Eyy halkım ,aç gözünü kulağını , aklını *** DEVLETTEN 200 MİLYAR DOLARLIK İHALE ALIP DA , 425 Milyon TL VERGİ BORCU SIFIRLANAN “ağzı bozuk” MÜTEAAHHİT LONDRA’da SOKAK SATIN ALMIŞ *

Cumhuriyet
30 Mayıs 2018 Çarşamba,

BAĞLANTILI YAZILAR 

Hani milletin cebinden 5 kuruş çıkmayacaktı?
AKP’nin ‘Dava’ dediği konuya bir de ‘ihalelerden’ bakın
Cengiz’in ‘şeref’i kara para sanığı
‘Mehmet abi’ son 10 yılda ihale bırakmamış!
Bakan Cumhuriyet’i doğruladı: ‘Batarsa batsın diyemeyiz’
Cengiz ve ortakları 3. havalimanı için havadan 2 milyar Avro istedi
Kalyon ve Kolin, Akkuyu’dan çekiliyor
Havalimanına ÇED kıyağı

‘Yerli ve Milli’ müteahhidin Londra aşkı:
Sokak bile satın almış

AKP iktidarının en fazla kamu ihalesi alan müteahhitlerinin başında gelen ve bu alanda dünya rekorunu elinde bulunduran Mehmet Cengiz’in Londra’da ailesi için sokak satın aldığı iddia edildi.

Hemen her konuda ‘Yerli ve Milli’ vurgusu yapan iktidarın en fazla ihale alan müteahhitleri arasında yer alan Cengiz Holding ‘in patronu Mehmet Cengiz ‘in Londra ‘da ailesi için sokak stın aldığı iddia edildi.

Aydınlık Gazetesi İsmet Özçelik, söz konusu iddiayı isim vermeden köşesine şu satırlarla taşıdı:

“Kulislerde çok konuşulan bir müteahhit var. “Kamu ihaleleri yıldızı” müteahhit, ailesi için Londra’da bir sokak satın almış.

Bu da Reis’in kulağına gitmiş. Çok tepki göstermiş.”

12 milyar liralık kamu ihalesi

AKP döneminde aldığı kamu ihaleleriyle değerine değer katan ve 2010 yılında 422 milyon liralık vergi borcu silinen Cengiz Holding’in devletten aldığı ihalelerin bedelleri altı yılda 10 kat arttı. 2011 yılında aldığı iki işin ihale bedeli 774 milyon 611 bin lira olan şirketin 2017 yılında aldığı sekiz ihalenin bedeli ise 7 milyar 901 milyon oldu. Yedi yılda, aralarında Ordu-Giresun Havaalanı emniyet sistemleri ve deniz dolgusu inşaatı ve Samsun-Sinop arasındaki Güzelceçay-Dikmen Yolu’nun tünel ve üstyapı inşaatı gibi işlerin de yer aldığı 26 kamu ihalesini üstlenen Cengiz Holding’in 2011’den bugüne aldığı ihalelerin toplam bedeli 12 milyar 597 bin lira oldu.

AKP döneminde 50 kamu ihalesi

Kamuoyunda hükümete yakınlığıyla bilinen Mehmet Cengiz’in şirketinin 1990’dan itibaren aldığı 50’nin üzerinde kamu ihalesinin 26’sı son yedi yılda gerçekleşti. Özellikle Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde 200 milyar dolara yakın devlet işi alan Cengiz İnşaat ihale sayısı ve ihale bedeli rekorunu 2017’de kırdı.  En son, Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi kapsamında ihaleye çıkartılan “Eşme-Salihli Kesimi Altyapı İnşaatı” işini üstlenen şirketin AKP döneminde aldığı ihale sayısı 50’yi buldu. Şirket bu dönemde çok sayıda tartışmalı işe de imza attı.

TMMOB, TTB, TBB gibi meslek örgütlerinin yanı sıra çevre örgütlerinin itirazlarına rağmen Mersin’de hayata geçirilmeye çalışılan Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve Artvin Cerratepe’de sürdürülen maden çıkarma işlemi şirketin tartışmalı projelerinden bazıları oldu.

Kamuyu bir kanser gibi sarıyor! Mehmet Cengiz’e devletten 3.8 milyar TL’lik iş

Tepki çeken projeler

Cengiz Holding’in AKP döneminde hayata geçirdiği ve çevreciler ile yurttaşların büyük tepkisine yol açan projeler şunlar:

»İstanbul 3. Havalimanı

»Karabiga Termik Santrali

»Hüseyin Avni Paşa Korusu

»Hasankeyf Ilısu Barajı

»Samsun Eti Bakır İşletmeleri

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/986092/

Cumhuriyet
25 Mayıs 2018

“Ne istedilerse” aldılar, dünya rekoru kırdılar!

Türkiye’deki kamu ihalelerinin neredeyse tamamını toplayan Makyol, Cengiz, Kalyon ve Kolin, Dünya Bankası’nın listesinde de en tepede yer aldı.

Kamu İhale Kanunu’nda 2002 yılında gidilen değişiklik ardından kamu ihalelerinin neredeyse tamamını toplayan inşaat şirketleri Makyol, Cengiz, Kalyon ve Kolin, Dünya Bankası’nın 1990-2017 yılları arasında tüm dünyada devletten en çok ihale alan şirketler sıralamasında ilk sıralara yerleşti. Limak , Cengiz ve Kolin’in devletten aldıkları ihalelerin toplamı 150 milyar dolara yaklaştı.

Sadece devletten beslendiler

Dünya Bankası istatistikleri kamu ihaleleriyle ilgili çarpıcı veliler ortaya koydu. En fazla yatırım yapan Fransa merkezli enerji şirketi SUEZ , dünyanın beş farklı kıtasında iş yaparken, Türkiye’den iktidara yakın şirketler Limak , Cengiz, Kolin ve Kanyon’un faaliyet alanı “Avrupa ve Orta Asya kıtası” olarak listede yer aldı. Dünya Bankası’nın verileri, bu şirketlerin tek bir devletten, Türkiye’deki kamu ihalalerinden beslendikleri gerçeğini ortaya koydu.

Listenin tepesinde yer alan SUEZ’in beş farklı kıtada yaptığı işlerin toplama 60 milyar dolar iken Limak İnşaat’ın Türkilye’de yürüttüğü projelerden kazancı 50 milyar dolara yaklaştı.

En çok kazanç havalimanından

Yer seçiminden ihale sürecine kadar hemen her yönüyle tartışmalara konu olan İstanbul üçüncü havalimanının yüklenici firmaları olan Limak , Cengiz, Kolin ve Kalyon’un en fazla kazanç sağladığı sektör de havalimanları olarak belirtildi. Limak ve Cengiz’in kamudan ihale aldığı diğer sektör de, “elektrik” sektörü oldu.

İhaleleri kimseye kaptırmıyorlar

Mustafa Mert Bildircin imzasıyla Birgün’de yayınlanan habere göre; Dünya Bankası’nın hazırladığı listede ilk on sıraya giren Makyol, Cengiz, Kalyon ve Kolin AKP iktidarları döneminde servetine servet kattı. Hükümetin ‘gözbebeği’ konumundaki Makyol İnşaat, Cengiz İnşaat, Kalyon İnşaat ve Kolin İnşaat’ın 2017’de kamudan aldıkları inşaat işlerinin toplam bedeli 30 milyar liraya yaklaştı.

AKP’nin ‘dev proje’lerini kimseye kaptırmayan Makyol-Cengiz- Kalyon -Kolin dörtlüsünün 20 bin 851 şirketin bölüştüğü 97 milyar 800 milyon liralık pastadan aldığı pay yüzde 30’a ulaştı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/982537/

This entry was posted in Ekonomi, YOLSUZLUKLAR, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *