EĞİTİM BAKANI NEREDE ? *** Milli Eğitim Bakanlığı’ndan skandal kitap tavsiyesi

Cumhuriyet.com.tr / 29 Kasım 2018

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan
skandal kitap tavsiyesi

Mİlli Eğitim Bakanlığı’nin(MEB) 7’nci sınıf öğrencilerine, ünlülerin cinsel yaşantılarının anlatıldığı bir kitap tavsiye etti. Bakanlığın öğrencilere dağıttığı Sosyal Bilgiler kitabında “Tavsiyem Var” başlığıyla önerilen, “Nasıl Bilirdiniz?” isimli kitabın tanıtım yazısında, “Ünlü hayatlardan kesitler sunulan kitapta, ünlülerin bugüne kadar hiç duyulmamış özelliklerinden bahsediliyor.

Ders kitaplarının denetiminde yaşanan ihmaller, MEB’in 7’nci sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı’yla bir kez daha gözler önüne serildi. Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, kitabın bilim insanlarının anlatıldığı bölümünde öğrencilere, John Mitchinson ve John Lloyd’un yazdığı, “Nasıl Bilirdiniz” isimli kitap önerildi. 2010 yılında basılan kitapta yer alan bazı ifadelerin öğrencilerin gelişimine olumsuz etki edecek düzeyde olması dikkati çekti. Ünlülerin, “Uçkuruna Düşkün” ve “Doyumsuzlar” olarak sınıflandırıldığı kitapta, Hayvanbilimci Alfred Kinsey için, “Penis ölçer”, Amerikalı aktris Tallulah Bankhead için ise “500 sevgilisi olan bücür” yakıştırması yapıldı.

‘KADINLARA KATLANAMAYAN KADIN DÜŞKÜNÜ’

Kitapta, aralarında Sigmund Freud ve Benjamin Franklin’in de olduğu 68 ünlünün hayatlarından “gizli kalan” kesitler anlatılıyor. Kitabın Freud’un çocuklarıyla ilişkisinin anlatıldığı bölümünde, en küçük kızıyla, “Kuşku uyandıracak kadar” yakın olduğu belirtiliyor. Freud’un iki buçuk yaşındayken annesini çıplak gördüğünü ve bu görüntünün libidosunu uyandırdığı anlatılıyor. “Kadınlara katlanamayan kadın düşkünü” olarak tanımlanan Şair Lord Byron’dan ise “Soyunun geleneğini boşa çıkarmayarak bir biseksüel, enseste eğilimli bir şair oldu” şeklinde söz ediliyor. Londra’nın yer altı dünyası için 16’ncı yüzyılın tanınan isimlerinden olan Mary Frith’in, “K… k yankesici” adıyla bilindiği aktarılıyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/egitim/1154735/

This entry was posted in EĞİTİM, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *