BİLİYOR MUSUNUZ ? * Dünyanın en uzun 55 km.lik Hong Kong – Makao köprüsü (Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge) Çin’de açıldı

Naci Kaptan 

Çin’de dünyanın en uzun 55 km’lik köprüsünün açılışı yapılmış. Git git bitmiyor. 7 km.lik bölümü de deniz altında. Köprü 3 şehiri birbirine bağlıyor . Çin’liler güçlenen ekonomileriyle birlikte mühendislik harikaları da yaratıyorlar. Hatırlarsanız Dünya’nın en büyük ve tam işletmeye geçildiğinde 100 milyonu aşan yolcuya hizmet verecek olan modern Pekin Daxing Havalimanı  da ,İstanbul’da yapılan yeni havaalanının 2 misli büyüklüğünde olmasına rağmen 3 misli ucuza yaptılar. 

Hong Kong – Makao köprüsü   (Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge)

Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge – köprünün deniz altına girdiği ada

Köprünün 7 km bölümü denizin altında

uzunluk 55 km
geçiş ücreti 21 $
km/ücret 0.38 $
maliyet 20 milyar $

Bu köprünün uzunluğunu ve geçiş ücretini bizim Osman Gazi köprüsü ile mukayese edelim ;

Osman Gazi köprüsü

uzunluk 8.8  km
geçiş ücreti 12 $ (72 TL)
km/ücret  1.36  $
maliyet 1.2 milyar $

Bu köprü bizde olsa idi Osman Gazi köprüsünden km/geçiş ücretine kıyasen ödeyeceğimiz para 1.36 USD X 55km  = 75 USD olacaktı ve  6 TL pariteye göre 450 TL ödememiz gerekecekti. Allahtan ki bu köprü bizde değil. Çin’liler 7 km denizaltı geçişi dahil olmak üzere 55 km için 21 USD (126 TL) ödeyecekler .

Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge / South China Morning Post

KÖPRÜ HAKKINDA BİLGİLER 

Dünyanın en uzun köprüsü Çin’de açıldı: Geçiş ücreti 21 dolar

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Hong Kong ve Makao Yarımadası’nı anakaraya bağlayacak 55 kilometre uzunluğundaki dünyanın en uzun köprüsünün açılışını yaptı. Tamamlanması on yılı aşan ve dünyanın en uzun deniz üstü köprüsü olma özelliği taşıyan köprünün Çin’e maliyeti 20 milyar doları buldu.

Havai fişek gösterisi eşliğinde köprünün açılışını gerçekleştiren Şi, herhangi bir konuşma yapmadı.Yaklaşık 7 kilometrelik kısmı denizin altında tünel olarak inşa edilen köprünün şehirler arası yolculuk süresini üç saatten 30 dakikaya indireceği belirtiliyor.

Hong Kong to Macau Bridge-Tunnel – https://news.cgtn.com

55 kilometrelik köprünün geçiş ücretleri ise özel araç ve taksiler için 21 dolar olarak belirlendi. Köprünün bir ucu Hong Kong uluslararası hava alanına varıyor.

Birleşik Krallık’ın 1997 yılında Çin’e devrettiği dünyanın sayılı finans merkezlerinden olan Hong Kong’da halk, köprünün açılmasına pek sıcak bakmıyor. Hong Konglulara göre Çin, köprü ile otonom yapıya sahip şehri daha fazla kendine çekmek istiyor.

Bu arada Hong Kong-Zhuhai-Macau köprüsünden özel araçla geçmek isteyen sürücüler önceden başvuru yapıp geçiş izni almak zorunda. Hong Kong-Zhuhai-Macau köprüsünde servislerle ulaşım sağlanacak. Dünya’nın en uzun köprüsü nakliyat araçlarına açık olacak.

Mustafa Bag & Reuters •
son güncelleme: 23/10/2018

https://tr.euronews.com/2018/10/23/dunyanin-en-uzun-koprusu-cin-de-acildi-gecis-ucreti-21-dolar
This entry was posted in DÜNYA ÜLKELERİ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *