VERGİLERİMİZ NERELERE GİDİYOR ; Bu duruma MONTOFON diyorlar; Yani bol süt veren inek!!!

Naci Kaptan / 11.06.2019

CEP TELEFONU ALINAN VERGİLERE SADECE BİR ÖRNEKTİR

Gümrük girişi 2.000₺ olan bir cep telefonundan önce;

-%10 TRT bandrol ücreti 200₺
2.200₺

-Sonra %50 ÖTV 1.100₺
3.300₺

-Daha sonra %18 KDV 594₺ alıyoruz.

Bayi karı hariç vergilerle fiyat 3.894₺ oluyor.

Verginin, vergisinin, vergisini ödüyoruz ama yine de yetiremiyoruz!

Bu kanunlarla yapılan YENİ TÜR SOYGUN şeklidir…

Peki sonra cebimizden MİSLİYLE alınan paralarımız nereye gidiyor?

HAYDİ YAZALIM ;

MESELA ; TÜRGEV ve ENSAR bir araya gelerek Amerika’da TÜRKEN isimli bir vakıf kurdular. Bu vakfa sürekli olarak Türkiye’den bağış adı altında milyonlarca dolar gönderiliyor.  https://ipa.news/2019/04/20/erdogan-family-linked-foundations-get-145million-from-istanbul-report/ Linkinde bu konuda haber var, özeti şöyle;  

ENSAR Vakfı ile TÜRGEV Vakfı’nın ortaklaşa ABD’de 2014 yılında kurduğu TÜRKEN Vakfı’nın New York Manhattan’da milyonlarca dolara yaptırdığı gökdelenin parası İBB’den geldiği iddiaları Amerika’da ki gazetelerde yazılmaya başladı!…ABD IRS Vergi Dairesi’nin resmi kayıtlarında 45 milyon$ bağış yapıldığı bilgisi yer alıyor…!!!

Vakfa 2015 yılında ’24 milyon 460 bin 759 $
2016 ve 2017 yıllarında da ’43 milyon 680 bin 873 $’a’ ulaştığı görülüyor.
2018 yılında yapılan bağış miktarı henüz formda yer almıyor!… TÜRKEN bu yıl 158 bin $ emlak vergisi ödedi…!!!

TÜRKEN Vakfı’nın Yönetim Kurulu’nda AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın eşi Esra Albayrak, Erdoğan’ın dayı oğlu Halil Mutlu, Haluk Gani, Ahmet Bayraktutar gibi Bilal Erdoğan’ın Kartal imam hatip okulundan arkadaşları ile Ömer Faruk Albayrak ve Behram Turan gibi isimler bulunuyor. Ensar Vakfı Yönetim Kurulu üyesi İbrahim Bacacı, aynı zamanda TÜRKEN Yönetim Kuruluna da üye. ‘TURKEN 990 FORM’ Vergi belgesinde muhasebesini yönetim kurulu üyesi Memiş Yetim’in yaptığı görülüyor!…

MESELA ; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’ın yönetiminde bulunduğu TÜRGEV ve Ensar Vakfı’nın New York merkezli ortak kuruluşu Turken Vakfı, Michigan’da St. Joseph nehri kıyısında bulunan yaklaşık 328 dönümlük arazi ve çiftliği 2 milyon 895 bin 37 dolara satın aldı. Vergiden muaf iki vakfın ortak kuruluşunun satın aldığı arazi ve çiftlik dünyaca ünlü şampiyon boksör Muhammed Ali’ye ait.

MESELA ; 1500 odalı saray yapılıyor ; Mimarlar Odası Ankara Şubesi yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın 1000 değil 2000 odalı olduğunu, toplam maliyetinin de 5 milyar liradan fazla olduğunu açıkladı. Eğer toplam maliyet gerçekten 5 milyar lira ise bu para yaklaşık 2740 okul yapmaya eşit.

MESELA ; Saray bahçesinin bir yıllık peyzaj gideri için 108 milyon liralık bir bedel çıkıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın hesaplamalarına göre okullar için yapılacak bir spor salonunun toplam maliyeti 1.5 milyon TL. Bu hesapla, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın sadece peyzaj bakım gideri için 1 yılda ödenecek parayla 72 tane spor salonu yapılabilir.

MESELA ; Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın doğalgazla ısıtma bedelinin 10 milyon lira olduğunu açıkladı. Buna göre, Saray’ın 6 aylık ısınma maliyetiyle bir sezonda Bayburt’un tamamı ısıtılabiliyor. Mimarlar Odası, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın elektrik, su, doğal gaz, ısıtma, soğutma, temizlik, peyzaj gibi aylık sabit giderlerinin 21 milyon lira olduğunu duyurdu. Bu parayla 240 bin kişinin 1 aylık temel giderleri karşılanabilir.

MESELA ; Camların maliyetinin peşine düşen Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ‘dehşete düştük’ dediği rakamı açıkladı. Ortaya çıkan rakamlara göre, Saray’ın 22 bin metrekare yüzey camları en az 701 milyon lira. İzmir Bayındır Ergenli Barajı’nın ihale bedeli 115 milyon TL olarak açıklanmıştı. Yani Cumhurbaşkanlığı Sarayının camlarına ödenen maliyetle 6 tane baraj yapmak mümkün.

MESELA ; Saray’ın yıllık temizlik masrafını 104 milyon TL olarak hesapladı. Buna göre, sarayın aylık 4.5 milyon TL’lik temizlik bütçesi, yıllık hesaplandığında 52 milyon TL’yi buluyor. Ancak bu sarayın iç temizliğinden ibaret. Böyle büyük yapılarda yılda iki kez dış cephe temizliği yapıldığına dikkat çeken oda, dış cephe temizliğiyle maliyetin 104 milyon TL’ye ulaştığını belirtiyor. (SARAYA AİT HARCAMA GİDERLERİ 2015 YILINA AİTTİR)

MESELA ; Katar Emirliği’ne ait VIP donanımlı Boeing 747-8 tipi özel uçağı cumhurbaşkanlığı uçak filosuna katıldı. VQ-BSK tescilli uçağın market fiyatının 400 milyon dolar olduğu yazılıyor. Uçağın yeniden modifikasyonu için 100 milyon dolar harcandığı söyleniyor. Gelen tepkiler üzerine uçağın Katar Şeyhi Temim bin Hamed Al Sani tarafından Erdoğan’a hediye edildiği yazıldı. Bu açıklamanın gerçeği yansıtmadığı düşüncesi topluma hakim.

MESELA ; Marmaris Okluk Koyu sit alanı olmasına rağmen 50 bin civarında değerli ağaç kesilerek 300 odalı YAZLIK SARAY yapılıyor. Koyun deniz bölümüne Maldiv adalarında olduğu gibi adacıklar ve üzerlerine lüks bungalovlar yapıldığı/yapılacağı ve kumsalın kumu kalın olduğundan Karadeniz’den gemilerle kum taşındığı basına yansıdı.Yazlık sarayın bitmemiş maliyetinin 330 milyon TL olduğu belirtiliyor.

MESELA ; Sadece İBB tarafından AKP’ye yakın dernek, vakıf, tarikat ve cemaatler için kamu kaynaklarından 847 milyon 592 bin 858 TL aktarıldığı ortaya çıktı. İBB topladığı vergilerle hizmet üretmek, yaşam kalitesini yükseltmek, kenti daha kolay yaşanır hale getirmek yerine 900 milyon TL’ye yakın parayı Erdoğan hanedanının yönettiği vakıf, dernek, dini cemaatlere aktarmış.

KİM BU VAKIF DERNEK CEMAATLER ;

* Bilal Erdoğan’ın da yer aldığı Türkiye Gençlik Vakfına (TÜGVA) 74.3 milyon TL

* Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfına (TÜRGEV) 51 milyon 593 bin TL

* Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı olan Selçuk Bayraktar’ın vakfı Türkiye Teknoloji Takımına (T3) 41.1 milyon TL

* Çocuk istismarıyla gündeme gelen Ensar Vakfına 29 milyon 797 bin TL

* Erdoğan ailesine ait vakıflardan Okçular Vakfına 16.6 milyon TL

* İBB eski başkanlarından Kadir Topbaş’ın ağabeyi Ahmet Hamdi Topbaş’ın yönetim kurulu başkanı olduğu Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı 16.5 milyon TL .Daha sonra Panama Belgeleri haberine göre Erenköy Cemaati’ne bağlı olan vakıf, topladığı yardım paralarını İsviçre’deki banka hesaplarına yatırdığı yazıldı.

AKP’YE YAKIN DİĞER VAKIF / DERNEK
CEMAATLERE VERİLEN VERGİLERİMİZ

Önder İmam Hatipliler Derneğine 13,2 milyon
Türkiye Maarif Vakfına 26,4 milyon
İlim Yayma Vakfına 9,3 milyon
15 Temmuz Derneğine 7,7 milyon
İnsan Vakfına 4,3 milyon
Asitane Vakfına 1,7 milyon
Birlik Vakfına 758 bin
Yeni Dünya Vakfına 1,4 milyon
Dar’ül Fünun İlahiyat Vakfına 2,2 milyon
Enderun Vakfına 726 bin lira

AKP yöneticilerini ve yandaşlarını kapsayan PANAMA ve MALTA ADASI yolsuzluk belgelerini de bunlara ekleyiniz. Yetmez; az daha geriye gidiniz, YİMPAŞ, KOMBASSAN, DENİZFENERİ DERNEĞİ  yolsuzluklarını, toplumdan saklanan Sayıştay raporlarını, yasal olmayan yollarla petrol ticaretini,  Rıza Zarrap olayını, AKP’den teslim alınan yolsuzluklarla dolu belediyeleri ve daha nice, nice, nicelerini ekleyin!!!

Bu paralar topluma hizmet olarak geri dönebilirdi. Fakat bunlar doğrudan kendilerine ve yandaşlarına çalışıyorlar. Türkiye’nin belki BİR SENELİK milli hasılasını yok ettiler. Yani MİLYARCA DOLAR!!!

İŞSİZLİK ; (15 Mayıs 2019) İşsizlik oranı son 10 yılın en yüksek rakamına ulaşarak yine yüzde 14.7 oldu. Şubat döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre işsiz sayısı 1 milyon 376 bin kişi artarak 4 milyon 730 bin kişi oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre işsiz sayısı yüzde 41 arttı!

YOKSULLUK ; (26 Nisan 2019) Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.106,89 TL, Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6.862,82 TL, Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2.600,60 TL oldu. Yoksul kişi sayısı 2002 yılında 12 milyon iken şimdi 30 milyona yükselmiş.Yoksul yurttaşların ülke nüfusuna oranı 2002 yılında yüzde 18 iken 2019’da yüzde 37,5 oldu.

UMUT KAYBI / İNTİHARLAR ; 2017’den buyana atanamadığı için intihar eden öğretmen sayısının 42 oldu.Gençler umutsuzluktan intihar ediyorlar.

Bunlar Türkiye’nin özde bir rontgenidir. Bizler ,vatandaşlar ,15 senedir AKP’yi besliyor, semirtiyor, zenginleştiriyoruz Bu duruma MONTOFON diyorlar; Yani bol süt veren inek!!!

Geçmiş olsun Türkiyem .

Naci Kaptan / 11.06.2019

This entry was posted in Ekonomi, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *