay Özkan’ın da Kılıçdaroğlu’nun heyetinde yer alması!..

Kumpas davalarında önemli yol alındıktan sonra, sıra Cumhuriyet’in Anayasal düzenini savunma görevini yüklenmiş “Bağımsız Yargı”yı yok etmeye gelmişti. Demokratik-laik Cumhuriyeti yıkmak için bu engelin de ortadan kaldırılması gerekiyordu. Liboşlar, bu amaçla yapılan 2010 Referandumunda “yetmez ama evet” diyerek gene AB-D ve AKP ile omuz omuza çalıştılar.

Kendisinin yerine FETÖ’yü getirmek isteyen emperyalistlerle AKP’nin arası açılınca emperyalistlerin safında yer alan liboşların da AKP ile yolları ayrıldı ve yandaş medyadaki köşelerinden kovulan bunlar T24 Sitesine sığındılar…

Kılıçdaroğlu, genel başkan olup kadrosunu oluşturduktan hemen sonra, “biz 1930’ların CHP’si değiliz” diyerek “reddi miras” beyanında bulunmuştu. Elbette o zamandan bu yana partide bu doğrultuda düzenlemeler/ temizlikler yaptı. Ancak bu toplantıda muhataplarından özür dilercesine, tam temizlik yapamamış olduğunu, “partimizin tabanında ’emekli öğretmen’ diye özetleyebileceğim bir kesim var; zaman zaman bize çok kızıyor, bize ders veriyorlar” sözleriyle ifade etmiş.

“Emekli öğretmen” derken, tümcedeki ‘öğretmeni küçümseyici ifadeyi’ bir kenara korsak, Atatürk İlke ve Devrimlerini yurdun en ücra köyüne kadar yaymak üzere Cumhuriyet’in eğitim seferberliğine katılan “İrfan Ordumuzun Askerleri” örneğinden hareketle, Atatürk’ün CHP’sinin temel felsefesini savunan Kemalistlerden söz ediyor. Evet, o ülküde olanların hepsi çoktan emekli oldu. Zamanımızda da elbette Kemalist öğretmenlerimiz, aydınlarımız var, ama artık her yerde öğretmenler değil, Kılıçdaroğlu’nu mutlu edecek mollalar çoğunlukta.

Muhafazakâr dünyanın kanaat önderiyle de görüştüklerini ve onlara “asıl muhafazakâr biziz, yıllar yılı değişmemek için direndik” demiş. Ayrıca

“Bizim geçmişte ekonomiyi yönetmede iyi bir sınav vermediğimiz de bir gerçek” diyerek Eski CHP’ye taş atmış.

Değişim emperyalizm yandaşları ve özellikle dönek solcuların sık kullandıkları bir sözcüktür. Bunlar değişimden “emperyalizmin güdümüne girmeyi” anlamaktadırlar. Kılıçdaroğlu da onlardan esinlenmiş. Sevgili Uğur Mumcu bunları şöyle yanıtlıyordu: “İdeolojiler değişiyor, devletler, sınırlar değişiyor. Değişmeyen bir tek gerçek var o da emperyalizmin ta kendisi!…” (Cumhuriyet, 11 Ağustos 1992, Değişmeyen Gerçek…)

Altı Ok’tan birinin Devrimcilik olduğunu, devrimciliğin sürekli değişim demek olduğunu; Atatürk’ün “ben hiçbir dogma/donmuş ve kalıplaşmış ideoloji bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır” dediğini, bilimin de “sürekli gelişim” demek olduğunu Kılıçdaroğlu’na nasıl anlatmalı?

Devrimci olmasının gereği olarak bu kapsamda CHP, DP döneminde muhalefette iken kendisini yenilemiş, ülkede gerçek demokrasinin oluşabilmesi için belirlediği yeni ilkelerini “İlk Hedefler Beyannamesi” adıyla halka açıklamış ve bu ilkeler 1961 Anayasasının temelini oluşturmuştur. Fakat Kılıçdaroğlu bunu bilmez. Çünkü emperyalistler, halkı uyandıracağı için bizim gibi ülkelerde gerçek demokrasi istemezler. Nitekim işbirlikçi politikacılar ve generaller aracılığı ile 12 Mart 1971’de bu anayasanın kollarının/ kanatlarının kesilmesini, 12 Eylül’de de tamamen ortadan kaldırılmasını sağladılar.

CHP, 1960’lı yıllarda “Ortanın Solu” hareketi ile kendisini gene yenilemiş, “Halkçılık” ilkesini yeniden yorumlayarak kooperatifçilik, Köy-Kent benzeri projeler geliştirmiş, işçilere “Toplu Sözleşme ve Grev” hakkını kazandırmıştır. Emperyalisler ve yerli işbirlikçiler bunlardan hoşlanmadığı için Kılıçdaroğlu bunları değişim olarak kabul etmemiş olsa gerek!…

Beğenmediği 1930’larda, CHP’nin ekonomiyi nasıl yönettiğini öğrenmesi için, oğlu şu anda Erdoğan’ın bakanı olan, sağcı/ muhafazakar bilim insanı ve politikacı Ekrem Pakdemirli’nin yazmış olduğu “Sayılarla Türk Ekonomisi” kitabını okusun…

Belki de Ecevit’in 1970’lerdeki Başbakanlığı döneminde yaşanan yoklukları, kuyruklardan söz eden Tayyip Erdoğan gibi ekonomik başarısızlık olarak görmektedir. Yoklukların, Ecevit’in “haşhaş ekim yasağını kaldırması” ve “Kıbrıs Barış Harekatını yapmış olması” nedeniyle emperyalistler ve başta TÜSİAD olmak üzere içerideki işbirlikçiler tarafından yaratılmış olabileceğinin, elbette ayırdında değildir. Çünkü o bir emperyalist sevicidir. CIA ajanı Enver Altaylı’nın son dönemde en sık görüştüğü kişinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı Rasim Bölücek olduğu açıklandı.

Aslında Kılıçdaroğlu’nun bu adamlarla toplantısı önemli bir olay değil. Çünkü, şu anda partinin üst düzey yöneticileri, milletvekilleri, belediye başkanları ve örgüt yöneticileri arasında bu adamlarla aynı görüşte olanlar çoğunlukta. Kılıçdaroğlu, “emekli öğretmen!” benzerlerini atarken partiyi bunlarla çoktan doldurdu, zaten…

Bu bakımdan olaya bir aile yemeği olarak bakmak daha doğru olur…

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, İHANET VE YABANCI YANDAŞLAR, Politika ve Gundem, SİYASİ PARTİLER, SÜLEYMAN ÇELİK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *