YABANCI BASINDAN * Erdoğan Türkiye’yi Pazarlamayı Sürdürüyor * Türkiye’nin Erdoğan’ı, ‘‘milli ve yerli’’ üretim konusunda halk avcılığı yapmasına rağmen, dünyanın her yerinden kapitalist tekellerin CEO’larını yeni projeler için sarayında ağırlamayı sürdürüyor.

soLinternational, 15 Şubat 2018

Çeviren: Ercan Caner
Sun Savunma Net
28 Şubat 2018

Erdoğan Türkiye’yi Pazarlamayı Sürdürüyor

Türkiye’nin Erdoğan’ı, ‘‘milli ve yerli’’ üretim konusunda halk avcılığı yapmasına rağmen, dünyanın her yerinden kapitalist tekellerin CEO’larını yeni projeler için sarayında ağırlamayı sürdürüyor.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Siemens CEO’su Joe Kaeser’i kabul ettiği, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde basına kapalı gerçekleşen görüşme, 40 dakika sürmüştür.

Dünya çapındaki Alman endüstriyel tekelinin CEO’su Joe Kaeser, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, 15 Şubat 2018 günü Ankara’daki sarayında ziyaret etmiştir.

Erdoğan’ın sarayında yapılan görüşme, Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in Türk Başbakan Binali Yıldırım’ı Berlin’de ağırladığı aynı gün gerçekleşmiştir. İki başbakan, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek maksadıyla; Türkiye’de hapiste olan gazeteciler üzerinden Türk-Alman ilişkileri hakkında konuşmuşlardır.

Siemens, 2013 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na yedi adet yüksek hızlı tren satışı ile Türk tren pazarına girmiştir. Üstelik Siemens, Türk-Alman ilişkilerinin gergin olduğu bir dönemde, geçtiğimiz yıl YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) projesi[1] ile bir milyar dolarlık bir rüzgâr enerji ihalesi de kazanmıştır.

Erdoğan ve Siemens arasında yapılan anlaşmalar, Türkiye ve Almanya arasındaki ikiyüzlü diplomatik gerilimler ve krizlere rağmen ikili kapitalist ilişkilerin ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir. Daha önce Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, hak arayan eylemcilerin tutuklanmaları üzerine, Almanya’nın kredi ve yatırım programları dâhil, Ankara ile ekonomik politikasını yeniden değerlendireceğini açıklamıştır.

Siemens, Türkiye Yüksek Hızlı Tren İhalesiyle İlgileniyor

İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’yi, yerel ve yabancı tekellerin yararına kapitalist bir şirketin CEO’su (Chief Executive Officer- İcra Kurulu Başkanı) gibi yönettiğinden, dünyaca ünlü Alman şirketi Siemens de Türkiye’nin ‘‘milli’’ yüksek hızlı tren projesine[2] ilgi göstermiştir. İhale şartlarına göre; kazanan şirket, yüksek hızlı tren üretim teknolojisini bir Türk firmasına transfer edecektir.

Bununla birlikte Türkiye, ilk safhada 20 adet yüksek hızlı treni, üretime sadece %10 yerel katkı yaparak ithal edecektir. Projenin ikinci safhası, %53 yerel katkı payı ile üretilen 60 tren ithalini kapsamaktadır, projenin üçüncü safhasında, özel tasarımlarla %74 yerel katkıyla üretilecek olan yüksek hızlı trenler Türkiye’deki tesislerde üretilecektir.

Erdoğan: ‘‘Ben ülkemi adeta pazarlamakla mükellefim.’’

Erdoğan hükümeti Türk ekonomisini bir ‘‘milli’’ modele dönüştürmeye kararlı olduğundan, cumhurbaşkanı, hükümetinin kapitalist ilişkilere öncelik vermekte iddialı olduğunu gösteren, yerel ve dünyaca ünlü kapitalist şirket ve tekellerin CEO’ları ile görüşmeler yapmayı sürdürmektedir.

Yerli otomobil konusunda beş babayiğide çağrıda bulunarak; ‘‘Doğrudan hibrit ve elektrikli otomobile yönelmek isterlerse daha da memnun oluruz. Kararları ne olursa olsun, biz kendilerine her türlü desteği vereceğiz. Yeter ki Türk milletini, bu büyük hayaliyle buluştursunlar’’ diyen Erdoğan, Elon Musk ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde. Foto: Hürriyet.com.tr

Geçmişte söylediği çok ünlü ‘‘Ben ülkemi adeta pazarlamakla mükellefim’’ sözü ile Cumhurbaşkanı Erdoğan, adeta Türkiye’nin CEO’su gibi hareket etmektedir. AKP hükümeti ülkenin birçok endüstriyel varlıklarını iç ve dış kapitalistlere satmış ve yerel ekonomiyi özelleştirmiştir.

Kapitalist yanlısı gösteriş yapmaya eğilimli olan Erdoğan, 2017 Kasım ayında sarayında Tesla Motor ve SpaceX şirketlerinin CEO’su Elon Musk’ı ağırlamıştır. Musk’ın Türkiye ziyaretinin hemen arkasından Turksat 5A uydusunun SpaceX şirketi tarafından fırlatılacağı açıklanmıştır.

Türkiye’nin enerji, telekomünikasyon, eğitim ve sağlık varlıklarının çoğu AKP iktidarı döneminde özelleştirilmiştir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir ve yayın kuruluşunun görüşlerini yansıtmaktadır. Yazının çevrilmesi Sun Savunma Net ve çevirenin yazıda ifade edilen görüşleri paylaştığı anlamına gelmemektedir.

Dip notta da belirtildiği gibi YEKA ihalesi 30 tur süren ve kıran kırana geçen bir süreç sonunda tamamlanmıştır. Yüksek hızlı tren ihalesinin de aynı şeffaflıkla gerçekleşeceği ve en büyük avantajları sunanın kazanacağı kesindir.

[1] Sekiz firma ile başlayan ve 30 tur süren, kıran kırana geçen ihale mücadelesini Siemens-Türkerler-Kalyon OGG 3,48 dolar sent/KWH ile kazanmıştır. İhalenin ardından bir açıklama yapan Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, “Ortaklarıma çok teşekkür ediyorum. Bu ihalede ülkeye duyulan güven ve aşırı yabancı katılımı çok önemliydi. Türk ekonomisine güveni gördük. ” ifadelerini kullanmıştır.

[2] Eskişehir ilinde bulunan TÜLOMSAŞ’ta üretilecek 96 adet Yüksek Hızlı Tren seti ön yeterlilik değerlendirmesi için son tarih 25 Ocak 2018 olarak belirlenmiştir. 25 Ocak 2018 tarihinde yapılacak ön yeterlilik için Alstom, Talgo, Hyundai Rotem, Caf, Stadler, Hitachi, Bombardier, Siemens gibi dünya devlerinin başvurması beklenmektedir

Yazının orijinal metnine aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://news.sol.org.tr/erdogan-continues-market-turkey-he-meets-siemens-ceo-174116

Erdoğan Türkiye’yi Pazarlamayı Sürdürüyor

This entry was posted in Ekonomi, FAŞİZM, İHANET VE YABANCI YANDAŞLAR, SUN SAVUNMA NET, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *