Şeytanla işbirliği cennetin yolunu kapatır mı?

Bülent ESİNOĞLU – 7.12.2018
bulentesinoglu@gmail.com

Şeytanla işbirliği cennetin yolunu kapatır mı?

Kapitalizmin fıtratında şeytanla işbirliği vardır. ABD’nin teorisini yazdığı, uygulamasını yapmak için kıymadığı can bırakmadığı, Küreselleşme çökünce, Amerika yeniden şeytana sarıldı.

Şimdi çok uluslu şirketlerin teorisyenleri “Dünya yeni bir sistem/model arıyor”, diye ortaya çıktılar.Çok uluslu şirketler krizlerden çıkmak için her yolu deniyorlar. Lakin borçlar artarak devam ediyor. Pazarlar daralıyor.

Amerikan devletini, korsan devlet konumuna indirdiler. ABD, Huavei’nin sahibinin kızını, İran ambargosunu deldin diye, müşteri devlet Kanada’da tutuklattırdı.

Çok uluslu Amerikan şirketi Apple’in, Pazar payı azalınca, CIA devreye girdi, Kanada yardım ve yataklık yaptı. Tutuklama gerçekleşti.Apple Alman Şansölyesi Merkel’i bile dinliyordu. Amerikan yardakçıları da ABD’nin ne büyük teknolojileri var diye propaganda ediyordu.

Amerika’nın kurduğu dünya düzeninin, mafya temelli olduğu her halinden belliydi. Lakin elindeki medya vasıtasıyla her yaptığını meşrulaştırabiliyordu.

Bu yol tıkandı. Bu sebepten Amerika yaptığı işin meşru olup olmadığına bakmaksızın yol almak istiyor.

Dünya düzeni gerçekten yeniden kuruluyor.

Lakin eski çıkar odakları ve mafya bu yeni düzenin önünü tıkamak için elinden geleni yapacaktır. Belki de dünya savaşı çıkaracaktır. Ya kapitalizm, rasyonalite adı altında yürüttüğü ahlak dışı düzeni, daha ahlakı ve ezilenleri de dikkate alarak yürüyecektir, ya da düzen tümden devrimlerle yıkılacaktır.

Amerika’nın, yeni bir hamle yapabilmesi için acil iki operasyona ihtiyacı var. Birincisi kendisinden kopma emareleri gösteren Avrupa operasyonudur. Bu operasyondan sonra yapabilirse Avrupa’yı yanına alarak Rusya ile hesaplaşacaktır.

Amerika’nın Avrupa operasyonunda, Almanya ve Fransa’nın muhalefetini ortadan kaldırması gerekir. Fransa ve Almanya’da Amerikan liberal modeli zorlaması Fransız ve Alman halkının fıtratıyla uyuşmamaktadır.

Almanya ve Fransa’daki eylemler bu modele muhalefetten kaynaklanmaktadır. Lakin yönetenlerin, ABD yanlısı siyasetleri, halkın fıtratıyla uyumlu değildir. Sosyal haklar talebi artarak sürmektedir.

Fransa biraz daha öndedir. Eylemlerde, “Cumhuriyetin kurucu ordusu gelsin” diye sloganlar atılmaktadır. Amerika’nın Avrupa operasyonunun başarılı olamayacağı, eylemlerdeki sloganlardan anlaşılmaktadır.

Avrupa önemli bir karar arifesindedir. İktisadi talepler etrafında toplanmış insan grupları, bir de, önder örgütünü yakalarsa, Avrupa’da Amerikan modeli biter. Amerika’nın dolar zorlamalı finans sistemi biter.

Amerika’nın başarması gereken asıl operasyon Batı Asya’dır. (Orta Doğudur). Ukrayna cephesini açabilmesi için önce Avrupa operasyonunu tamamlaması gerekir.

Amerika aynı anda Batı Asya ve Doğu Avrupa’da savaşabilir mi?

17 senedir savaştığı Afganistan’da bile, istediğini alamayan Amerika’nın böyle bir deliliği göze alır mı?

Ömrümüz yeterse bekleyip göreceğiz.

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, BÜLENT ESİNOĞLU YAZILARI. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *