TURİZM VE TESETTÜR OTELLERİ * 2002’de sadece beş muhafazakâr otel hizmet verirken, bugün rakam 350’yi aşmış

Ayşe Baykal / 28.06.2019

“KRİZDEN TEK ETKİLENMEYEN İSLAMİ
OTEL HİZMETİ VEREN KURULUŞLARDIR”


2002’de sadece beş muhafazakâr otel
hizmet verirken, bugün rakam 350’yi aşmış

Konu belki size magazinsel gelebilir lakin hiç öyle değil. 2017 yılında Türkiye’de yapılan bir online fuarı yazmıştım. İslami otellerle ilgili fuarın organizatörü Gökmen Özdemir’le bir söyleşi yapmıştık. Bana şöyle demişti “Turizm sektöründe krizden etkilenmeyen tek alan İslami otel hizmeti veren kuruluşlardır. Talep o kadar fazla ki, fiyatlar yüksek olmasına rağmen etkilenmiyor.” Öyle ki bu talep 2016 yılındaki Rusya krizi ve terörden etkilenen bazı otellerin muhafazakâr otel konseptine dönüş yapmalarına da neden olmuştu.

Muhafazakâr otel veya tatil, kadın ve erkekler için ayrı havuz hatta bazılarında ayrı plaj hizmeti veren alkolsüz otel konseptine deniyor.

Otellerin kadın-erkek ayrı havuz hizmeti vermesi ve alkolsüz olmasının yanı sıra İslamî değerlere göre hizmet vermesi de gerekiyor. Gerçi “İslamî değerler” kavramını bir hayli esnettik ama bu başka bir yazı konusu.

SAYILARI 350’Yİ AŞTI

Sayıları her geçen gün artan muhafazakâr oteller günümüzde biraz şekil değiştirmeye başladı. Mesela otel konseptinin yerini villa konsepti almaya başladı. Otelde, ayrı havuzlarda eğlenen ve bu durumdan memnun olmayan ailelerin imdadına yeni girişimciler yetişti. “Villa konaklama” hizmeti ile ailelerin bölünmeden havuz keyfi yapmalarına imkân tanıyan bu konsept bir hayli rağbet görüyor.

2002’de sadece beş muhafazakâr otel hizmet verirken, bugün rakam 350’yi aşmış görünüyor.

O günden bugüne hizmet ve kalite anlayışında çok şey değişti. Değişmeyen tek şey ise muhafazakâr otel hizmeti veren otellerin diğer otellerden fiyatlı olması!

Sanırım bunun sebebi; Türkiye’deki muhafazakâr kesimin artan alım gücü, Avrupa’da yaşayan Türklerin ülkelerindeki bu otelleri tercih etmesi ve bunlara eklemlenen Ortadoğulu ailelerin tatil için Türkiye’yi ve bu otelleri tercih etmesi.

Muhafazakâr otel müşterilerinin büyük çoğunluğunu yurtiçi pazarı oluşturuyor. Ayrıca bu otelleri sadece tesettürlü olanlar tercih etmiyor.

Fiyatları sebebiyle bu otellere gidemeyen ailelerin başka tercihleri de var elbette. İstanbul’da yaşayanlar için Yalova’ya bağlı Esenköy ilçesi bir hayli rağbet görüyor. Burada konaklamalar ev kiralama şeklinde oluyor. Kadınlara ait plajlara ücret karşılığında giriliyor. Plajlar denetimli, özellikle fotoğraf çekilmemesi konusunda sık sık uyarı yapılıyor. Esenköy’de yaz akşamları bir hayli kalabalık oluyor. Genç kızların ve erkeklerin eğlendiği canlı müzik yapılan mekânlar var. Buralarda erkek-kız karma olarak eğleniyorlar.

Bunun dışında Armutlu Tatil Köyü de yaz aylarında tercih edilen mekânlar arasında. Site içinde daire konaklama şeklinde hizmet veriyor. Kadınlara özel plajının yanı sıra havuz olanağı ve aktiviteleri var (havuz ve aktiviteler ücretli). Gerek daireler gerek ortak kullanım alanlarında temizlik ve hijyen çok iyi.

Buralara da gidemeyen kadınlar için alternatif günü birlik gidilen “Kadınlar Plajı” var.

Muhafazakâr otel konsepti ülkemizin hemen hemen her bölgesinde var. Yalova ve Alanya başı çekiyor. Yalova Arapların tercih ettiği ilimiz diye bilinse de Alanya ve Antalya da Arapların yoğun ilgisini çekiyor. Türkiye’nin Müslüman bir ülke olması Arapların tatil için ülkemizi tercih etmesinde en büyük etken.

Muhafazakâr otel havuz ve plajlarında bazı kadınlar, dini hassasiyetleri sebebiyle -kadınlara ait olsa da- mayo ve bikini giyilmesine karşı çıkıyor. Bazıları ise bikini ve mayo modasını yakından takip ediyor. Bugüne kadar kimsenin kimseye -bakışlar dışında- karıştığına şahit olmadım.

Otel veya tatil beldesinde sık sık tartışılan iki husus vardır;

Belli bir yaş üstündeki erkek çocukların havuza veya plaja alınmamasına annelerinin yaptığı itirazlar.

Ben kendimi çekiyorum, diye ısrarla fotoğraf çekmek isteyen kadınlara yapılan itirazlar.

https://www.turizmgazetesi.com/article.aspx?id=88668
This entry was posted in DİN-İNANÇ, HAYATIN İÇİNDEN. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *