DİSK-AR: Türkiye işsizlikte en kötü dört ülke arasında * OECDE içinde en yüksek dördüncü işsizlik oranı Türkiye’de

Birgün – Çalışma hayatı
16.07.2018

DİSK-AR: Türkiye işsizlikte
en kötü dört ülke arasında

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi’nin (DİSK-AR), Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı İşgücü istatistiklerini değerlendirdi. değerlendirmede, Türkiye’nin işsizlikte en kötü dört ülke arasında olduğuna dikkat çekildi.

DİSK-AR, TÜİK’in 16 Temmuz 2018 günü açıkladığı Nisan 2018 dönemi İşgücü İstatistiklerini değerlendirdi. DİSK-AR’ın işsizlik ve istihdama ilişkin değerlendirmesine göre, Mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik arttı istihdam düştü ve Türkiye işsizlikte en kötü dört ülke arasında bulunuyor.

Değerlendirmede, gerçek işsizlik oranının yüzde 17,3, OECD içinde en yüksek dördüncü işsizlik oranının Türkiye’de, gerçek işsiz sayısının 5 milyon 872 bin olduğu, eğitimde ve istihdamda olan genç sayısının 2,5 milyonu aşmadığı, kentsel genç isşizliğinin yüzde 19, genç kadın işsizliğinin yüzde 22 , kentsel genç kadın işsizliğinin yüzde 25, yüksek öğrenim işsizliğinin ise yüzde 10,9 olduğu belirtildi.

Dar tanımlı standart işsizliğin yüzde 9,6’ya düşmüş olmasına rağmen, mevsim etkilerinden arındırılmış işsizliğin 10,3 olarak gerçekleştiği ve bir önceki aya göre 0,4 puan artış gösterdiği söylenen değerlendirme şu şekilde:

Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam düştü, işsizlik arttı

TÜİK, Nisan ayı işgücü istatistiklerine göre işsizlik oranı yüzde 9,6 olarak gerçekleşti. Ancak mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik geçen bir önceki döneme göre arttı. TÜİK’e göre mevsimsel etkilerinden arındırılmış işsiz sayısı bir önceki döneme göre 103 bin kişi artarak 3 milyon 291 kişiye ulaştı. İşsizlik oranı 0,4 puan artarak yüzde 10,3’e yükseldi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdamda ise düşüş yaşanıyor. İstihdam bir önceki döneme göre 34 bin kişi azaldı. TÜİK Nisan ayı mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam 28 milyon 818 bine düşmüştür. Öte yandan mevsimsel etkilerden arındırılmış istatistikler son 5 ayın en düşük istihdamının yaşandığını göstermektedir.

Standart işsizlik hesaplaması dışında alternatif ve gerçek bir işsizlik hesaplama yöntemi olarak kabul edilen geniş tanımlı işsiz sayısı DİSK-AR tarafından Temmuz 2018 itibariyle 5 milyon 872 bin olarak hesaplanmıştır.

Çalışmayan nüfusun 1 milyon 500 binini iş aramayıp çalışmaya hazır olanlar oluşturdu. Bunun ise 1 milyon 38 bini kadınlardan oluşmaktadır.

İş aramayıp çalışmaya hazır olan grubun büyük çoğunluğu kadınlardan oluşurken, 538 bin kişi ise iş bulma ümidini kaybetmiş durumdadır.

Yöntemsel Açıklama: Geniş Tanımlı İşsizlik

Bilindiği gibi TÜİK tarafından açıklanan dar tanımlı (standart) genel işsizlik oranı işgücü piyasalarındaki durumu bütün boyutlarıyla ortaya koyamıyor. Dar tanımlı/standart işsizlik hesaplarının taşıdığı kısıtlar ve sorunlar nedeniyle, işsizliğin gerçek boyutlarının anlaşılması için alternatif işsizlik verilerine ve diğer işsizlik türlerine bakmak gerekiyor.

TÜİK tarafından kullanılan standart işsizlik tanımı referans dönemi içinde istihdam halinde olmayan kişilerden iş aramak için son dört hafta içinde iş arama kanallarından en az birini kullanmış ve iki hafta içinde işbaşı yapabilecek durumda olan 15 ve daha yukarı yaştaki kişiler işsiz kabul edilmektedir. Bu hesaplama yöntemi işsizliğin gerçek boyutlarının anlaşılmasını zorlaştırmaktadır.

Geniş tanımlı işsizlik hesaplaması klasik dar tanım kapsamında yer alan işsizler yanında, iş bulma ümidini kaybeden işsizleri, iş aramayan ancak çalışmaya hazır olan işsizleri, mevsimlik ve zamana bağlı eksik çalışanları kapsayan alternatif işsizlik tanımıdır. Çalışma ekonomisi literatüründe kullanımı giderek artan bir hesaplama yöntemidir.

OECDE içinde en yüksek dördüncü işsizlik oranı Türkiye’de

OECD’nin yayınladığı istatistiklerde Türkiye’de işsizlik sıralamasında önlerde yer alıyor. OECD’nin Mart 2018 verilerine göre OECD ülkeleri arasında en yüksek işsizlik 20,1 ile Yunanistan’da görülürken bu sırayı İspanya, İtalya ve Türkiye izlemektedir.

OECD üyesi ülkeler arasında işsizlik oranı ortalama 5,4 iken Türkiye bu ülkeler arasında en yüksek işsizlik oranına sahip dördüncü ülke olarak yer almaktadır.

YAZININ TAMAMI İÇİN ;

https://www.birgun.net/haber-detay/disk-ar-turkiye-issizlikte-en-kotu-dort-ulke-arasinda-223441.html
This entry was posted in Calisma Dunyasi - Is ve Emekciler, Ekonomi. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *