PANDORA’nın KUTUSU * TANK PALET FABRİKASI NASIL PEŞ-KEŞ ÇEKİLDİ? * “11 MİLYON DOLARDAN 250 TANE TANK SİPARİŞİ VERİLMİŞ BİLE” ve YORUMLAR

HABERE YORUM
Oraj Poyraz / 22.12.2019
0raj.p0yraz@neomailbox.net

Hala anlayamamış geri zekalılar için özetleyeyim.
Koç grubu ilk prototipleri yaptı teslim etti.

Çok pahalı dediler.
İhale tekrar tekrar yenilendi.
Koç gurubu yılmadı birkaç kez daha girdi.
İhale bir türlü Ethem Sancağa kalmadı.

Çünkü, fabrikası, parası, know-how’ı tecrübesi yoktu.

Adam Yüce Galaksi Başkanımıza aşık ya, bu aşk karşılıksız değil.
Başkan da bu abiye aşık.
Artık aralarında ne geçtiyse!..
İki erkeğin aşkı bizi ilgilendirmez elbette.

Ama Yüce Galaksi Başkanımız aşığına bir hediye vermek istedi.
Kesesinden tek taş pırlanta verse sorun yok.
Ama bu adamlar büyük adamlar, doğal olarak bunların hediyeleri de büyük.
Kendi keselerine de yabancı bu adamlar.
Milletin kesesinden harcamaya alışmışlar.

Sonuç olarak, Yüce Galaksi Başkanımız Altay Tank işini, ondan kaynaklanacak karı, hatta hak edilmemiş başka karları da Aşık Sancaktar abiye vermekte kararlı çıktı.

Kapıyı, bacayı kırdılar, kanun, mevzuat dinlemediler, hatta iş gecikti, o kadar ki nereden baksanız beş yıl gecikti, bunun milli güvenliği verdiği zararı da iplemediler. Ve bu iş oldu.

Ve hala daha bir sürü zarzalak, ama Koç Gurubu pahalı teklif vermişti diye sayıklıyorlar. Elbette papağan gibi kendine söyleneni tekrarlamak dindar insanların başat özelliğidir.

Şimdi Aşık Sancaktar Abi hiç parası, fabrikası, ustası, işçisi, tecrübesi, know-how’ı olmadığı halde aşkının bedeli olarak bu işi yapacak. Herşeyi devlet bila bedel ona verecek.

Hani satış yok, devir var diyorlar ya ondan.
Yani alacak ama satış bedeli dahi ödemeyecek.
Kira dahi ödemeyecek.
Öyle tatlı iş.

Bu arada ülke son derece belalı bir dönemde ana muharip tankının eksikliğini hissediyor.

Her türlü modernizasyona rağmen elimizde dişe gelir tek tank M60 tankları.
Üstelik daha elim ve vahim olmak üzere şu İsrail’in Müslüman katliamı yaptığı Sabra köyünün adını taşıyan İsrail Sabra modernizasyonu yapılmış olanları. Üstüne en az iki kez daha modernizasyon görmüştür bu tanklar.
Ama kasa eski, taşımıyor. Ve sayıları az.

Hani internette Türkiye’ni silahlı gücünü kıyaslayanlar 7-8bin tanktan bahsediyor ya, çok azı bunlardan, kalanı savaş alanlarında hurda değeri taşıyor..

İşte size ölçü olsun, bu heriflerin millet, devlet, vatan için kaygıları bu kadardır.
Bunlar aşıklarının aşklarına çok daha fazla sadıktır.
L2fSIJNoA0xfSNxA


Naci Kaptan

Sayın Oraj Poyraz’ın yorumuna katkıda bulunmak isterim;

Başbakan/Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılmış olan tüm özelleştirmeler şaibelidir. Kamuya ait özelleştirilen tüm kurumlar aslında Erdoğan’ın çıkar birliğine girmiş olduğu küresel baronlara ve yandaşlarına değerinin çok altında PEŞ-KEŞ çekilmiştir. Dolayısıyla yapılmış olan bu devirlere ÖZELLEŞTİRME demek doğru değildir.

Diyelim ki Erdoğan bir ticarethanenin veya bir ticari kuruluşun müdürüdür, Özelleştirmelerde olduğu gibi çalıştığı yerin mallarını değerinin altında ve zararına satabilir mi?

Devleti yönettiği gibi davranırsa  aynı gün işine son verilir ve hesabı sorulur. Ama bizim çıkar birliği etrafında toplanmış olan kuzu-kuzular Devletin talan edilmesini umursamıyorlar ve onlar da bu talandan faydalanma yollarına bakıyorlar. Var olan talanlardan Erdoğan’ın etrafında öbekleşen tümmm AKP tayfası ve YOLSUZLUKLARA ve otokratik baskılara destek veren ve siyasetin içinde görev alan tüm kamu görevlileri sorumludur.  Elbet günü gelecek ülkeyi çökerten bu tayfadan ve yandaş kamu görevlilerinden, gerçek mahkemelerde gerçek yargıçlar hesap soracaklardır.

Türkiyemiz gizli bir egemenlik ve ekonomik işgal altındadır. Erdoğan Türkiye’nin stratejik kurumları dahil ekonominin çarklarını döndüren, istihdam sağlayan, üreten kurum ve fabrikaları, tersaneleri, rafinerileri satarken Türkiye’yi de ağır borç sarmalına sokmuş ve ekonomiyi çökertmiştir. Erdoğan yakın dostu Lübnan’lı Hariri’ye TELEKOM’u gizli anlaşma ile değerinin altında satmıştır. Bu satışın perde arkasında %17 civarında bir komisyon da alındığı iddiaları vardır. Hariri ise borcunu ödememiş, Telekom’un varlıklarını satarak ülkemizden gitmiştir. Ülkemiz ekonomisini çökerten, işssizliğin, yoksulluğun, yüksek enflasyonun ve özelleştirmelerin getirdiği sonuçların sorumlusu Erdoğandır.

2003-2019 seneleri arasından özelleştirmelerle elde edilen para ise faiz lobisine  ödenmiş olan 947 milyar TL içinde eriyerek gitmiştir. [1]

Yani hem Cumhuriyet hükümetlerinin yapmış oldukları tüm ekonomik varlıklarımız elden çıkmış ve karşılığı dışarıdan alınan borcun faizini dahi karşılamamıştır. Böylesi bir yönetime seyyar bir simitçi tablası dahi teslim edilemez.

[1] https://www.milligazete.com.tr/haber/1791851/akpden-faiz-lobisine-dev-odeme-yil-yil-faize-ayrilan-butce

DENİZ ZEYREK / 22.12.2019

“11 MİLYON DOLARDAN 250
TANE TANK SİPARİŞİ VERİLMİŞ BİLE”

Sakarya’daki Milli Savunma Bakanlığı’na ait Tank Palet fabrikasının Ethem Sancak ve Katar ortaklığındaki BMC’ye satışıyla ilgili Fox Tv’de konuşan Sözcü yazarı Deniz Zeyrek “11 milyon dolardan 250 tane tank siparişi verilmiş bile” dedi.

Fox’de Çalar Saat Hafta sonu programında İlker Karagöz’ün konuğu olan Sözcü gazetesi Deniz Zeyrek Tank Palet fabrikasına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“11 MİLYON DOLARDAN 250 TANK SİPARİŞİ VERİLDİ”

“Tank Palet’in kullanılacağını biliyorlarmış Altay Tankı ihalesine girdiklerinde fabrikanın kurulacağını ve bir takım teşvikler verileceğini biliyorlarmış.

Ethem Sancak’ın söylediğine göre diğer şirketler biliyormuş ama bilmediklerini söylüyorlar.  Bilseler ona göre bir fiyatlandırma yaparlardı ona göre yarışırlardı” diyen Zeyrek “Netice itibariyle şöyle bir durum var biliyor musun zeki diyorum çünkü Karasu’da teşvik için arazi verilmiş personel teşviki verilmiş yatırım teşviki verilmiş vergi teşviki verilmiş 1.4 milyar lira karşılığında teşvik verilmiş.

Buna rağmen sordum Karasu’da ne yapacaksınız dedi ki tren vs. o tür şeyleri yapacağız.

Altay Tankı’nı Tank Palet’te üretecekler.
8*8 zırhlı araçların bile üretimini orada yapmayı planlıyorlar.
Yani şöyle düşün hiçbir yatırım maliyetin olmayacak 50 milyon dolar harcayacak.
Sadece bu yatırım maliyeti ile tank üretmeye başlayacaksın.
250 tank siparişi verilmiş tanesi 11 milyon dolar.
Şimdi oradan 1.1 milyar dolar kar edecek” ifadelerini kullandı.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/deniz-zeyrek-11-milyon-dolardan-250-tane-tank-siparisi-verilmis-bile-261422h.htm
This entry was posted in ÖZELLEŞTİRMELER, PANDORA'nın KUTUSU, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *