PORTAKAL’IN PARTİ DEVLETİ * Bir milletin siyasi ve hukuki örgütlenmesine devlet denir. Devlet, halk iradesinin, yönetime yansımasıdır. Çünkü devlet iradesinin kaynağı MİLLET’tir. Bu kaynak, milletin madde ve ruh değerlerinden ilham alan, milli tarih ve geleneklerini kuşatan varlığın adıdır.

Rıfat Serdaroğlu / 16-17 Haziran 2019

PORTAKAL’IN PARTİ DEVLETİ


Bu yazıyı İmamoğlu-Yıldırım tartışması programından saatler önce yazıyorum.
O programda ilginç bir şey görürsek, onu da bonus olarak yazarız!

AKP’ye o kadar kızıyorum ki, tarifi mümkün değil!
Bademleri her gün yargılatsam, dönüp bir daha yargılatsam kızgınlığım geçmez.

Türk Milletinin manevi değerleriyle, ahlak ve namus anlayışıyla oynadılar! Toplumun bir kısmını o kadar yozlaştırdılar ki, “Çalıyor ama çalışıyor”, “Çalıyor ama din için çalıyor”, “Çalıyor ama besmele ile çalıyor” dedirtecek kadar insanları ahlaktan uzaklaştırdılar!

Hiçbir demokratik toplumda kabul edilmeyecek ahlaksızlıklar, bizde normal karşılanmaya başladı. Örneğin; Yolsuzluğu sabit olan ve atılan biri, o yere Başkan olmak için aday olabildi! Efendi, hangi yüzle aday olabiliyorsun? Sen de hiç utanma yok mu?

CB’nın oğlunun vakfına, belediyeden 16,5 milyon lira aktarıldı! Adama sormazlar mı? Çocuk, sen belediyeye güvenerek mi vakıf kurdun? Madem kendi paranı-malını vakfetmiyorsun, bu nasıl vakıf kurmak? Para belediyenin, İstanbullunun, nam Bilal Oğlanın!

Avrupa basını defalarca yazdı; Bu adamın-oğlunun-yardımcısının Hollanda’da 140 milyon avro mal varlığı, 7 adet mülkü var, diye! Duvardan ses geldi, adam tınmadı bile! Surat, surat değil kösele sanki…

Tüm bunlar, neden oluyor biliyor musunuz?
Ülkeyi yönetecek kişiyi seçerken, kullandığımız ölçütler yanlış da ondan! Bizler, Çoban Ateşi Hareketi gönüllüleri olarak, ülkenin yuvasından bilerek çıkarılmış çivisini yerine oturtmak, yeniden cumhuriyet değerlerine dönmek için, tamamen kendi olanaklarımızla gece-gündüz çaba harcıyoruz ya, özellikle bana en çok sorulan soru şu;

-Lideriniz kim? Aman bu çok önemli, genç olsun, yakışıklı olsun, tamam mı?

Benden yanıt; Hay hay, nasıl olsun? Örneğin Cem Yılmaz gibi sizi güldürecek birini ister misiniz? Ya da, Kıvanç Tatlıtuğ, Burak Özçivit veya Çukur dizisinin Sena Koçovalı’sı Dilan Çiçek Deniz olabilir mi?

Eyy Necip ve Asil Türk Milleti;
Devleti yönetecek kişilerde dürüstlük, namus, ahlak, insana saygı, demokrasiyi hazmetmesi, cumhuriyetin değerlerine bağlılık, kadın-erkek eşitliğine inanmak, hukuka-adalete bağlılık, deneyim, devlet tecrübesi, Türk Milletine sonsuz saygı duymak gibi hasletleri arasaydık, bugün başımıza bunlar gelmeyecekti!

Bu özelliklere sahip biri, başarısız mı oldu? En azından Türk Milletinden özür dileyip, istifa etmesini bilirdi. Yerinden kalkmamak için, demokrasi dışı yollara sapan, seçimlere hile karıştıran, hırsızlığı tüm dünyaca bilinen biri olmazdı…

Olgunlaşmamış, ham birini herhangi bir makama getirirseniz, en kısa zamanda hem kendisini hem de ona güvenenleri sıkıntıya sokar. Örnek verelim mi?

Fatih Portakal, FOX TV’nin sevilen, izlenen bir haber sunucusudur.
Geçen hafta, “Parti Devleti de olsa bu devlet benim devletimdir” dedi?

Fatih Bey, dünyadaki tüm diktatörlerin “Parti Devletini” savunduklarını, tüm insanlık suçlarının ve katliamların “Parti Devletleri” dönemlerinde işlendiklerini, özgürlüklerin bu zamanda yok edildiğini, demokratik rejimlerde “Parti Devleti” olamayacağını bilse, yine böyle konuşur muydu? Elbette konuşmazdı. İnanıyorum ki bir daha asla bu cümleyi kurmaz.

Bu acemiliği, devlet yönetimine aktarırsak, 17 yılda şu anki noktaya gelmiş oluruz. Zaten, geldik de daha ileri geçiyoruz. Bir adım sonrası kaos ve çatışmadır…

Önce hepimiz şunu bilmeli ve iman etmeliyiz;
Bir milletin siyasi ve hukuki örgütlenmesine devlet denir. Devlet, halk iradesinin, yönetime yansımasıdır. Çünkü devlet iradesinin kaynağı MİLLET’tir. Bu kaynak, milletin madde ve ruh değerlerinden ilham alan, milli tarih ve geleneklerini kuşatan varlığın adıdır. Millet, ne sadece coğrafya ne ırk ne dil ne din birliğidir. O günümüzün, geçmişteki köklerini ve geleceğe ait bir iradenin başlangıcını oluşturur. Devlet fikri, sorumlulukla eşdeğerdir. Devlette sorumluluk, yönetenin yönetilene söz vermesidir. Bu söz mutlaka tutulmalıdır.

Unutulmamalıdır ki, Türklerde devlet töresine uymayan kişi törensiz gömülür…

Sağlık ve başarı dileklerimle

Rifat Serdaroğlu

https://rifatserdaroglu.net/2019/06/16/portakalin-parti-devleti/
This entry was posted in Rifat SERDAROĞLU yazıları, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *