EMPERYALİZM – BOP – ABD / PYD-YPG – SURİYE *** PYD YPG Suriye ordusuna teslim olacak ama…

US-led coalition military advisers have been assisting YPG fighters. (File photo: Reuters)

Bülent Esinoğlu
bulentesinoglu@gmail.com
20.02.2018

PYD YPG Suriye ordusuna teslim olacak ama…

Türk ordusunun Zeytin Dalı Operasyonu bölgedeki teröristleri Suriye devletine teslim olmaya zorluyor. Öte yandan Amerika, PKK/PYD YPG’ye teslim olmaması ve savaşmaya devam etmesi için zorluyor.

Geçtiğimiz günlerde, ABD Türkiye görüşmeleri oldu. Ne görüşüldüğünü tam olarak bilmiyoruz. Ancak savaş sahasına bakınca, o görüşmelerin ardından, yeni ve istenmeyen gelişmeler olmaya başladı.

Suriye devletini destekleyen, 40 adet milis gücü Afrin’e girdi. TSK’nın ihtar atışları sonunda çıktı. Bu olay ile Türkiye’ye verilmek istenen mesajı doğru okumamız gerekir.Olayların ardından, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrof çok önemli bir açıklama yaptı.

“Afrin konusunu, Şam ve Ankara’nın doğrudan görüşerek çözmeleri gerekir.” Dedi. Buradan şunu anlamamız gerekir. Suriye devletini tanımayan Ankara’ya, biz artık, aracılık yapmak istemiyoruz.

Suriye devleti ile bir görüşme yapmadan Suriye topraklarında operasyon yapmak nereye kadar mümkün olacak?

Astana’da, Suriye için birlikte hareket ettiğimiz, Rusya ve İran Şam rejimini tanırken, Türkiye Esad’a terörist demeye devam ederek, içine girdiğimiz zor sorunu daha da zorlaştırıyor.

Suriye devletinin toprak bütünlüğü ve Türkiye’nin güvenliği için Suriye topraklarında operasyon yapacağız, ama Şam’ı terörist devlet olarak ilan edeceğiz. Suriye meşru ordusunu rejim kuvvetleri diye aşağılayacağız…

Ankara Şam arasındaki bu husumetin eninde sonunda, Astana Sürecini oluşturan İran ve Rusya’nın da meselesi olacağı açıktır.Kaldı ki, biz, Fırat’ın Doğusunda da terör ile mücadelemiz devam edecek. Fırat’ın Doğusunda, başta Suriye devleti olmak üzere, onun arkasındaki Rusya ve İran’a ihtiyacımız olacak.

Ya da ABD ile birlikte olacağız ve Irak’ın Kuzeyinde olduğu gibi Barzanistan benzeri bir oluşuma rıza göstereceğiz. Bu oluşum da ileride, Amerika’nın olağan dışı desteğiyle, devlet haline gelince, Diyarbakır’ı talep etmeye başlamayacak mı?

Amerika, Türkiye Suriye arasındaki bu çelişkiden yaralanacaktır. Dolayısıyla Amerika için Suriye’nin kuzeyinde bir devletimsi oluşum yaratmak kolaylaşacaktır. Zaten Amerika bu çelişkiden yararlanmak için CIA tarafında imal edişmiş provokasyon haberleri yayıp duruyor.

Astana Süreci şu veya bu şekilde dağılırsa, Rusya, Suriye hava sahasını kapatacak ve Türkiye Suriye’nin kuzeyinde, ABD’nin kuracağına düşecektir. Dolayısıyla, bölgede, Kürdistan kurulmasını sadece izleyecektir.

Astana Süreci dağılırsa, Amerika büyük fırsat elde edecek ve Türkiye’yi eskiden olduğu gibi yönetmeye devam edecektir. İstediği hükümeti kuracak, istediği kişiyi lider yapacaktır. Astana Süreci, sadece, Türkiye’nin güvenliği ve bekası için değil, aynı zamanda, siyasi iktidarın da yaşamını garanti etmektedir.

İktidar, BOB vaatleriyle ABD tarafından getirildiğini demek ki unutmuş. Amerika ile savaşmak için Astana Sürecine sıkı sıkı yapışmak gerektiğini herkesin bilmesinde yarar var.

Aksi durumu, Irak’ta ve Libya zaten deneyimledik.
Amerika’nın eline düşen Türkiye’de 15 tane 15 Temmuz olur!

20.2.2018

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, Bölücü KÜRTÇÜLÜK, BOP, BÜLENT ESİNOĞLU YAZILARI, ORTADOĞU ÜLKELERİ, PKK TERÖRÜ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *