EKONOMİ – UYARI ÜSTÜNE UYARI *** Fitch Ratings * Dünya da uyarıyor: Risk artıyor

cumhuriyet.com.tr
22 Mayıs 2018 Salı

Dünya da uyarıyor: Risk artıyor

“Erdoğan’ın faizle ilgili açıklamaları sadece para politikası değil genel ekonomik politikanın da seçim sonrası öngörülebilirliğini azaltıyor”

Fitch Ratings,Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TCMB ile ilgili yaptığı Değerlendirmeye istinaden, “Türkiye’nin para politikası bağımsızlığında daha büyük aşınma, Türkiye’nin ülke kredi profili üzerinde daha da baskı yaratır” uyarısını yaptı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının haziran ayında yapılacak seçimlerden sonra keyfi politika yapımı ve politika öngörülebilirliğinin baskı altına girmesi olasılığını gündeme getirdiğini belirtti.

Fitch ayrıca bu durumu daha zorlu küresel finansman koşullarının Türkiye’nin dış finansman ihtiyacının yarattığı kırılganlığı test edeceği bir zamanda gelmesi muhtemel olduğunu belirtti.

Erdoğan Londra’da Bloomberg TV’de yer alan konuşmasında, “Tabii ki TCMB bağımsızlığı söz konusudur. Ama TCMB bağımsızlığının gereği ile kalkıp, herhalde yürütmenin başı olan bir başkanın burada vermiş olduğu sinyalleri bir kenara koyacak hali yok. O da buna göre değerlendirmelerini yapacaktır. Adımlarını ona göre yapacaktır. Ben bunun gelecek için çok isabetli adımların atılmasına vesile olacağına inanıyorum” demişti. Bu açıklamalar son dönemde dolar/TL’deki yükselişte önemli bir etken olarak gösterildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/980441/

This entry was posted in DIŞ POLİTİKA, Ekonomi. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *