BASIN AÇIKLAMASI 23 Nisan 2018, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türk ulusuna ve ulusumuzun can suyu çocuklarımıza kutlu olsun.

Atatürk 1929 tarihili 23 Nisan Kutlamalarında, Ankara

Dr. Orhan Çekiç
TÜMÖD İstanbul Şubesi Başkanı
Yönetim Kurulu adına
22 Nisan 2018

BASIN AÇIKLAMASI

23 Nisan 2018, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türk ulusuna ve ulusumuzun can suyu çocuklarımıza kutlu olsun.

98 yıl önce bugün, 23 Nisan 1920 Cuma günü, Mustafa Kemal’in önderliğindeki Türk ulusu, ulusal egemenliğine sahip çıkarak, emperyalist işgalcilere ve onların yerli işbirlikçilerine karşı bir ulusal bağımsızlık mücadelesini başlatmak üzere,Türkiye Büyük Millet Meclisini açmıştır.

Meclis’i toplantıya davet eden Mustafa Kemal’dir ama Meclis’i açan Türk ulusudur. Bu Gazi Meclisin milletvekilleri, o günkü koşullardaki Anadolu bozkırının ortasında, 20.000 nüfuslu bir kasaba olan Ankara’da, gaz lambalarının aydınlattığı mektep sıralarında oturup yasalar çıkartarak ordular kurmuş, vatanın kurtuluşu için tam bir ulusal dayanışmayı sağlayarak, tarihin görmediği bir zafere imza atmıştır. Osmanlı devletini yok etme aşamasına gelen emperyalistler, Anadolu’daki işte bu kutsal şahlanışın karşısında, tarihin kaydetmediği bir mağlubiyetin tarafı olmuşlardır. Bu zafer sonucudur ki Lozan’a giden yol açılmış, tam bağımsız, egemen, sosyal bir hukuk devleti niteliğindeki Türkiye Cumhuriyeti, işte böylece kurularak, tüm sömürge halklarına ışık ve rehber olmuştur

Bu çıkılan yolda ilk adımı atan lider, elbette Gazi Mustafa Kemal’dir. Türk ulusu ona Atatürk adını vermiş, UNESCO 1981 yılını tüm dünyada ”Atatürk Yılı” ilan etmiştir. Bir Türk olarak bununla övünmek varken, devlet kademelerindeki en üst makamları işgal eden kimilerinin bile, özellikle son dönemlerde, yönetimdeki kendi beceriksizliklerini örtmek için, sık sık Atatürk dönemine göndermeler yaparak, hiçbir şekilde bilimsel olmayan kıyaslamalara girişmeleri, kabul edilemez. Bu girişimleri yapanların, Atatürk Dönemi İktisat Tarihi’nin tek bir satırını dahi kavrayamamış olması ise, dehşet vericidir.

TÜMÖD Tüm Öğretim Elemanları Derneği İstanbul Şubesi mensupları olarak bilinmesini isteriz ki, Atatürk dönemi yöneticileri, o yılların şartlarında bile, bugünkü Meclis Başkanı’nın dile getirdiği gibi iki kalası birleştirip önünde poz vermediler. Onlar, açtıkları fabrikaların, kurdukları sanayi tesislerinin önlerinde onurla poz verdiler 1 ABD dolarının 95 kuruş olduğu, yani Türk lirasının dolardan daha kıymetli olduğu, enflasyonun % sıfır olduğu bir ekonomik modeli geliştirdiler. Köylüyü yok etmenin değil, var etmenin yollarını aradılar ve buldular. Öte yandan da Osmanlı Devleti’nin borcunu tamamen ödediler, kendilerinden sonraki yönetime de borçsuz, harçsız, başı dik, onurlu, özgür bir vatan bırakırken, Merkez Bankası’na da 27 ton altın bıraktılar. Şimdi de bu temelsiz ithamları bir tarafa bırakalım da, huzur içinde uyusunlar.

Dr. Orhan Çekiç
TÜMÖD İstanbul Şubesi Başkanı
Yönetim Kurulu adına
22 Nisan 2018

This entry was posted in ATATURK, CUMHURİYET - DEMOKRASİ - ÇAĞDAŞLIK, DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK, Tarih. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *