PERDE ARKASI * AKP’Lİ YÜKSEL AKYOL’UN 1 YILLIK SİCİLİ * İmamoğlu’na karşı mahkemeye giden AKP’li bakın kim çıktı

Fethi Yılmaz
Odatv.com

İmamoğlu’na karşı mahkemeye
giden AKP’li bakın kim çıktı


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, görevi devraldığında, İBB’nin tüm kayıtlarını incelemek üzere, Emine Sema Ballı ve Kaya Albayrak ile üç uzmanı görevlendirdi. Bu görevlendirme kapsamında, belediyenin elektronik veri tabanı ve altyapıları kopyalanarak her türlü inceleme ve araştırma yapılacaktı.

                    Yüksel Aksoy                                                                    Ömer Faruk Kalaycı

İmamoğlu’nun bu talimatı, hükümete yakın medyanın tepkisine neden oldu. İktidara yakın medya telaş içinde bu kararı eleştirirken, AKP’li Meclis üyesi ve İBB İmar Komisyonu Başkanı Yüksel Akyol ve Ömer Faruk Kalaycı, İBB’deki incelemenin durdurulması için mahkemeye başvurdu. İmamoğlu’nun, İBB veri tabanlarının incelenmesine dönük talimatındaki imzası kurumadan, İstanbul 4. İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

AKP’li İBB İmar Komisyonu Başkanı Yüksel Akyol’un ve Ömer Faruk Kalaycı’nın alelacele kararın durdurulması için mahkemeye koşması ve henüz İmamoğlu’nun talimatının üzerinden 24 saat geçmeden mahkemenin kararı durdurması, kafalardaki soru işaretlerini arttırdı. Çünkü, belediye içindeki usulsüzlük iddialarının en fazla konuşulduğu birimlerin başında imar geliyor.

2018 yılının Nisan ayında, AKP, İBB grup yönetiminde değişikliğe gitmiş, İBB İmar Komisyonu Başkanı Hadi Diler’in yerine Güngören Meclis Üyesi Yüksek Akyol’u getirmişti.

Peki…

İmamoğlu’nun İBB’deki inceleme kararına karşı, koştur koştur mahkemeye giden AKP’li Yüksel Akyol’un son bir içinde imzaladığı kararlar içinde neler var?

AKP’Lİ YÜKSEL AKYOL’UN 1 YILLIK SİCİLİ

İBB Meclisi’nin 2018 yılı Nisan ayındaki 26 sayılı raporunda, Eyüpsultan’da konut diye başlanan bina, 3. Havalimanı bitince otele çevrildi. Bu plan değişikliği ile göreve hızlıca başlayan AKP’li İBB İmar Komisyonu Başkanı Yüksek Akyol’un, tartışmalı kararları devam etti.

İBB 25 ve 28 sayılı, 2018 tarihli raporda, Esenler’de, AKP’li Faruk Aydın’a ait alanda, site sakinlerinin itirazına rağmen yeşil alan yok edildi. Yine, 2018 tarihli 75 sayılı İBB kararında, Fatih İlçesinde, eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın FETÖ’den tutuklu damadı Ömer Faruk Kavurmacı’ya ait arsa 430 milyon TL’ye İBB tarafından satın alındı. Bu alana cami ve zemin altı otopark yapılma kararı alındı.

Kararlarda hep Yüksel Akyol’un imzaları yer aldı.Hangi birini sayalım…

İBB 2018 tarihli 88 sayılı raporda, Bahçelievler’deki ticari konut alanını özel sağlık alanına çevrilmesini mi, yine 2018 tarihli 89 sayılı raporda yer alan, Ataşehir’de çocuk parkı alanını konut alanına dönüştürmesini mi?

İBB Meclisi 139 sayılı raporda, Tuzla’da yapılan plan değişikliği ile AKP’ye yakın Namet’e yapılan kıyağı mı, yoksa 2018 tarihli 241 numaralı raporda yer alan, AKP’ye yakın Nihat Hatipoğlu’nun sponsorluğunca yapılan Ümraniye’deki Eminevim Şirketi’nin iskan dışı bodrum katlarının nasıl yasal hale geldiğini mi?

Soldan sağa, sağdan sola nasıl sayarsak sayalım…

25 yıllık İstanbul’daki yönetim anlayışının son bir yılının küçük bir bölümü sadece… Ve o küçük bölümde bulunan imzalar, son bir yılın İBB İmar Komisyonu Başkanı Yüksel Akyol’a ait…

Yüksel Akyol’un Komisyon başkanlığı döneminde komisyona 1700’den fazla dosya havale edilmiş, 1200 kadarı İBB Meclisi’nde görüşülmüş… Yüksel Akyol’un işte bu 1200’e yakın dosyada imzaları var.

O kararları sıralamaya devam edelim…

2018 yılındaki 57 nolu raporda, Üsküdar’da İSKİ İsale hattı kalktı ve Alışveriş Merkezi için plan değiştirildi.
2018 yılındaki 147 nolu raporda, Sancaktepe’de Jandarma Genel Komutanlığı’nın itirazına rağmen, Jandarma bölgesi konut alanı olarak değiştirildi.
2018 yılındaki 150 nolu raporda, Başakşehir’de kreş alanı olan yer, AKP’den vekil adayı olan Sinan Çelikkol’un olunca özel okul alanına dönüştürdü.
2018 yılındaki 45 nolu raporda, Çatalca’da ilkokul ve park alanı olan yer, AKP’ye yakın Nuh Çimento’nun olunca birden ticaret-konut alanı oldu.
2018 yılındaki 78 nolu raporda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da yönetiminde olduğu tarihi Darülaceze’nin Şişli’deki arsasının yüzde 25’i ticaret alanına döndü.
2018 yılındaki 44 nolu raporda, Çatalca’daki 90 dönümlük arazide, AKP’ye yakın TOGEM-DER’in bağışçısı Mustafa Işıkyıldız’ın rahat rahat villa yapabilmesi için plan değişikliği yapıldı.
2018 yılındaki 42 nolu raporda, Pendik’te bitmiş otel, konuttan turizm alanına çevrildi…

Ve tüm bunlarda imzası olan dönemin İBB İmar Komisyonu Başkanı Yüksel Akyol…

“İŞTE BU YÜZDEN KORKUYORLAR”

İBB’nin CHP’li eski Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, konuyla ilgili Odatv’ye yaptığı açıklamada, “Sadece son bir yıla bakılarak dahi İstanbul’daki yağma görülebilir. Yüksel Akyol, son bir yıldır İmar Komisyonu Başkanlığı yaptı. Ancak son bir yılda da attığı imzalar ortada. Denetlenmekten korkuyorlar çünkü, AKP’nin içindeki en büyük irin burada, İstanbul’da. Ve denetlenirse patlayacak, tüm pislikler gün ışına çıkacak. İşte bundan çok korkuyorlar. Mahkemeye hemen gitmelerinin nedeni de bu” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun denetleme kararını durdurmak için kan ter içinde mahkemeye koşarak, kararın durdurulmasını neden istedikleri şimdi daha iyi anlaşılıyor mu?

Bu sadece son 1 yıl…

Geriye doğru devamının ürkütücülüğü ise, sadece son 1 yıla ait olan bu kararlardan anlaşılmıyor mu?

This entry was posted in YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *