DOĞA ÇEVRE EKOLOJİ VE AĞAÇ KATLİAMI * BİR AĞAÇ ON KLİMAYA BEDEL

AKP İKTİDARININ TÜRKİYE’YE VERDİĞİ BÜYÜK
ZARARLARIN BİRİSİ DE “DOĞA TALANIDIR”


Rant ve AKP havuzuna girecek para için ülkenin en güzel, yeşil, ağaçlı alanları imara ve talana açılmıştır. Bu nedenle ülke genelinde sayısı 50 milyondan fazla ağaç AKP iktidarı döneminde kesilmiş ve ormanlar talan edilmiştir. Ağaç kesimiyle birlikte akar sular, dereler üzerine kurulan HES’lerle bu dereler kurutulmuş, akarsuların çevresindeki doğal yaşam ölmüş, tarım yapılamaz hale gelmiştir. Geçmişte başbakan Erdoğan “BEN ÇEVRECİNİN DANİSKASIYIM” demişti!!! Zaman içinde ne olduğunu gördük.


Kuzey Ormanları Savunması, yaptıkları analize göre, İstanbul Havalimanı için ÇED raporunda belirtildiği gibi 2.5 milyon değil, 13 milyon ağaç kesildiğini açıkladı.

“Orman dediğimizde aklımıza ilk gelen hep ağaç oluyor ama yaptığımız hesap aslında yok edilen bir yaşam alanının sadece bir üyesine ait verileri kapsıyor” diyen Ayşe Yıkıcı, “Ağaçlar ile birlikte orada yaşayan milyonlarca canlı hem evinden oldu hem de yaşamını kaybetti” ifadelerini kullandı.

“Bu kayıp, doğal ekosistemdeki dengenin bozulması anlamına geliyor. Yaban hayatının parçalanmasına neden oluyor. İstanbul’un kuzeyinde bütün bir ormanın oksijen ve temiz hava üretim fonksiyonunun azalması demek. Kuzey rüzgarları kısmen daha az hava taşıyacak artık. İstanbul gibi metropollerde uzun vadede sıcaklıklar artıyor. İklim dengesi bozuluyor. Metropollerde yeşil alanların daha bütüncül olması gerekir. Kuzey ormanları parçalandıkça İstanbul’un ısı dengesinin korunmasındaki etkisi azalıyor. İstanbul kent ısısı giderek artıyor.”

Türkiye, AKP döneminde Çanakkale
büyüklüğünde ormanlık alanını kaybetti!

“Ülkemiz doğa haklarını korumada her geçen yıl daha da geriye gidiyor. Doğamız tam anlamıyla yağmalanıyor. ‘Doğa Koruma Kriterleri’ne göre Türkiye 180 ülke arasında 177’nci sırada”.

“İktidar da Türkiye’nin doğasının değil doğayı yok edecek sektörlerinin temsilciliğini yapıyor. Barajlarla ekosistem değişiyor, HES’lerle akarsular kuruyor, RES’lerle ormanlar kesiliyor, yollarla, havalimanlarıyla, köprülerle Türkiye’nin doğası talan ediliyor. Yaban hayatı ve hayvan hakları adına Türkiye bir adım ilerlemiyor. Büyükşehirlerde hava kirliliğinden yurttaşlarımız gaz maskeleriyle dolaşmak zorunda kalıyor. Her yeşil alan betona ve dolayısıyla yandaş talanına kurban ediliyor”

Türkiye artık alarm veriyor. İmar uygulamaları, rant ve talan için feda edilen çevre, kirlilik, yok edilen su kaynakları, çölleşme, karbondioksit emisyonu ile yarınlarımızı göremiyoruz. Bunun en önemli örneklerinden birisi kaybettiğimiz orman alanları. 2004’te 211 bin kilometrekare olan orman alanımız 2017’de 210 bin kilometre kareye geriledi. Yani Çanakkale büyüklüğünde ormanımız AKP döneminde yok edildi. Yine aynı dönemde ortalama 10 bin hektar orman arazisinin niteliği değiştirilerek yandaşlara verildi ve yapılaşmanın önü açıldı. 2003-2017 yılları arasında zarar gören orman alanı 120 bin 927 hektar oldu.

Türkiye’de toplam tarım arazisi 2003’de 40 milyon 644 bin hektarken 2017’de 37 milyon 992 bin hektar oldu. Yani buradaki kayıp 2 milyon 652 bin hektar ki bu da Arnavutluk kadar bir alan demek.

3’üncü Havalimanı ve Kuzey Marmara Otoyolu için kesilen ağaç sayısı en az 2 milyon 330 bin. İşlenen tarım arazisi 2003’de 26 Milyon 27 bin hektarken, 2017’de bu rakam 23 milyon 375 bin hektara geriledi. Ekilen tarım arazisi 2003’de 17 milyon 408 bin hektarken 2017’de 15 milyon 532 bin hektar. Yani kayıp 1 milyon 876 bin hektar, bu da İsrail kadar bir alan demek.”

59 ilde 478 HES’in bulunduğu Türkiye’de 61 daha 534 HES yapılması planlanıyor. HES’ler başta Doğu Karadeniz illeri olmak üzere hemen her bölgeye yayılmış durumda. Öte yandan İzmir ve Muğla başta olmak üzere toplamda 20’in üzerinde termik santral mevcut. Ayrıca İzmir için ‘RES’lerin başkenti’ demek mümkünken şirketlere yeni RES lisansları verilmeye devam ediyor. Yine Ege Bölgesi maden ve yapı malzemesi çıkarımı yüzünden tahrip edilirken altyapı, ulaşım ve kentsel dönüşüm politikalarından dolayı en çok tahribat gören bölgelerden biri Marmara Bölgesi oldu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/06/22/kos-havalimani-icin-2-5-milyon-degil-13-milyon-agac-kesildi/
https://www.evrensel.net/haber/281720/13-yillik-akp-iktidari-ekolojik-yikimin-adi-oldu

https://kuzeyormanlari.org/2018/05/10/turkiye-akp-doneminde-canakkale-buyuklugunde-ormanlik-alanini-kaybetti/

İlhan KARAÇAY’ın haberi:

Bir ağaç on klimaya bedel


Türkiye’de ağaç kesimi ve hatta katliamı ile ilgili tartışmalar sürereken, Hollanda’da yapılan uzun bir çalışma sonucunda anlaşıldığına göre, yetişkin bir ağaç, tam on klimanın (aircondition) yarattığı soğukluğa eşit bir serinlik kazandırıyor.

Delft Teknik Üniversitesi’nden Rene van de Velde’ye göre, sıcak yaz aylarında bir ağaç, yapraklarında oluşan terleme ve buharlaşma sonucunda havayı 10 ile 12 derece soğutuyor. Bu da, tam 10 klimanın toplamda 20 & 30 kW soğukluğuna eşit oluyor.

Ağaçlar, sadece soğukluk vermekle kalmıyor, oksijen üretiyor ve karbon absorbe ediyor. Uzmanlara göre, evinizin güneş batımı tarafına dikeceğiniz bir ağaç, enerji harcamalarınızı düşürüyor.

Ağaçlar, yapıların piyasa değerini artıran özelliklere de sahip. Örneğin, konutların etrafındaki ağaçlar, havalandırma ihtiyacını %30’a kadar indirebilir ve ısınma için kullanılan enerjide %20 ile %50 arasında tasarruf sağlayabilir.

Sağlıklı olgun ağaçlar, mülkün değerine ortalama %10 katkı
sağlıyor. Ağaç peyzajı da, emlak değerini %20 artırabiliyor.

Uzmanla bu konuda şöyle diyorlar: ”Ağaç dikimi, iyileştirilmiş su kalitesini, daha az sızıntı ve erozyonu ifade eder. Bu toprak altı su arzının daha fazla artmasına imkân sağlar. Ağaçlık bölgeler, tortu ve kimyasalların derelere taşınmasını önlemeye yardım eder.”

This entry was posted in DOĞA - ÇEVRE, Doga - Cevre - Ekoloji - Tarim, DOĞAL YAŞAM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *