EMPERYALİZM – ABD / İNGİLTERE – BOP – SURİYE * Son dakika… Rusya’dan ABD’ye: Suriye’de Libya’daki gibi bir maceraya kalkışmayın!

Görsel Vatan gazetesi 13.04.2018

13.04.2018
milliyet.com.tr

Son dakika… Rusya’dan ABD’ye:
Suriye’de Libya’daki gibi bir maceraya kalkışmayın!

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “ABD Suriye’deki atmosfer çok endişe verici. Libya gibi bir maceraya kalkışılmasın” dedi.

Kuveyris hava üssünde bir savaş uçağı görüntülendi. Jet, Suriye ordusuna ait Rus yapımı Su-24. Söz konusu kare, krizin patlamasından bu yana görüntülenen ilk Suriye uçağı oldu. İngiliz ve Amerikan gazeteleri, Şam rejiminin ABD’nin vurmayacağını düşündüğü Rus üslerine jet ve helikopter konuşlandırdığını manşetten verdi.

Rusya’dan Trump’ın dünyayı sallayan Twitter mesajlarına alaycı bir yanıt geldi. Başbakan Yardımcısı, “Uluslararası ilişkiler bir kişinin sabah uyandığında sahip olduğu ruh haline bağlı olmamalı” ifadesini kullandı.

Fransa, Paris ve müttefiklerinin Suriye’de bir askeri operasyona girişmesi halinde bu kararı önceden açıklamayacaklarını duyurdu.

İngiltere Başbakanı May, kabine toplantısından istediğini aldı ve toplantıdan Suriye konusunda harekete geçmenin gerekli olduğu kararı çıktı. BBC’ye konuşan kaynaklar, May’in parlamentodan onay almaksızın Suriye’de askeri müdahaleye katılım kararı almak için hazır göründüğünü söylüyor.

15.40 : Üst düzey bir Rus senatör, tırmanan gerilimde Rusya’nın ABD ile uzayda gerçekleşen işbirliğini durdurabileceğini söyledi. Senatöre göre, gerekçe ulusal güvenlik.

15.10 : Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Rusya lideri Vladimir Putin, telefonda görüştü. Fransız lider, muhatabına ülkesinin Suriye’de barışı geri getirmek için Rusya ile diyalog istediğini söyledi. Macron ayrıca yükselen tansiyondan derin endişe duyduğunu da aktardı.

13.05 : Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan yeni açıklamalar var:

“Tanrı korusun, Libya ve Irak’ta deneyimlenen maceraya Suriye’de de kalkışmasınlar. Umarım böyle riskli bir macereya atılmak gibi bir kumar oynamazlar. Küçücük bir yanlış hesaplama bile yeni göçmen akınına sebep olabilir ki, bu, bizim de Avrupalı komşularımızın da ihtiyacı olan son şey.

Böyle bir şey (Irak ve Libya’da olanların tekrarlanması), sadece okyanus tarafından korunan ve Suriye’deki jeopolitik projelerini ilerletmeye devam etmek için tüm bölgeyi karıştırma çabaları sürerken bir kenarda oturacağına inananları mutlu edebilir.”

Doğu Guta’daki kimyasal saldırının düzmece olduğunu savunan Rus Dışişleri Bakanı, “Bunun yeni bir mizansen olduğunu ve arkasında Rusofobi kampanyasının ön sıralarında yer almaya hevesli bir ülkenin istihbaratının bulunduğu gösteren çürütülemez verilere sahibiz” ifadesini kullandı.

12.35 : Suriye’nin kuzeyindeki Halep yakınlarında bulunan Kuveyris hava üssünde bir savaş uçağı görüntülendi. Jet, Suriye ordusuna ait Rus yapımı Su-24. Söz konusu kare, krizin patlamasından bu yana görüntülenen ilk Suriye uçağı oldu.

Amerikan ve İngiliz medyasında bugün yer alan haberlerde, Beşar Esad’ın bir saldırı ihtimaline karşı savaş uçaklarını Rus üslerine taşıdığı aktarılmıştı.

Kuveyris’teki uçağın nereye gittiği veya nereden geldiği bilinmiyor.

12.25 : Fransa Devlet Sekreteri Christophe Castaner, Paris ve müttefiklerinin Suriye’de bir askeri operasyona girişmesi halinde bu kararı önceden açıklamayacaklarını söyledi.

BFMTV kanalına konuşan Castaner “Saldırı kararı alınırsa bunu size söylemeyeceğim. Cumhurbaşkanı Macron da söylemeyecek. Macron konuyu Başbakan, Dışişleri Bakanı ve Savunma Bakanı’yla ele alacak” dedi.

11.00 : Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın yardımcısı, verdiği röportajda Suriye’deki krizin doğrudan bir ABD-Rusya çatışmasına veya geniş çaplı bir savaşa dönüşme ihtimalinin bulunmadığını söyledi. Hizbullah yetkilisi, Trump veya Netanyahu’nun aklını kaybetmemesi halinde krizin bir dünya savaşına yol açmayacağını savundu.

Röportajda dikkat çeken bir başka cümle de, ‘sınırlı bir askeri operayona gelecek tepkilerin Suriye’yle sınırlı kalacağı’ oldu.

NEW YORK TIMES: ABD’NİN TAKTİĞİ YOK!
10.40 : Amerikan New York Times gazetesi, bugün yayınladığı analizde Trump’ın ‘füzeler yolda’ dediğini ancak bunun dışında açık ve net bir taktik oluşturulmadığını yazıyor.

Örneğin Suriye’ye ne zaman, ne kadar süreyle, kaç füzeyle, hangi mevziler hedef alınarak ve hangi amaçla saldırı yapılacağı, belirsiz. Gazete, her an patlamaya hazır bir bölgeye plansız müdahalede bulunulmasının önceden hesaplanmayan sonuçlar doğurabileceğini bildiriyor.

Uzmanlara göre kapsamlı bir saldırı, ölü sayısının kazara artmasına ve krizin daha da derinleşmesine yol açabilir. Trump’ın füzelerin dışında pilotlu savaş uçaklarıyla Suriye hava sahasının dışından müdahaleye kalkışmasıysa Rusya’nın modern hava savunma sistemlerini devreye sokabilir.

ABD geçen yıl muhaliflerin elindeki Han Şeyhun kasabasına yönelik bir kimyasal saldırı düzenlenmesi üzerine, Suriye hükümetine ait bir askeri hava üssünü 59 Tomhawk füzesiyle vurmuştu. Saldırıya ilişkin inceleme yürüten uluslararası kuruluşlar, saldırıdan Suriye hükümetini sorumlu tutmuştu.

ABD saldırıdan önce Rusya’yı bilgilendirmişti.

DRONE LÜBNAN AÇIKLARINDA DAİRELER ÇİZİYOR
10.30 : Amerikan deniz kuvvetlerine ait bir savaş uçağı bugün İtalya’daki Sigonalla hava üssünden kalkıp Doğu Akdeniz’e doğru ilerledi. Söz konusu uçak, P8 Poseidon istihbarat, keşif ve gözetleme uçağı.

Lübnan açıklarında ise hava kuvvetlerine ait bir insansız hava aracı (drone) daireler çiziyor.

10.05 : Rusya’dan Trump’ın dünyayı sallayan Twitter mesajlarına şok yanıt geldi. Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich, “Uluslararası ilişkiler bir kişinin sabah uyandığı zaman sahip olduğu ruh haline bağlı olmamalı” dedi.

09.00 : 1997’de kimyasal silahları tespit etme ve yok etme amacıyla kurulan hükümetler arası Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne (OPCW) bağlı uzmanlar, yarın kimyasal saldırının düzenlendiği Duma’da çalışmalara başlayacak.

Böylece, OPCW, 2014 yılından bu yana ilk kez başkent Şam’ın dışındaki bir noktada çalışmalar yapmış olacak.

ESAD UÇAKLARINI RUS ÜSLERİNE TAŞIDI
07.45 : Amerikan ve İngiliz gazeteleri, Beşar Esad rejiminin Amerikan saldırısı korkusuyla savaş uçakları ve helikopterleri Rus üslerine taşıdığını bildiriyor.

Haberi ilk olarak New York Times gazetesi duyurdu. Gazeteye konuşan Pentagon’dan iki yetkili, Esad’ın kilit öneme sahip bazı uçaklarını Rus üslerinde konuşlandırdığını söyledi. Şam rejimi, ABD’nin bir Rus üssünü vurmaktan kaçınacağını düşünüyor.

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi ise, uçakların taşınmasına dair daha fazla ayrıntıya sayfalarında yer verdi.

Habere göre Suriye hükümeti yanlısı yayın kuruluşu El Masdar da, ordunun jetleri ve helikopterleri Rusya’nın Tarsus’taki deniz üssüne ve Lazkiye’deki hava üssüne taşıdığını bildirdi. El Masdar Perşembe sabahı, Suriye ve Rusya’ya ait hava araçlarının Akdeniz sınırındaki kıyı eyaletleri üzerinde uçmaya devam ettiğini, İdlib ve Hama eyaletlerinden havalandıklarını yazdı.

Financial Times’a konuşan emekli general Muhammed Abbas Muhammed ise, ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde bulunan 2 bin askeri personelini hatırlatıyor: “Amerikalılara Suriye’de de üsleri olduğunu hatırlatmak istiyorum. Nerede olduklarını biliyoruz ve karşılık verme kapasitemiz var.”

THE GUARDIAN: KONVOYLAR LÜBNAN SINIRINA İLERLEDİ
07.35 : İngiliz The Guardian gazetesi de, Başkent Şam sakinlerinin sözlerini haberleştirdi. Gazeteye konuşan Şamlılar, başkentte ordunun muhtemel bir saldırıya karşı hazırlık yaptığını söylüyor. Muhabir Martin Chulov’un ulaştığı iki kent sakini, askeri konvoyların Perşembe sabahı Şam’ın batısındaki Lübnan sınırına doğru ilerlediklerini aktardı.

Gazetenin başka kaynaklara dayandırdığı bilgiye göre ise, Esad’ın müttefiki Hizbullah güçleri de Şam’ın batısında, olası bir askeri müdahalenin hedefi olabilecek noktalardan uzakta yeniden konuşlandı.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı ise, başkent Şam’da çekilmiş fotoğrafları dünyaya servis etti. Fotoğraflarda Osmanlı yapımı Hicaz tren istasyonu, Emevi Camii ve tarihi çarşılarda alışveriş yapan kent sakinleri yer alıyor.

İNGİLTERE HAREKETE GEÇİYOR
07.25 : İngiltere Başbakanı Theresa May, merakla beklenen kabine toplantısından istediğini aldı. Toplantından Suriye konusunda harekete geçmenin gerekli olduğu kararı çıktı.

Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamaya göre, Suriye’de daha fazla kimyasal silahın kullanılmasını önlemek için adım atmanın gerekli olduğuna dair verilen karar oy birliğiyle alındı. Açıklamada, İngiltere’nin bir askeri müdahalede yer alıp almayacağı konusunda ise bir bildirimde bulunulmadı.

BBC’ye konuşan kaynaklar, Theresa May’in parlamentodan onay almaksızın Suriye’de askeri müdahaleye katılım kararı almak için hazır göründüğünü söylüyor.

KIBRIS’TA HAREKETLİLİK
07.20 : Güney Kıbrıs’ta İngiltere’ye ait Akrotiri hava üssünden yeni fotoğraflar geldi. AP, üsten havalanan çok sayıda savaş uçağını görüntüledi.

TRUMP, MAY VE MACRON İLE GÖRÜŞTÜ
07.10 : ABD Başkanı Trump ile İngiltere Başbakanı May, Perşembe akşamı yaptıkları telefon görüşmesinde Beşar Esad’ın ‘kimyasal silah kullanılmasına yönelik tehlikeli bir davranış kalıbı geliştirdiği’ konusunda anlaştı.

Beyaz Saray’ın telefon hattının diğer ucunda olan bir başka lider ise, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’du.

07.00 : Dünyayı kasıp kavuran Suriye krizinde tüm gelişmeleri gün boyunca canlı blogla aktarıyor olacağız. Suriye’nin başkenti Şam yakınlarındaki Doğu Guta’da en az 78 can kaybına yol açan kimyasal silah kullanımıyla patlayan krizde ABD ve müttefikleri Rusya ile karşı karşıya. Şam rejimi, kimyasal saldırı suçlamasını reddediyor.

http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-esad-savas-dunya-2647069/

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, BOP, ORTADOĞU ÜLKELERİ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *