Poşet meselesi sanılandan daha derin * Plastik poşet yerine kesekağıdı ve karton kutu kullanmak

İlginç bir alış veriş torbası  

PLASTİK POŞET PARALARI NEREYE GİDİYOR 

Gelişmiş ülkelerde plastik poşetlerin kullanımı yasaklanmıştır veya bizde olduğu gibi poşetler para karşılığı verilmektedir.  Plastik kullanımını kontrol altına almak ve tüketimini azaltmak isteyen ülkelerda dayanıklı kağıttan yapılma farklı boyutlarda kağıt torbalar / kese kağıtları kullanılmaktadır. Kağıt kullanımının artması ise ağaçların ve ormanların azalması demek olacaktır . Hele hele ülkemizde olan Kağıt fabrikalarının özelleştirme masallarıyla yok edilmesi sonucunda yurt dışından kağıt ithal  ettiğimiz bu dönemde kağıt poşetlere geçmek de büyük masraflara neden olacaktır. Bizde plastik poşetlerin paralı yapılmasının nedeninin ÇEVREYİ KORUMAK  olduğunu sanmıyorum. Konu AKP hükümeti için tamamen duygusaldır . Bir çeşit dolaylı Deli Dumrul vergisidir. 25 kuruşluk her bir poşet bedelinin 15 kuruşu neden Devlet adına tahsil ediliyor. Bu fona toplanan para  mesela İŞŞİZLİK FONUNDA  olduğu gibi büyük sarayın koridorlarında kaybolup buharlaşacaktır .

Çocukluğumda eski gazeteleri toplar ve kesekağıdı yaparak , sulu hamurla yapıştırır ve mahalle bakkalına kilo ile satardık . Zaman kesekağıdı zamanı olmuştur .  Ben kendi hesabıma, plastik torba paralı olmadan önce 2 tane bez gibi sağlam plastik malzemeden yapılmış uzun ömürlü 2 adet torba aldım bir de filem var  , onları kullanıyorum.

Bu arada Metro Marketlere bir teşekkürüm var. Uzun zamandır ücretli plastik torba kullanıyor ve  ayrıca açılan malzemelerin karton kutuları kasalara yakın bir yerde biriktiriliyor.  İhtiyacı olanlar plastik torba yerine bu kutuları ücretsiz kullanıyor.  Bu uygulamanın büyük market  zincirlerine örnek olmasını dilerim.

Naci Kaptan 09.01.2019

Poşet meselesi sanılandan daha derin

Psikiyatri Uzman Doktor Levent Dövüşkaya,
halkın poşet ile imtihanını Odatv’ye anlattı.

Poşet ücreti olarak alınan 25 kuruş, kimi tartışmaları da beraberinde getirdi. Marketlere, el arabası, küfe, eşek ile girerek bir nevi eyleme dönüşen davranışları, “halkın bam teline basılması” olarak nitelendiren Dr. Levent Dövüşkaya, sorunun psikolojik boyutunu anlattı.

İşte Psikiyatri ve Psikoterapist Uzman Dr. Dövüşkaya’dan psikolojik
vaka haline geldiğini belirttiği poşet sorununun ana sebepleri:

POŞET FARKINDALIĞI

“Poşet ücreti, en çok et alamayan dar gelirlileri, poşetinde et olmayanları kaygılandırmış gibi görünüyor. Sorun, ‘boş-et’ sorunudur aslında. Kapitalist sistemin yeni söylemi olan ‘dar gelirli’, fakirin ‘yeni’ ismidir; fakir, söylemi üstlenip artık kendini fakir olarak adlandırmaz çünkü o, sadece şimdi ‘dar gelirlidir’, milyonda bir de olsa gelecekte bir gün ‘geniş gelirli’ olma yanılsamasına kapılır. Sistemin sihirbaz rolünü oynamasına izin verip seyirci rolünü oynamayı ister. Hâlbuki ‘yeni’ kelimesi, sahte umuttur. Pazarda, tekelcide, ekmek alırken poşet kullanılabilir; büyük marketlerin poşetleri ise paralıdır.

Halk, 25 kuruşuna bile göz dikildiği gerçeğini görmüş, tüm şifreyi çözmüştür.”

İYİ MASKE, KAPİTALİST SİSTEMDİR

“Büyük marketlerin şeffaf ekmek poşetleri, diğer ürünleri taşımak için de kullanılmaktadır. Bolca meyve sebze alan bir müşteri, poşetin paralı olduğunu öğrenince-bilmiyormuş gibi yaparak- tüm aldıklarını kasada bırakıp marketi terk eder, sistemin ana mağduru kasiyer ise tüm ürünleri tek tek iptal olmak zorunda kalır. Kasiyer, sisteme karşı oluşan hıncın, ana hedefi haline gelmiştir; onca iş yüküne, bir de halkın hıncının hedef tahtası olmak ve tüketicinin poşet alıp almayacağını sormak eklenmiştir.

Poşetin doğaya daha az zararlı bir alternatifi tüketiciye sunulmaz zaten asıl amaç, büyük marketlerin poşet masrafını azaltmaktır. Pet şişeden her türlü besine kadar, her yanımız plastiktir ama bu tür plastiğin patrona maliyeti, ürünün fiyatına zaten eklenerek telafi edilmiştir.Sistemin çevreci söylemleri, çevrenin önemsememesinin maskesidir;

iyi maske, kapitalist sistemdir. Sistem, ‘Doğayı fabrikalarımla ben kirletiyorum’ demez, ‘Haydi, su tasarrufu yapalım, doğayı koruyalım.” der; “Ekonomik açıdan tamamen küresel sermayeye bağımlıyız’ demez, ‘Haydi halkım, yastık altındakilerini bozdurun, her şey sizin elinizde’ der. Devam edersek ‘Çevreyi, sanayi uğruna katletmek zorundayım’ demez, ‘Poşet almayalım, çevreyi koruyalım’ der.”

SESSİZ HALK NEDEN POŞET ZAMMINA TEPKİLİDİR

“Yani otorite, bizden doğaya karşı olan suçluluk duygumuzu sırtımızdan alarak durmaksızın tüketmemizi ister; halk ise maskeyi görmedikçe maskeyi gerçek sanmaya, bu oyunu oynamaya dünden razı haldedir. Sistemden ‘ya doğayı katledeceksin ya da aç kalacaksın’ mesajını alan halk, her zaman yaşamını idame ettirmeyi yani doğayı katletmeyi seçip sürekli tüketmek zorundadır; bu arzusunu maskelemek için de sahte suçluluk duygusuna kapılır.

Doğayı ve hayvanları gerçekten koruyormuş gibi yapar; evcil hayvan ve poşet konusunda hassasiyet gösterir ki kendini, doğaya karşı vazifesini yapmış gibi görsün veya görünsün. Ama bu kişiyi takip ettiğimizde araba kullandığını, piknik yerlerini kirlettiğini, dereyi kirleten bir fabrikada çalıştığını, pet şişeden su içtiğini görürsünüz. Diğer zamları, yeniden güncelleme olarak kabullenen sessiz halk, neden poşet zammına tepkilidir?

Halkımızın genel örüntüsü, pasif-agresiftir; kalabalık, hem öfkesini almak ister hem de öfkesini göstermemek; hem sırtından suçluluk duygusunun alınmasını ister, hem de para ödememek; hem öldürmek ister, hem de elini kana bulaştırmamak. Belirli bir sayıya ulaşmadan, halkımız tepki göstermez;

bireysel tepkinin azlığı özgüvensizlik veya korku kaynaklıdır. Sistemin asıl maskesi görünür hale gelince ve sisteme karşı tepkisellik belirli bir niceliğe ulaşınca, halk da pasiflikten aktifliğe geçmiştir. Sistem, fiyatları artan kâğıt ve plastik ürünleri nedeniyle marketlerin -sermayenin- ilave poşet masrafını azaltma arzusunu, çevreyi koruma söylemiyle maskelemek istemiştir. Halk, bir nevi sistem tarafından doğayı kirleten olarak suçlanmıştır ve halkta yaratılan bu suçluluk duygusunun, sisteme karşı öfkeye yol açabileceği otorite tarafından hesaplanmamıştır. Kredi kartından kesinti yapılmasına halk, tepki göstermez ama elindeki bir lirayı alırsanız size tepki gösterecektir, çünkü para, somut olarak vardır.

Kalabalık, gördüğüne tepki gösterir, görmediğini ise olmamış varsayar. Halk, sistemin asıl arzusunu içgüdüsel olarak sezmiş, maskenin arkasını görmüştür. Belirli sayıya ulaşınca özgüvenini kazanmış, çelişkili maskenin çelişkisini gidermesini istemektedir. Kaplandan korkmayanın kediden korkması gibi halkımız da geçmişteki asıl zamlara tepkisiz kalıp, paralı poşete öfkelenmektedir. Bir de üstüne 25 kuruşun 5 kurşunun KDV olarak devlete gittiğini öğrendiğinde varın siz olacakları düşünün.

Hastane muayene ücretini eczaneden almayı akıl edenler, hata yapmıştır. Poşet ücretini alenen, göstere göstere, marketin kasasına girdiğini halkın görmesine izin vermiştir. Sistem, her zaman alt sınıfların üstünde temellenir. Boşluğuna gelen hükümet, bu gerçeği unutmuş, zayıfı ezmeye kalkmıştır. Hele hele bizim gibi haksızlığa uğradığında aşırı celallenen ve kolay gaza gelen bir toplumun tepkisi de pasiflikten aktifliğe evirilmiştir.

Bilinmelidir ki, halkın silah satın alması engellenmediği gibi plastik üretimi de engellenmeyecektir. Plastiğin çevreye zararını önlemek asıl amaç olsaydı, elimizdeki poşetleri iade edebilmeliydik hatta devlet üzerine para vermeliydi. Çıkarcılık o kadar normalleşti ki, tüketicinin tepkisi de ‘poşette marketin reklamı var, o zaman poşet ücretinde indirime gidilsin’ şeklinde gerçekleşmektedir; sistemi değiştirmek yerine sistemden hıncını almak istemektedir.

Sonuç olarak kasiyerler ve halk mağdurdur; market sahipleri ise memnun. ‘Poşet alır mısınız, kaç tane alırsınız’ diye kasiyerin soru sorma ihtiyacının; halkın 25 kuruştan kaçan biri gibi görünmemek için poşetini parayla almak zorunda kalmasının bir bedeli olacak, sandıkta dolaylı yoldan hınç alınacaktır. İktidar tüm olan biteni fark edip, geri adım atarsa bir taşla iki kuş vurmuş olur; hem çevreyi korumak isteyen hem de para almayan olarak algılanacak, bir süre daha maskenin ardındaki gerçeği halkından saklayabilecektir.”

Murat Sökdü
Odatv.com

This entry was posted in Ekonomi, HAYATIN İÇİNDEN. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *