AMERİKAN OYUNLARI DEVAM EDİYOR !!!

Mehmet Ali KÖRPINAR
korpinar@istanbul.edu.tr
14.03.2018

AMERİKAN OYUNLARI DEVAM EDİYOR !!!

İşte Amerika’nın yayınladığı o harita.

Amerika’yla PKK’yı bitirme pazarlığı yapan ilk isim olan Terörle Mücadele eski Özel Temsilcisi Edip Başer Afrin harekatını SÖZCÜ’ye değerlendirdi. Başer, “Amerika’nın bölgede stratejik hedefleri var. 22 ülkenin sınırlarını değiştirmek istiyorlar. Bunun haritasını yıllar önce çizdiler” dedi. (19.2.2018-Sözcü).

Değerli arkadaşlar,

ABD güzel ülkemizin geleceği ile ilgili oyunlarına devam ediyor. Yani bölgemizde 22 ülkenin sınırlarının yeniden çizilmesini öngören BOP projesini uygulanması için de gereken eylemlerine devam ediyor.

Bu konuda gösterdiğimiz tepkileri de minimize etmek için Suriye’de yaklaşık 20 üs kuran ABD’nin Dış işleri bakanı Tillerson ülkemize geldi. Yapılan görüşmeler sonucunda “Amerika ile ilişkileri onarma kararı alındı” (17.2.2018-Sözcü). Çavuşoğlu ve Tillerson’ın görüşmesinin ardından yapılan ortak açıklamada “ iki ülke arasındaki sorunların çözümü için en geç Mart ortasına kadar ortak mekanizma kurulması kararlaştırıldı” denildi. Tillerson “Türkiye ile ilişkilerimiz sürekli ve stratejiktir” dedi. Ayrıca Çavuşoğlu ve Tillerson’un 19 Martta, Münbiç konusunda yol haritasını belirlemek üzere bir araya gelmesi bekleniyordu.

Ancak Başkan Trump, ülkemizle ilişkilerin düzelmesini istemiyor. Çünkü ABD çelik ithalatına %53 lük ek vergi getirmesi kararı sonucu, Çelik ihracatçıları Birliği Başkanımız “Hayata geçerse bir gram bile ihraç edemeyiz” dedi (18.2.2018-Cumhuriyet). Bu da yılda 1,12 milyar $ gelirden yoksun kalacağız demektir. Yani ABD başkanının almış olduğu kararla ekonomik açıdan da büyük bir baskı altında kalacağız.

Ayrıca Başkan Donald Trump, dün Dışişleri Bakanı Tillerson için almış olduğu ani kararı twitter üzerinden ona duyurdu ve onu görevden aldı. Yani tam da Mart ayının ortasına geldiğimiz bu günlerde Rex Tillerson’un yerine CIA başkanı Mike Pompeo’yu getirdi. Güzel ülkemizin ABD ile ilişkilerinin iyileşmesini beklediğimiz de bu kritik zamanda Tillerson, neden görevden alındı? Galiba ABD ile ilişkilerimizin normalleşmesi de olamayacak.

Değerli arkadaşlar,

Güzel ülkemizin, ABD ile yıllardır süren üzücü ilişkilerini sizlere 15.02.2005 tarihinde de NE EKERSEN ONU BİÇERSİN !!! başlıklı yazımda da iletmiştim. Aşağıda bu yazımı sizlere yeniden sunmak istedim.

Gerçek dostlarımızı iyi bilmek ve tanımak, mutlu geleceğimiz için kaçınılmaz bir ön koşuldur. Umarım güzel ülkemizin mutlu geleceği için AB-D emperyalizminin korkunç planları uygulanamaz.

Sevgi ve saygılarımla (14.03.2018)
Prof. Dr. Mehmet Ali KORPINAR

NE EKERSEN ONU BİÇERSİN!!!

ABD’nin YENİ DIŞİŞLERİ BAKANI SN CONDOLEEZZA RICE, CUMHURBAŞKANIMIZDAN, BAŞBAKANIMIZDAN VE DIŞİŞLERİ BAKANIMIZDAN ABD’nin HALKIMIZIN ARASINDAKİ KÖTÜ İMAJININ DÜZELTİLMESİNE YARDIMCI OLUN DEMİŞ!!!! Çünkü yapılan bir araştırmaya göre ABD ye dünyada en fazla tepki ve kuşku duyan, kaygılanan ülke halkının TÜRKİYEDE olduğu belirlenmiştir. Bu kaygı ve kuşkunun giderilmesi için ricada bulunuyor.

Şimdi NE EKERSEN ONU BİÇERSİN özdeyişini bu ülke ile gelişen ilişkilerimiz için biraz düşünelim ve yorumlayalım. Ülkemizin 60 yıllık dostu ve stratejik ortağı olduğunu savunan bir ülke var ve bu geçen süredeki ilişkilerimize bir göz atalım.

1- Ülkemizin kuruluş belgesi sayılan LOZAN anlaşmasını 18 Ocak 1927 yılından beri tanımayan bir dost ülke (Bu konuyu NTV de 18 Ocak 2005 de TARİHTE BUGÜN SUNUMUYLA bizlere yeniden anımsatan Sn. Mümtaz Arıkan’ı kutlarım),

2- Halkımın haberi olmadan Sovyetlere karşı kullanılmak üzere konuşlandırdığı füzeler nedeniyle ülkemizi, öncelikli hedefler arasına sokan bir dost ülke. Bu durumu ancak KÜBA olayları sırasında öğreniyoruz ve Nikita Kruşcev’in dayatması ile söz konusu füzeler sökülüyor.

3- 1974 de Kıbrıs’ta akan kanı durdurmak ve soydaşlarını korumak amacıyla ve uluslararası anlaşmalardan doğan hakkını kullanarak müdahale eden ülkemize askeri ve ekonomik ambargo uygulayan bir dost ülke,

4- Ülkemizin gelişmesine engel olan ihtilallerin yapılması için gereken ortamın hazırlığındaki katkıları bilinen bir dost ülke. Örneğin Rahmetli Dış İşleri Bakanımız İhsan Sabri Çağlayangil’in MEĞERSE CIA ALTIMIZI OYMUŞ DA HABERİMİZ YOKMUŞ sözünde dile geldiği gibi dost geçinen bir ülkenin gizli servisinin ülkemizdeki etkinliği açıkça ortaya koyulmuştur.

5- Egede bir askeri tatbikatta kendi gemilerinden atılan bir füze ile vurduğu gemimizde ölen ve sakat kalan askerlerimize gereken tazminatı ödemeyen ve özür dilemeyen bir dost ülke.

6- Her 24 Nisanda Ermeni diasporasının etkinliğine ülkesinde izin veren ve birçok eyaletinde esasen hiç olmayan Ermeni mezalimini kabul eden ve üstelik bu konuda hiç bir suçu bulunmayan ülkemden tazminat ve toprak istenmesine yeşil ışık açan bir dost ülke,

7- Ortaya attığı yalanlarla kendi kamuoyunu ve bizleri aldatan ve bu yalana dayanarak Irağı işgal eden bir dost ülke,

8- Irak işgalinde onunla birlik olmadık diye işgalde yaptıkları yanlışlıklar sırasında hayatını kaybeden askerleri için kendi kamuoyuna karşı ülkemizi suçlayan bir Savunma Bakanına sahip bir dost ülke.

9- Irağın kuzeyinde kendi askerinin etkinliğini ortaya koymak için benim askerimin başına ÇUVAL GEÇİREN ve yaptığı rezalet için hala özür dilemeyen bir dost ülke,

10- Irak’a ticaret için giden TIR’larımızı korumayan ve 120 adet Türk şöfürünün ölümünü seyreden bir dost ülke,

11- İki tane kürt aşiretini koruyan, onlara devlet olma sözü veren ve ülkemin KIRMIZI ÇİZGİLERİNİ GÖRMEK İSTEMEYEN bir dost ülke,

12- Irak işgalinden sonra sıranın Suriye ve İran’a geldiğini açıkça beyan eden bir ülke, daha sonra sıranın ülkemize gelebileceği düşüncesini üreten ve halkımızın bu konuda haklı kaygılara kapılacağını düşünmeyen bir dost ülke,

13- Dünyada terorizmden en fazla etkilenmiş ve 35.000 yurttaşını kaybetmiş, 150 milyar $ zarara uğramış bir ülkenin halkı olarak, işgal altında tuttuğu Irak da varlığını sürdüren PKK için hiçbir şey yapmayan bir dost ülke için ne düşünebilir?

Ülkemize karşı yapılan yanlışlıklar ve haksızlıklar için ABD’nin yeniden düşünmesi ve gerçek dostun nasıl olması konusunda yorum yapması gerekmektedir. Yani EMPATİ yaparak yeniden durum değerlendirmesi yapmasını önermek isterim.

Sevgi ve saygılarımla (15.02.2005)
Prof. Dr. Mehmet Ali KORPINAR

NOT:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak, ABD parlamentosu LOZAN ANTLAŞMASI’nı resmen kabul ettiğinde, ABD hakkında duyduğum kuşku ve kaygı ortadan kalkabilir zannediyorum.

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, Bölücü KÜRTÇÜLÜK, BOP. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *