Korkunç iddia: Türkiye Polonya’dan 3 bin hasta sığır eti ithal etmiş!

HABEREyorum ;

Yurtdışından tarım ürünü veya canlı / karkas hayvan veya herhangi bir gıda maddesi ithal ederseniz veya ihraç ederseniz bu ticari ürünün sağlık ve kalite yönünden Uluslararası ve satıcı / alıcı arasındaki özel anlaşmalara uygunluğu araştırılır , gereken labratuvar tahliller yapılır , uygun standartta olduğu belgelendiği zaman kabulü yapılır ve  pazara veya kullanıma sunulur . Bu tahlil ve inceleme belgeleri ingilizce olur . Bu işi yapan labratuvarların uluslarararası kurumlarca akredite edilmiş olmaları gereklidir.

Bu ithalden sorumlu olan birimlere ve kişilere şayet ingilizce olmayan bir belge verilirse toplum sağlığından sorumlu olanların belgeleri ANLAŞILIR bir dilde talep etmeleri gereklidir. 

Bizim hacılar bunu yapmamışlar ve tahlillerin uluslararası kabul gören yetkin ve tarafsız labratuvarlarda yapılması gerekirken bu işlemi yerel labratuvarda yaptırdıklarını beyan etmişlerdir. İlk yanlış budur . Ya hacı madem gelen sonucu okuyup anlayamadın neden tercüme edilmesini istemedin ? Yerel labratuvarda nasıl güvendin ? 

“Merdi kıpti şecaat arzederken sirkatin söylermiş” Diyor ki sorumlular ; 

” “Bize sonradan gönderilen tahlil raporları Polonya dilinde yazıldığı için ne yazdığını anlamadık”  En azından resmi ingilizce raporu alıncaya kadar GOOGLE amcaya sorardın !!!

Görülüyor ki tahlil sonuçları etin ithal edilmesinden sonra gelmiş , hacılar da bunu zaten anlamamışlardır.  Gücüm olsa bu kişileri ve ilgililerini hapisle cezalandırır ve yemeklerini bu hastalıklı etlerden yaparak verirdim.

Bu işe atanmış olanlar büyük olasılıkla görevlerinin eğitimini almamış tarzanlardır . Görevlerinin ehli değildirler . Polonya’ya turistik gitmişlerdir.

Bir diğer idddia da Polonyalı yetkililer ET TALEP EDEN bizim ithalatçılara ellerinde 2 bin ton civarında hastalıklı et olduğunu ve imha edeceklerini bildiriyorlar . Gözünü para hırsı bürümüş olan ithalatçılar da bu hastalıklı ete değerinin Beşte birine talip olarak alıyorlar  . 

Toplum sağlığını önemsemeyen , küresel firmaların çıkarlarına hizmet eden , Bu nedenle Türk halkına bebekler dahil GDO’lu , Çok yüksek oranda Nişasta Bazlı Şeker yediren , Brezilya’dan bilgileri olmasına rağmen ŞARBONLU , Polonya’dan DELİ DANA HASTALIKLI hayvanları ithal eden AKP DEVLETİ!!! Dolar ödemeli DEVLET HASTAHANELERİ için gereken hasta toplumu yaratmaktadırlar.

Geçmiş olsun Türkiye’m 

Naci Kaptan 17.09.2018

GÜNCEL HABERLERİ
27.05.2018

Korkunç iddia:
Türkiye Polonya’dan 3 bin
hasta sığır eti ithal etmiş!

Türkiye’nin Polonya’dan ithal ettiği yaklaşık 3 bin sığır etinde deli dana hastalığına rastlandığı iddia edildi. Büyük skandal, Polonya’nın Türkiye’den adli yardımlaşma talebinde bulunması sonrasında ortaya çıktı. Türkiye’deki Tarım Bakanlığı uzmanlarından gelen ‘Bize sonradan gönderilen tahlil raporları Polonya dilinde yazıldığı için ne yazdığını anlamadık’ açıklaması ise şaşkınlık yarattı.

Korkunç iddia: Türkiye Polonya’dan 3 bin hasta sığır eti ithal etmiş!

Türkiye’nin 2011-2012 yıllarında Polonya’dan ithal ettiği yaklaşık 3 bin sığır etinde “deli dana” hastalığına rastlandığı ortaya çıktı. Bu durum Polonya’nın, başlattığı soruşturma kapsamında Türkiye’den adli yardımlaşma talebinde bulunmasıyla öğrenildi.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Alican Uludağ’ın haberine göre söz konusu etleri, hem özel şirketlerin hem de Et ve Balık Kurumu’nun ihraç ettiği belirtildi. Polonya’daki et analiz şirketlerinin, kesilen hayvanlara BSE testi yapmadığı halde, yapılmış gibi rapor verdiği tespit edildi. İfadesi alınan Tarım Bakanlığı uzmanları, söz konusu etlerde Deli dana hastalığı olup olmadığını bilmediklerini, tahlil sonuçları Lehçe olduğu için anlayamadıklarını savundu. Buna ilişkin Türkiye’de ise herhangi bir soruşturmanın olmadığı belirtildi.

3 BİN BÜYÜKBAŞ KADAR ET İTHAL EDİLDİ

Türkiye’de önde gelen et şirketleri ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Et ve Süt Kurumu, 2011-2012 yıllarında Polonya’dan et ithal etti. Toplam ithal edilen et miktarının 3 bin büyükbaş kadar olduğu ifade edildi. Ancak Polonya , yaptığı incelemelerde (Bovine Spongiform Encephalatopathie) BSE olarak bilinen Deli dana hastalığına rastladı.

Bunun üzerine soruşturma başlatan Polonya makamları, hastalık şüphesi taşıyan etlerin ihraç edilmesine göz yuman kendi görevlileri ve özel şirketlerini soruşturmaya dahil etti. Et ihraç ettiği ülkelerle temasa geçen Polonya , Adalet Bakanlığı aracılığıyla Türkiye’ye adli yardımlaşma talebinde bulundu.

İLGİNÇ SAVUNMA: NE YAZDIĞINI ANLAMADIK

Bu kapsamda 2011 ve 2012 yıllarında sığırların kesimi için Polonya’ya giderek bu işlem sırasında hazır bulunan Tarım Bakanlığı uzmanlarının ifadesine başvuruldu. Adalet Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre; uzmanlar, savcılığa verdikleri ifadede, Polonya’da büyükbaş hayvanlardan kesim sonrası numune aldıklarını ve yerel firmalarda tahlil yaptırıldığını söyledi. Kesilen büyükbaş hayvanların daha sonra soğuk hava depolarına konulduğunu belirten uzmanlar, “Peki, kesilerek depoya konulan sığırlar size geri verilirken hastalıklı başka hayvan verilmediğine nasıl emin olabiliyorsunuz” sorusuna yanıt veremedi. “Tahlil sonuçlarına baktınız mı” sorusuna ise uzmanlar, “Bize sonradan gönderilen tahlil raporları Polonya dilinde yazıldığı için ne yazdığını anlamadık” dedi.

https://www.mynet.com/korkunc-iddia-turkiye-polonya-dan-3-bin-hasta-sigir-eti-ithal-etmis-110104150166
This entry was posted in Saglik, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *