HAYATIN İÇİNDEN * Hüzünlü bir akşam ve Tanju Okan’dan ; Sen kadınım

Telaşlı bir İstanbul akşamı , zaman akşam vakti ,
Bundan 52 sene öncesi ,sene 1966 …
Zaman bahardı , mayısın 16.’sı .

Tomurcuklar patlamış , soğuklardan saklanmış olan güvercinler ,serçeler ortaya çıkmışlardı . İşyerleri paydos olmuş, insanlar günün yorgunluğuyla evlerine gitmek üzere hızlı adımlarla gidiyorlardı . Günün aydınlığı karanlığa dönüyordu. Sirkeci tren istasyonunda , trenler yanyana dizilmişler , günün ağırlığını taşıyan genç ,yaşlı yorgun insanları evlerine götürmek için bekliyorlardı.

O’nu gördüm , koşarak trene yetişmeye çalışan pırıl pırıl siyah saçlı , kara gözlü bir kız . Yanımdan hızla geçti gitti . Sanki yanımdan baharın tüm güzelliklerinin esintisi tomurcaklanmış ve geçmişti . Büyülenmiş ve peşine takılıvermiştim.

Tanrım’ın sevgili kulu imişim . O güzel ve çok ciddi , kimseyle konuşmayan kızın O gün doğum günü idi ve doğum günü hediyesi almak yerine bana tüm hayatımın doğum günü armağanını verdi , Bana dünyanın en güzel sevgi kapısını açtı . Tarih 1966’nın 16 mayıs’ı idi .

Bunları neden yazdım ;

Bir arkadaşım Tanju Okan’ın yukarıda paylaştığım KADINIM şarkısı beni geçmişe götürdü. Tanıştıktan kısa bir süre sonra Tanju Okan’ı birlikte dinlemiştik . KADINIM şarkısını da çok sevmiştik.

2016 senesinin 16 Eylül’ünde O güzel insanı ışıklara uğurladım.

Şimdilerde çok yorgunum , yaşamın güzel renkleri soldu , yalnızlık tüm büyüklüğünle gece ve gündüzümü doldurdu . Kenar , sakin , yeşil bir yerde O’nu çok özleyerek , bana bağışladığı , paylaştığı her şey için O güzel yürekli eşime  teşekkür ederek sanki yaşıyorum

Cuma günleri ziyaretine gittiğimde adına yapılmış olan hayrat çeşmesinin musluğunda yüzümü yıkıyorum. Çeşmesinde şöyle yazıyor ;

Bir pınar gibi temiz ve berraktı yüreği
İçinde minik kuşlar uçardı
Sevgiyle selamlardı,
Çiçeği ve insanı,
Gül’e değerdi ,
Kuşların kanadı …
***
Adı Gül idi ,
Ve hep kuş olmak isterdi .

Bir şarkı üzerinden sizlerle dertleştim.
Kalın sağlıcakla

Dilerseniz okuyunuz ;  https://nacikaptan.com/?p=42667

Naci kaptan

This entry was posted in HAYATIN İÇİNDEN. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *