SAĞLIK VE İLAÇ FİYATLARI * “Küba’da 1 dolar olan kanser aşısı Türkiye’de neden 2800 dolar?” * Ne diyeyim ; ” Cuma günü camide çarpılın inşallah “

Naci kaptan / 3.05.2019 

SAĞLIK VE YOLSUZLUK 


Küba’da 1 (yazı ile BİR) dolar olan bir kanser aşısı ülkemizde neden 2800 dolardır ?  bu akıl almaz fiyatı kim belirledi . Aradan kimler kanser hastaları üzerinden PARA KAZANIYOR ?  Bu fiyatı belirleyen , bu aşı üzerinden yoksul veya varsıl fakat KANSER olan hastaların cebine el sokanları nefretle kınıyorum . Ne diyeyim “TEZ ZAMANDA KANSER OLASICILAR” 

AKP’nin sağlık politikası da tüm diğer alanlarda olduğu gibi RANT üzerine kurulmuştur  İşte bu nedenle insanların ancak 2-3 vasıtayla gidebildiği , çalışanların dahi içinde kaybolduğu , işlevsiz ve hasta garantili , hastaların , yaşlıların ise birkaç vasıtayla gitmekte zorlandığı hatta gidemediği , şehir dışında devasa binalar yaptılar. Bu binaları yapan müteahhitlere  her sene gitmeyen hastalar için akıl almaz paralar ödeniyor. Tıpkı köprülerde, tüp geçitte olduğu gibi. Birileri sürekli zengin oluyor. Şehir merkezlerinde olan hastahaneler ise ranta kurban . Yıkılarak yerlerine AVM’ler , rezidanslar yapılacak.  

Bu sağlık politikalarının sahipleri ise saraylarının altına dünyanın en gelişmiş tıbbi cihazlarıyla donatılmış , içinde labratuvarları , emarı , ultrasonu ve gereken her türlü cihazın olduğu KİŞİYE ÖZEL ÖZEL HASTAHANEde muayene ve tedavi oluyor . Tam takım uzman doktorlar ve gerekli sağlık personeli ise sürekli nöbette . garibanların ise 5 kullanımlık aşıyı almak için 14 bin dolar bulması gerek bir de üstüne hastahane doktor tedavi masrafı . “Ölme eşşeğim ölme bahar gele yonca bite “

Muhtarlara “Ben çobanınızım” diyen Sarayın  Sağlık harcamaları ise 2017 yılında 2.7 milyon TL oldu ! Saray’ın sağlık harcamaları da 2017 yılında tavan yaptı. Sayıştay raporuna göre, 2017 yılında “tıbbi ve laboratuvar sarf malzemeleri” kaleminden 2 milyon 784 bin 230 TL harcandı. ( BirGün 3 Ekim, 2018)

Halk deyişiyle “ONLARIN CANI CAN , BİZİMKİSİ PATLICAN) Sessiz kaldıkça , hak aramadıkça , sorgulamadıkça BİR DOLARLIK AŞIYA , BEŞBİN DOLAR bile isterler . Ne diyeyim ; ” Cuma günü camide çarpılın inşallah “


Image via Jes2u.photo / Shutterstock.com

Sendika Org / 17 Nisan 2019

“Küba’da 1 dolar olan kanser aşısı
Türkiye’de neden 2800 dolar?”


HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Küba’da 1 dolar olan kanser aşısının Türkiye’de 2800 dolardan piyasaya sunulmasını meclis gündemine taşıdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Küba’da fiyatı 1 dolar olan kanser aşısının Türkiye’de yüksek fiyata satılmasını TBMM gündemine taşıdı. Kerestecioğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde ;

“2012 yılında Küba Moleküler İmmunoloji merkezinde geliştirilerek dünya genelinde milyonlarca kanser hastasına umut olan kanser aşısı, Bakanlığınızın girişimiyle resmi kanallarla Küba’dan ithal edilmeye başlanmıştır. Ne var ki, akciğer kanseri tedavisinde kullanılan ve pek çok başka kanser türü üzerinde de etkili olduğu düşünülen bu aşının maliyeti Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmamaktadır. Üstelik Küba’da 1 dolara satılan ve aşıyı karşılayacak maddi imkanları olmayan hastalara ücretsiz verilen aşının Türkiye’deki hakları HASBİOTECH firması tarafından satın alınmış ve aşı ülkemizde 2800 ABD dolarından piyasaya sunulmuştur”

dedi. İki haftada bir doz şeklinde 5 defa uygulanması gereken aşı tedavisinin yurttaşlara 14 bin dolara mal olduğunu belirten Kerestecioğlu, aşının bu kadar yüksek fiyatlara satılmasının Küba sağlık sisteminin prensiplerine de aykırı olduğunu belirtti.

Kerestecioğlu, “Okan Üniversitesi ve Küba Onkoloji Enstitüsünün imzaladığı iş birliği anlaşması sonucunda, Kübalı medikal kanser uzmanlarının mart ayında 3 yıllığına Türkiye’ye geleceği ve Mart 2019’dan itibaren tedaviye başlayacakları açıklanmıştır. Ne var ki, yalnızca doktor muayenesi ücreti 2500 TL olarak belirlenmiş, asgari ücretin 2020 TL olduğu ülkemizde bu fahiş fiyatları karşılayamayan kanser hastaları bir kez daha mağdur edilmiştir” dedi ve Sağlık Bakanlığı’na şu soruları yöneltti:

İnsan hayatı için kritik önem taşıyan bu aşı neden Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmamaktadır?

İlacın fiyatı neden 1 dolardan 2800 dolara yükselmiştir? İlacı Küba’dan Türkiye’ye bozulmadan getirmek için kullanılan soğuk hava zinciri maliyeti ilacın fiyatını 1 Dolar’dan 2800 dolara çıkaramayacağına göre, ilaç fiyatlarını belirlemekle sorumlu Bakanlığınız insan sağlığı üzerinden haksız kazanç sağlanmasına neden müsaade etmektedir?

Küba’dan getirtilen ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan diğer ilaçların Küba ve Türkiye fiyat farklılığı ne kadardır? Söz konusu ilaçların haklarını satın alan özel firmalar kanser aşısında olduğu gibi astronomik karlarla satış yaparak kamuyu zarara uğratmakta mıdır? İthal edilen tüm ilaçların aracı firma fiyatlarını şeffaf biçimde kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyor musunuz?

http://sendika63.org/2019/04/filiz-kerestecioglu-kubada-1-dolar-olan-kanser-asisi-turkiyede-neden-2800-dolar-543438/

This entry was posted in KAPİTALİZM - LİBERALİZM, Saglik, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *