Yunan Bakan, Türk hükümeti önceden biliyordu.. Büyükelçi’nin çağrılması aslında neymiş…

Odatv.com
27.10.2018

Yunan Bakan, Türk hükümeti önceden biliyordu..
Büyükelçi’nin çağrılması aslında neymiş…

Yaklaşık iki hafta önce Yunanistan Dışişleri Bakanlığından istifa eden Nikos Kotzias, Yunan kanalı SIGMA televizyon kanalına verdiği demeçte “Türkler, Yunanistan’ın karasuları genişletilmesine yönelik kararlarını uzun süredir biliyorlardı” dedi.

Azınlıkça sitesinin haberine göre, Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi’nin “karasuların genişletilmesiyle ilgili ‘casus belli’ (savaş sebebi) hatırlatması yapılmak üzere” aniden Türk Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmadığını vurgulayan Kotzias, görüşmenin önceden planlı bir görüşme olduğunu belirtti. “Büyükelçi Mavroidis, Çavuşoğlu tarafından davet edildiğinde ben bakan değildim, ancak görüşmenin önceden programlı olduğunu biliyordum” diyen eski Dışişleri Bakanı “Türkler bazı sorular sormuş, karasuların genişletilmesine ilişkin kafalarındaki bazı düşünceleri aktarmış olabilir” dedi.

Eski Bakan “Türkler bu konuyu çoktandır biliyor. Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde (MEB) araştırma yapan şirketlerle ilgili olarak da bu şirketlerin kendi devletleri tarafından desteklendiğini belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

Masaya garantiler ve ittifaklar konusu girdiği için Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin bir sonraki müzakerelere daha iyi konumdan başlanılacağını savunan Kotzias, Türkiye’nin daha önce kabul ettiği tezlerden geri adım atması sonrası müzakerelerin bozulduğunu iddia etti. “Türkiye Kran Montana’da karar almaktan korktu” diyen eski Dışişleri Bakanı “O zaman önlerinde cumhurbaşkanı seçimleri de vardı. Erdoğan, Kıbrıs konusunda somut olarak bir geri adım atmak istemedi. Ancak müzakereler her halükarda Kıbrıs’ı uluslararası arenada daha iyi bir konuma getirdi, çünkü artık Kıbrıs’a sadece bir sorun olarak bakılmıyor” görüşünü savundu.

https://odatv.com/turk-hukumeti-onceden-biliyordu-27101853.html

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, DIŞ POLİTİKA. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *