KÜRESEL TEHDİTLER ve DENGELER * ABD’nin F-35 tehdidine kritik yanıt: Rusya ve Türkiye beşinci nesil savaş uçaklarına ilişkin görüşüyor

Aydınlık / 30.4.2019

ABD’nin F-35 tehdidine kritik yanıt:
Rusya ve Türkiye beşinci nesil
savaş uçaklarına ilişkin görüşüyor


Rusya devlet silah ihracat şirketi Rosoboroneksport yetkilisi Sergey Ladygin, ‘S-400 hava savunma sistemlerinde bazı parçaların Türkiye’de üretilmesine ilişkin olanakları değerlendiriyoruz’ dedi. Rus yetkili, ‘Beşinci nesil savaş uçaklarına ilişkin de görüşmeler yapıyoruz’ ifadesini kullandı.

Rusya devlet silah ihracat şirketi Rosoboroneksport Genel Müdür Yardımcısı Sergey Ladygin, İstanbul’daki Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF) kapsamında Rus basınına açıklamalarda bulundu.

Türk yetkililerle yüksek teknolojiye ilişkin alanlarda iş birliğini istişare ettiklerini belirten Ladygin, “Bu görüşmeler iki yönde ilerliyor. S-400 hava savunma sistemlerinde bazı parçaların Türkiye’de üretilmesine ilişkin olanakları değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

İstişare edilen diğer konunun da ulusal bir hava sisteminin kurulmasına ilişkin olduğunu belirten Ladygin, “Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda kendi uzun menzilli hava sisteminin oluşturulmasını istişare ediyoruz. Bu S-400’ün dışında Türkiye Cumhuriyeti için yeni bir sistem ve bu yönde ortak çalışmalara ilişkin görüşmeler yapıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IDEF’in açılışında yaptığı açıklamada, “Kendi hava savunma sistemlerimizi üretme konusunda çok hızlı bir şekilde yol alıyoruz” demişti.

RUSYA VE TÜRKİYE BEŞİNCİ NESİL
SAVAŞ UÇAKLARINA İLİŞKİN GÖRÜŞÜYOR

Ladygin, Zvezda kanalına yaptığı açıklamada da çok önemli mesajlar verdi.

ABD’nin S-400’e karşı Türkiye’ye yönelik F-35 ambargosu tehdidini sürdürürken Ladygin, Rusya ve Türkiye’nin beşinci nesil savaş uçaklarına ilişkin görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Ladygin, “Uluslararası IDEF-2019 fuarında bu sene Rusya havacılık aracı, hava savunma araçları dâhil olmak üzere 400’den fazla teknik araç sunuyor. Hiç şüphesiz ki, asıl ilgiyi hava savunma kompleksi çekti, çünkü herkes Türkiye ile S-400 sevkiyatına ilişkin ses getiren projeyi biliyor. En yakın zamanda, bu proje başarıyla yerine getirilmeye başlanacak. Ayrıca, Türkiye ile uçak ve helikopter alanında yüksek teknolojili işbirliğini gerçekleştirmeye hazırız” ifadesini kullandı.

Ladygin, Rusya ve Türkiye arasında bu tür görüşmelerin başlatıldığını belirterek, “Bu tür görüşmeleri yürütüyoruz, bunlar çeşitli düzeylerde gerçekleşiyor. Beşinci nesil savaş uçaklarına ilişkin de görüşmeler yapıyoruz” dedi.Ladygin, Rus silahlarının Türkiye’deki varlığının hiçbir şekilde Amerikan silahlarının işlemesine engel olmayacağını ekledi.

ÇAVUŞOĞLU’NDAN ‘ALTERNATİF’ MESAJI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçen hafta yaptığı açıklamada, “ABD Patriot satmak istemezse yarın biz ikinci S-400’ü de alabiliriz, başka bir hava savunma sistemi de alabiliriz” demişti. Çavuşoğlu, F-35’ler konusunda da “F-35 ya da Rusya yapımı uçaklar var. F-35 olmazsa ben yine ihtiyacım olan uçağı başka bir yerden almak durumundayım” demişti.

Bunun ardından Ruslardan hem S-400’te ortak üretim hem de Rus yapımı 5. nesil savaş uçağı Su-57’lerin Türkiye’ye satışı için olumlu açıklamalar gelmişti.

SU-57’LERİ İTHAL EDEN İLK ÜLKE OLABİLİR

Sputnik’e konuşan Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Halk Konseyi üyesi, Natsionalnaya Oborona Dergisi Genel Yayın Yönetmeni İgor Korotçenko, Washington’un askeri ve teknik şantajının kabul edilemez olduğunu, bunun devam etmesi halinde Türkiye’nin Su-57 uçaklarını ithal eden ilk ülke olabileceğini ifade etmişti. Türkiye’nin güçlü ve kendine yeten bir ülke olduğunu ve ABD’nin Ankara’yla tebaası gibi konuşmasının doğru olmadığını kaydeden Rus uzman, “Eğer ABD, F-35’leri tedarik etmezse, Su-57’ler Ankara’ya alternatif olarak önerilebilir. Su-57, taktik ve teknik özellikleriyle muharebe kabiliyeti açısından ABD’li muadilini belirgin şekilde geride bırakıyor” demişti.

https://www.aydinlik.com.tr/abd-nin-f-35-tehdidine-kritik-yanit-rusya-ve-turkiye-besinci-nesil-savas-ucaklarina-iliskin-gorusuyor-dunya-nisan-2019-2
This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, TSK, YENİ NESİL SİLAHLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *