BAŞ SAĞLIĞI * YURTSEVER AYDIN – BİLİŞİMCİ VE YAZAR GAZİ GÜDER’İ UĞURLUYORUZ

Çok ama çok üzgünüm ,

Yukarıdaki haberi kısa bir zaman önce gördüm..

Atatürk ve aydınlanma devrimlerinden ödün vermeyen yurtsever aydın. Değerli bilim insanı , Bilişimci ve MİLLİ YAZILIM konusunu çok önemseyerek,bu konuda çalışmalar ve tv programları , ünivesitelerde söyleşiler yapan . Uzun ve yoğun emekle yazmış olduğu yaklaşık 600 sayfalık ATATÜRK kitabını bastırmak için çaba harcayan güzel insan Bilgisayar yüksek mühendisi yazar Gazi Güder’i kaybetmişiz . İçim yandı …..

Gazi Güder’i Ergenekon kumpasının yeni başladığı dönemde 2007 yılında tanıdım .
Gazi Güder Türkiye henüz Bilişim ve bilgisayarı yeni tanırken bu konuda ABD’de eğitim almış bir Deniz subayı idi. Bilgi çağında ve MİLLİ YAZILIM konusunun çok önemli olduğu bu dönemde Ergenekon’un hedefi oldu. Türkiye’yi bilgi alanında ileriye taşıyacak olan bilim adamları da hedef alınmıştı.

Değerli Güder’i, bizler gibi haber gruplarında yazılar yazan Asuman özdemir isimli bir arkadaşla ve Kuddisi Okkır’da dahil olmak üzere bir örgüt kurmakla suçladılar. Topluma açık yazılan mektuplar FETÖ mahkemesi tarafından suç delili olarak kabul edildi ve Gazi Güder , Asuman özdemir , Kuddisi Okkır’ı tutuklandılar .

Sonra ne mi oldu ;

Önce Kuddisi Okkır vefat etti … Sonra Asuman Özdemir ve şimdi de değerli Gazi Güder. Her üçünün de yaşamdan ayrılmalarının nedeni Ergenekon kumpasıdır. Asuman ve Gazi , her ikisi de hapishanede hastalandılar. Tıpkı Kuddis Okkır gibi . hastalığı Tekirdağ F Tipi Cezaevinde arttı . Bu cezaevini Guantanamo Cezaevi’ne benzetiyordu. ve özellikle Ergenekon mağdurlarına çok ağır baskı olduğunu söylemişti.

Mağdurların Ölümleri bu kumpas nedeniyle oldu . Ergenekon savcılarının , yargıçlarının ve onlara bu olanağı yaratanların ellerinde kan vardır.

Gazi Güder sadece MİLLİ YAZILIM konusunda değil , Yoksul yörelere aydınlığın ve bilginin ışığını taşımak için ULUSAL KÖY KÜTÜPHANELERİ PROJESİ isimli bir çalışma başlattı. Kendi iş yerinde yaklaşık 80 Bin kitabın toplanmasına öncü oldu . Özellikle yoksul yörelerin okullarına bu kitapları konularına göre tasnif ederek gönderdi. 80 bin kitap , tasnif edilecek , paketlenecek , gönderilecek . Değerli arkadaşım Atakan Mert ile kitapların depolandığı yerde gönüllü olarak çalıştık.Yaklaşık 650 köy ve okula kütüphane kurdu . Okullara sadece kitap değil , kırtasiye ve giysi de temin ederek gönderdik. Bu çalışmaların önderi Gazi Güder idi .

Sadece kitap ve kırtasiye / giysi değil eski bilgisayarlar da topladı , onardı . Bilgisayarlara bir köy ve ilçede yaşayanların ihtiyacı olabilecek olan bilgileri topladı ve yükledi.

Projeyi şöyle anlatmıştı ;

“Benim aydınlanma projesi dediğim proje bir takım insanları rahatsız etti. 1984’te kendi isteğimle TSK’dan istifa ettim. Türkçe konusunda hassasiyeti olan biriyim. Ülke insanına katkıda bulunmak için 6 ayda eğitimsiz birini meslek sahibi yapabilirim. 7 bin sayfalık işletme yönetimi sistemleri kitabını herkesin anlayacağı dille yazdım. On yıl önce emekli oldum, tutuklanana dek emekli maaşımı fakir öğrencilere harcadım. Kişisel verileri kaydetmekle suçlanıyorum. Projeye katılanlar yardımlarının nereye girdiğini bilsin ve baksın diye bilgilerini kaydettim”

Diyeceğim odur ki Gazi Güder Yurtsever bir aydınlama savaşçısıydı .
Yılmaz bir Atatürk’çü aydındı. Değerli bir bilim insanı ve yazardı.

Güzel insanlar atlarına binerek bir bir gidiyorlar .

Değerli Gazi Güder Bugün 16 Kasım Cuma günü Karaca Ahmet Mezarlığı Şakirin Camisi’nde kılınacak öğle namazını mütakiben Ümraniye’deki Ihlamurkuyu Mezarlığında toprağa verilecek.

Güzel insan Gazi Güder’e rahmet diliyorum.
Ailesinin , yakınlarının ve seven dostlarının başı sağolsun.
Işıklar içinde yatsın.

Aynı temennileri ;

Aynı günlerde tutuklanarak haksız yere yaşamları çalınmış olan tüm Ergenekon mağdurları için de yapıyorum. Kuddisi Okkır ve yazı arkadaşımız Asuman özdemir’e de rahmet diliyorum.

Naci kaptan / 16.11.2018

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *