İYİLERE MEKTUP * Kötüler okumayabilir!

İYİLERE MEKTUP

Kötüler okumayabilir!


“Sobasına odun atmadan önce, odunu iki kere birbirine vuran teyzeye bunu neden yaptığı sorulduğunda; karınca, örümcek, börtü böcek varsa düşsün de yanmasın diye yapıyorum oğlum” der..

BÖRTÜ BÖCEK YANMASIN DİYEN TEYZELERDEN, ÇOLUK ÇOCUĞUNU ATEŞE ATACAK KADAR MERHAMETSİZLEŞEN TEYZELERE NASIL GELDİK ARKADAŞLAR..

************
“Bir piknik dönüşü ekmek bohçasını silkelerken yere bir karınca düşer. Evin yaşlı ninesi karıncayı alıp traktörle yarım saatte gidip geldikleri kilometrelerce yolu dere tepe tırmanarak piknik alanına gidip karınca yuvasının yanına bırakır. Torunları nine sen ne yaptın, nasıl gidip geldin, sonra ne gerek vardı dediklerinde; evladım bu karınca bir anne olabilir, bunun da bir ailesi olabilir, buralarda tek başına nasıl yaşar” der..

BİR KARINCAYI DÜŞÜNEN NİNELERDEN, BİRBİRİNİ DÜŞÜNMEYEN, BİRBİRİNİN DERDİNDEN HABERİ OLMAYAN NİNELERE NASIL GELDİK SÖYLERMİSİNİZ DOSTLAR?..

************
“Komşumuza evlerimizin anahtarını verip, komşu “Biz bir hafta yokuz, sen kapıyı açıp çiçekleri sularsın, kapıya bacaya göz kulak olursun” devrinden sonra..

ŞİMDİ EVLERİMİZİN TA DÖRDÜNCÜ KATLARINI DEMİR KORKULUKLARLA KAPATIP, KENDİMİZİ ÇELİK KAPILARIN ARDINA, ÇİFT KİLİTLE HAPSETTİĞİMİZ, EŞİMİZE KOMŞUMUZA GÜVENİN KALMADIĞI DEVİRLERİ NASIL VE NİÇİN GELDİK?..

***********
“Kışın kurtlar, tilkiler, tavşanlar ve kuşlar aç kalmasın, ölmesinler diye karların üstüne, çalı diplerine yem ve ekmek bırakan merhametli analar, babalar, halalar ve amcalar…”dan,

YENİ DOĞMUŞ ÜÇ GÜNLÜK BEBEĞİNİ KANALİZASYON ÇUKURUNA ATACAK KADAR NASIL ZALİMLEŞTİK VE VAHŞİLEŞTİK?..

***********
“Çocukluğumuzda büyüklerimiz tarlalarda ağızları, bahçelerdeki dikenleri yakmazlar, tezek parçalarını (kemre) ve ağaç köklerini yakarken içinde börtü böcek vardır aman yakmayalım diye azami gayret gösterirlerdi. Yeşil dalların, yaprakların yakılmasını bile doğru bulmazlar, kuru çalıları ekmek kırıntısı dikkatiyle toplarlar israf etmezlerdi.”

ŞİMDİ BİRBİRİNİ KESEN, YAKAN, BOĞAN, KAN DÖKEN BİR TOPLUM HALİNE NASIL VE NİYE GELDİK ARKADAŞLAR?..

***********
“Kuşlar yem yerken ürkmesinler diye yolunu değiştiren, dizinde uyuyan kediyi rahatsız etmemek için saatlerce kımıldamayan, bırakın insanı ve hayvanı incitmeyi, hatta eşyayı dahi “incitme” diyen, su içtiği bardağı öpen, ormana girerken genç ağaçlar korkmasınlar diye baltasını saklayan bir medeniyetin mensuplarının..;

ŞİMDİ BİRBİRİNİN HATASINI BEKLEYEN, KUSURUNU KOLLAYAN, KIRAN, DÖKEN, İNCİTEN NESİLLERİ HALİNE NASIL GELDİK?..

***********
“Kardeşimin ayağına batacak bir diken, gelsin benim ciğerime saplansın “… diyen;

DÜNKÜ ATALARIN TORUNLARI NİÇİN BİRBİRİNİN KUYUSUNU KAZIYOR, BİRBİRİNE TUZAK KURUYOR?

***********
“Yürürken karşısına bir kadın çıktığında, güzel mi çirkin mi, siyah mı beyaz mı diye ayırmadan ona “bacım” diyen ve yine yürürken önüne çıkan erkeği, zengin mi yoksul mu diye bakmadan, milletine, ırkına, dinine aldırmadan, “kardeşim” yerine koyan bir edep, terbiye ve görgüden..”

EDEPSİZLİĞE, TERBİYESİZLİĞE, GÖRGÜSÜZLÜĞE, BİRBİRİNİ ARKADAN HANÇERLEYEN MERHAMETSİZLİĞE NASIL GELDİK?..

***********
Bir zamanlar Hayırda, Yardımlaşmada, İyilikte, Hizmette yarışanlar ve bir araya gelenler;

BUGÜN NİÇİN MUHALEFETTE, KİNDE, DÜŞMANLIKTA, HASETTE VE ŞERDE BİR ARAYA GELME LÜZUMU HİSSETTİLER?

***********
EVET ŞİMDİ AKADEMİSYENLERİN, DİN ADAMLARININ,
PSİKOLOGLARIN VE ALANINDA UZMAN BİRİLERİNİN OTURUP;

BÖYLESİNE NAİF, NECİP, ONURLU, MAKUL, MÜTEKAMİL BİR MİLLETTEN…
ORMANLARI YAKAN, KEDİLERİN GÖZLERİNİ MAKET BIÇAĞIYLA OYAN, KÖPEK YAVRULARININ AYAKLARINI KESEN, İNEĞİ DİRİ DİRİ YÜZEN, SİYANÜRLE AİLECE İNTİHAR EDEN, BİRBİRİNİN NAMUSUNA GÖZ DİKEN VAHŞİ BİR TOPLUMA NASIL DÖNÜŞTÜK, KİN, NEFRET, GIYBET, DEDİKODU, İSTEKSİZLİK, FİTNELİK, FESATLIK VE DÜŞMANLIK GİBİ KÖTÜLÜKLERİ NE ARA BİRİKTİRDİK, BİR FİKRİ OLAN VAR MI ARKADAŞLAR?

(alıntı)

Mustafa Uyan ve Aydoğan kekevi’ye teşekkür ederim

This entry was posted in GEÇMİŞİN İÇİNDEN YAŞAM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *