İSTANBUL BELEDİYESİNE KİRALIK ARAÇLARIN HİKAYESİ, ŞÖYLE BAŞLADI; Erdoğan’ın 1994’te RP’den İstanbul belediye başkanı olmasından sonra….

Hem araç hem yakıt bedava


……………………………………………………

Erdoğan’ın 1994’te RP’den İstanbul belediye başkanı olmasından sonraki ilk icraatlarından biriydi araç konusunda yeni bir düzenlemeye gitmek.

Erdoğan’ın başkanlığından önce belediye araçları siyah plaka takmak zorundaydı. Kamuoyu böylece o siyah plakalı aracın kimler tarafından hangi hizmette kullanıldığını görür, bilirdi. Seçim propaganda çalışmalarında bir siyah plakalı araç görüldüğünde kıyamet kopardı. Ya da çoluk çocuk doluşup ev gezmesine ya da pikniğe gidilemezdi. Bir tarikat evi ya da dernek binası önünde de göremezdiniz. Basına anında haber olurdu. İşte tüm bu risklerden kurtulmak için ilk kez araç kiralama ihalesi Erdoğan tarafından yapıldı. Bu konudaki ilk haberi de bu fakir yapmıştı.

Araçlar eski RP Mardin Milletvekili Hasan Aksay’ın oğlunun şirketinden kiralanmış ve bir aracın bir yıllık kirası, o aracın satış fiyatına eşdeğerdi. Böylece hem yandaşa kaynak aktarılmış hem de partili, eş dost şoförlü araç sahibi olmuştu bedavadan. Bedava dediysek onlara bedava, parasını İstanbullu olarak biz ödüyorduk. Şoför bedava, araç bedava. Yakıtı kim koyuyordu o aracın deposuna?

Onu da biz koyuyorduk cancağızım. Belediyenin Edirnekapı’daki yakıt istasyonuna şoför çekiyordu arabayı, full’luyordu depoyu. Aaa bakın, ne aklıma geldi. Daha doğrusu Necati Doğru Ağabey’in yazdığı yazıdan geldi. Belediye araçlarının hâkim, savcı ve Emniyet müdürlerine tahsisini eleştiren yazısında “Belediye, adliye ve karakola niçin makam aracı verir” diye soruyordu. Sadece araç tahsisi mi Necati Ağabey?

Yıl 1994. Recep Tayyip Erdoğan çiçeği burnunda belediye başkanı. Ayını ve gününü anımsamıyorum. O zamanlar cep telefonu yok. Gazetede masa telefonum çaldı ve açtım. “Abla merhaba, ben eski başkan Sözen’in şoförü.” Sözen’in iki makam şoförü vardı. İkisi de Erdoğan’ın hemşerisi. İşte onlardan biri. Adını vermeyeyim. “Buyur” dedikten sonra başladı anlatmaya.

Bizim, yani belediyenin Edirnekapı’daki benzin istasyonunu bilir misin, araçlarımızın   yakıt aldığı. İşte oraya hafta sonu bir foto muhabiri al ve git. Bak bakalım belediye   araçları dışında kimler özel araçlarına benzin   dolduruyor? İstanbul’daki hâkim ve savcıların hafta sonu kullandığı özel araçlarına bedava benzin veriyor belediye.

Şimdi onun anlatımına göre gidip araçları resimlesek al başına belayı. “Hâkimin ya da savcının aracını görüntüledi. Terör örgütüyle bağlantılı olabilir” diye hakkımızda soruşturma açılması işten değildi. O zamanlar sadece özel araçlarına ücretsiz yakıt veren belediye, sonrasında şoförlü araç da tahsis etti..

………………………………………………


14.09.2019 tarihli Cumhuriyet gazetesinden Miyase İlknur yazısından bölüm alıntısı

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1579345/Devr-i_sabik.html
This entry was posted in YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *