TÜRKİYE ÜZERİNE KÜRESEL OYUNLAR * İngilizlerin TL’ye yönelmesinin anlamı ne

ODATV- 30.11.2018 

İngilizlerin TL’ye yönelmesinin anlamı ne

Emekli Tümamiral İlker Güven, Oslo’daki akil adamlar toplantısından İngilizlerin TL’ye yönelmesi ile ilgili gündeme ilişkin çarpıcı konuları değerlendirdi…

İşte o röportaj:

Oslo’da yapılan akil adamlar toplantısı çözüm sürecinin yeniden masaya yatırılması girişimi midir?

Paylaşanın notu ; Paul Henze’nin raporundaki bu ifadenin bazı kaynaklarda aşağıda olduğu gibi ifade edildiği belirtilmektedir . ( Naci Kaptan)

Ayrıca Uluslararası Kriz Grubu’nun (bu Grup aynı zamanda emperyalizmin basın sözcüsü gibidir) son raporunda: ”Türkiye açılım sürecini yeniden başlatmalı,Kürtlere özerklik verilmeli,seçim barajı düşürülmeli, kimliksiz yeni bir anayasa yapılmalı ve askeri operasyonlar durdurulmalıdır” diyor.

Daha önceki aylarda yapılan gizli İngiltere görüşmeleri ve son olarak basına yansıyan İngilizlerin TL’ye yönelmesi ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

İşte Oslo’da toplanan sözde akil adamlar toplantısı da, çözüm sürecinin başlatılması dayatmalarının ilk somut adımlarından birisidir. İngiltere’nin Ortadoğu ‘da Irak, Suriye ve Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon ve enerji kaynakları üzerinde söz sahibi olma hedefi devam etmektedir.

İngiltere, aynı zamanda dünya finans merkezlerinin en önemlilerinden biridir. İktidarın bugünkü yapısı başta ABD olmak üzere emperyal güçlerin tam istediği yapıdır. Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler, iktidar için hayati önemdedir. Ancak ülkemizin çıkarları ile iktidarın çıkarları örtüşmüyor. Türkiye maalesef bir ekonomik kriziçindedir. Ekonomik krizden çıkış için iç cephede bölücü vekışkırtıcı üslûp ile hareket etmek yerine, birleştirici, birlik ve beraberliği sağlayarak tarıma öncelik veren,üretken ekonomiye geçişi sağlayan bir üslûp Türkiye’nin çıkarınadır.

Buna rağmen iktidar borç ekonomisini kendi çıkarı için devam ettirerek, acil finansal destek aramaktadır. Emperyal bir güç olan İngiltere de TL’ye yönelerek, iktidarın yürüttüğü borç ekonomisine can suyu sağlamaya çalışıyor diyebiliriz.

https://odatv.com/ingilizlerin-tlye-yonelmesinin-anlami-ne-30111818.html

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, Bölücü KÜRTÇÜLÜK, BOP, ORTADOĞU ÜLKELERİ, TERÖR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *