Muharrem İnce karakaplı defterine bir isim daha düştü ,Danıştay Üyesi Aysel Demirel, Sözde hukukçu olan bu kişi, TARAFSIZLIK İLKESİNİ , kendisini o makama siyaseten atayan güce hizmet adına çiğnemiştir , görevden alınmalıdır

Birgün
11.06.2018
UĞUR ŞAHİN

‘Tarafsız’ Danıştay üyesi de siyasette!

Danıştay Üyesi Demirel, İnce’yi eleştirdiği tweeti gelen tepkiler üstüne sildi. CHP’li Cihaner: Bu tweet kabul edilemez, derhal istifa etmeli.

İkinci Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel’in CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’ye yüklenen Erdoğan’ı alkışlamasının ardından; Anayasa’ya göre bağımsız ve tarafsız olması gereken Danıştay Üyesi Aysel Demirel, İnce’yi eleştirdi.

Demirel Twitter hesabından, İnce’nin türbanla ilgili geçmişteki açıklamalarını eleştirerek, “Evet çok şükür başörtüsü mesele olmaktan çıkmıştır bugün gizlemeye çalıştığınız gerçek niyet ve çabalarınıza rağmen. Muharrem İnce zihniyetindekilerin yaşattıklarını unutmadık unutmayacağız” diye yazdı. Demirel, 8 Haziran’da attığı tepki çeken tweeti dün sildi. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2014’te Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliğine getirilen Aysel Demirel, Mayıs 2017’de Danıştay Hâkimliği’ne atanmıştı. Demirel’in HSYK üyesiyken, aynı zamanda Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönettiği TÜRGEV’e üye olduğu ortaya çıkmıştı.

Kabul edilemez bir tweet
Konuya ilişkin BirGün’e konuşan CHP’nin hukukçu milletvekili İlhan Cihaner, Demirel’in attığı tweetin kabul edilemez olduğunu ifade ederek, derhal istifa etmesi gerektiğini söyledi. Cihaner, şunları söyledi: “Danıştay üyelerinin bir torba disiplin maddesi vardır. ‘Yüksek hâkimlik vakar ve şerefiyle bağdaşmayan veya hizmetin aksamına yol açan hal ve hareketleri’ görülürse disiplin soruşturması yapılmak zorunda. Bu eylem tam da buna uyuyor. Hem hâkimlik vakar ve onuruna uymuyor, hem de tarafsızlık şaibesi getirdiği için hizmetin aksamasına yol açıyor. Kendisi de bunun bilincinde olduğu için tweeti silmiş.”

‘Disiplin kurulu harekete geçmeli’
“Başkanlar Kurulu’nun Yüksek Disiplin Kurula’na bu işi havale etmesi lazım” diyen Cihaner, şöyle devam etti: “Ondan sonra da duruma göre verilebilecek cezalar var. Bu çok kritik. Danıştay, yaşadığımız süreç içerisinde belli davalara bakacak. Üstelik Türkiye, seçim sürecinde. Yargının bağımsız ve tarafsız olması lazım. Bu tüm süreçlere hatta HSK üyesi olduğu için HSK’nin yaptığı atamalara, tayinlere gölge düşürmüştür. Bu çok ağır bir saldırıdır yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığına. Kamuoyu istifaya davet ediyor, yakışanı da istifa etmesidir. Yoksa derhal Danıştay Yüksek Disiplin Kurulu’nun harekete geçmesi lazım.”

Cihaner, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Siyasetle ilgisi olmamasına rağmen rutin, sendikal faaliyet çerçevesinde Yargıçlar Sendikası mensupları hakkında HSK ve HSYK’nin çok ağır tasarrufları oldu. Hatta bazıların altında muhtemeldir ki bu üyenin imzası var. Yargıçlar Sendikası mensupları ya istifaya zorlandı ya da sürüldü. Bu nedenle de kabul edilemez bir durum. Olması gereken kendiliğinden istifa etmelidir. Aksi takdirde disiplin kurulu harekete geçmeli.”

https://www.birgun.net/haber-detay/tarafsiz-danistay-uyesi-de-siyasette-219079.html

This entry was posted in HUKUK-YARGI-ADALET, Politika ve Gundem, YANDAŞ - ÇIKARCI - YAĞCILAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *