Beklenen iddia geldi: ‘İstanbul Havalimanı satılıyor’

Aydınlık / 24.5.2019

Beklenen iddia geldi:
‘İstanbul Havalimanı satılıyor’


İstanbul Havalimanı’nın açılışının üzerinden bir sene
geçmeden işletmesinin el değiştireceği iddia edildi.

Bloomberg’in haberine göre yeni havalimanının ortaklarından bazıları 11 milyar dolar değer biçilen havalimanındaki paylarını satmaya hazırlanıyor. Dünya devleri Vinci, ADP ve TAV’ın ise yeni havalimanı ile ilgilendiği belirtiliyor.

Bu satış için ABD’li yatırım bankası Lazard ile anlaşıldığı bildirildi. Konu hakkında iki kaynağın verdiği bilgilere göre Fransız Vinci firması mega proje ile ilgileniyor. Vinci’nin yanında TAV Havalimanları ve onun Fransız ortağı Aeroports de Paris de alanın işletmecisi İGA ile ilgileniyor. Ferrovial SA’nın da proje ile ilgilendiği ifade ediliyor.

KOLİN PAYLARINI SATMIŞTI

Üçüncü Havalimanı işletmecisi İGA, 6.4 milyar dolar borçlandıktan sonra (bugünkü kurla yaklaşık 39 milyar TL) Türkiye’nin en borçlu özel sektör işletmesi konumunda. Şirketin devlete havalimanın kirası için yılda ortalama 1.1 milyar avro (Bugünkü kurla yaklaşık 7.5 milyar TL) ödeme yapması gerekiyor. An itibariyle üçüncü havalimanının yüzde 35’i Kalyon İnşaat’ın, yüzde 25’i Cengiz İnşaat’ın yüzde 20’si Limak ve Mapa’nın. Kolin bu yıl içerisinde yüzde 20’lik payını satarak ortaklıktan çıkmıştı. IGA yetkilileri şirketin hisse satma gibi bir planı olmadığını söyledi. Vinci, ADP ve TAV yetkilileri konu hakkında açıklama yapmadı. Yatırım bankası Lazard konu hakkında yorum yapmadı.

https://www.aydinlik.com.tr/beklenen-iddia-geldi-istanbul-havalimani-satiliyor-turkiye-mayis-2019
This entry was posted in Ekonomi, ÖZELLEŞTİRMELER. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *