AMERİKA VENEZUELA’ya SAP (South America Project) / GÜNEY AMERİKA BAHARI DEMOKRASİSİ GÖTÜRMEK İÇİN “HAİN GUAİDO’yu” KULLANIYOR * Venezuela’da Amerikancı darbe kalkışması

Aydınlık / 30.4.2019

Venezuela’da Amerikancı darbe kalkışması


Maduro’nun liderliğindeki Venezuela hükümeti, Amerikancı ‘korsan başkan’ Guaido ile bağlantılı bir grup askerin darbe girişimi başlattığını duyurdu. Venezuela Kurucu Meclis Başkanı Diosdado Cabello, halkı, Devlet Başkanı Maduro’yu savunmak için başkanlık sarayında toplanmaya çağırdı.

Maduro’nun liderliğindeki Venezuela hükümeti, Amerikancı ‘korsan başkan’ Guaido ile bağlantılı bir grup askerin darbe girişimi başlattığını ve girişimin bastırılmaya çalışıldığını duyurdu.

Venezuela Kurucu Meclis Başkanı Diosdado Cabello, halkı, Devlet Başkanı Maduro’yu savunmak için başkanlık sarayında toplanmaya çağırdı.

SAVUNMA BAKANI: REDDEDİYORUZ

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino, “Ülkeyi şiddet ile doldurmak isteyen bu darbe hareketini reddediyoruz” dedi.

SOSYALİST PARTİ’DEN SAVUNMA ÇAĞRISI

Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi lideri Cabellos, halkı Maduro’yu savunmak için başkanlık sarayı önüne çağırdı.

BEYAZ SARAY: TRUMP TAKİP EDİYOR

Guaido’yu geçici devlet başkanı olarak tanıyan ABD’den de açıklama yapıldı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamalarda, “ABD Başkanı Trump Venezuela hakkında bilgilendirildi ve durumu takip ediyor” denildi.

İSPANYA: DESTEKLEMİYORUZ

NTV’nin aktardığına göre, İspanya’nın geçici hükümet sözcüsü Venezula’daki darbe girişimine ilişkin açıklama yaptı. Sözcü Isabel Celaa ülkede katliam yaşanmamasını umduklarını belirterek, “Venezuela’da yönetimin seçimle değişmesi gerektiği aşikar. İspanya hiçbir askeri darbeyi desteklememektedir” dedi.

KÜBA VE BOLİVYA’DAN MADURO’YA DESTEK

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel ve Bolivya Devlet Başkanı Eva Morales, Twitter üzerinden yaptıkları açıklamalarda, Maduro hükümetine destek verdiklerini belirtti.

Diaz-Canel, “Ülkeyi şiddet sarmalına sokmayı amaçlayan bu darbe hareketini şiddetle reddediyoruz. Venezuela’nın cadde ve sokaklarında terör yaratmayı amaçlayan silahlı grupların girişimini kınıyoruz. Venezuela halkının yanındayız” ifadelerini kullandı.

Morales de “Venezuela’daki yabancı çıkarlara hizmet eden darbe girişimini kınıyoruz. Kardeş Maduro ve dost Venezuela halkının yanındayız” değerlendirmesinde bulundu.


Aydınlık

@AydinlikGazete
Amerikancı darbe girişimine karşı Maduro’ya Türkiye’den ilk destek!
Vatan Partisi: Amerikancı darbeye direnen Venezuela halkını ve devletini selamlıyoruz! http://aydinlik.com.tr/210653 #TürkiyeSeninleMaduro

GUAİDO’DAN DARBE ÇAĞRISI

ABD’nin “başkan” ilan ettiği sözde muhalefet lideri Juan Guaido, sabah saatlerinde yaptığı çağrıda şunları söylemişti:

“Venezuela Halkı, sokağa çıkmamız, demokratik güçlere destek vermemiz ve özgürlüğümüzü yeniden kazanmamız gerekiyor. Örgütlenin ve hepiniz önemli askeri birimlere gidin. Karakas halkı Carlota’ya.”

(La Carlota, Fransisco de Miranda Hava Üssü’ne halk arasında verilen isim. Son yıllarda daha çok konserler için kullanılan bir havalimanı.)

Milli Silahlı Kuvvetler doğru kararı verdi. Venezuela halkının desteğine, anayasımızın meşruiyetine ve tarihin haklı ve doğru tarafında olmanın güvencesine sahipler. Işgalin sona ermesi için kuvvetler harekete geçmeli.

Venezuela halkı sokaklara! Silahlı Kuvvetler seferberliğe devam! İşgalin sona erdiğini kesinleştirene değin, ki artık dönüş yok, devam.”

https://www.aydinlik.com.tr/son-dakika-venezuela-da-amerikanci-darbe-kalkismasi-dunya-nisan-2019-7
This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *