Perde Arkası * Tunus’ta neler oldu ? * AKP Cumhurbaşkanı Erdoğan Tunus’ta neden iyi karşılanmadı ? * Tunus’ta rezil olmuşuz * Tunisie Numerique Gazetesi ziyareti “Erdoğan, ‘hareketli’ ve ‘hayal kırıklığı içinde’ geçen yarım gün sonunda Tunus’tan ayrıldı’

Can Ataklı / Korkusuz
04.01.2018

Tunus’ta rezil olmuşuz

Erdoğan Türkiye’deyken iyi kötü birçok gazeteci izleyebiliyor, soru sormayıp uzaktan izlese bile namuslu gazeteciler izlenimlerini aktarabiliyor. Oysa yurtdışı öyle değil. İstenirse her şey sır olarak bile kalabiliyor. Fedai ve tetikçiler zaten bunu gönüllü olarak yapıyor bir parça meslek ahlakı olanlar da öyle korkutuluyor ki isterlerse bir şey yazsınlar, söylesinler. Bu nedenle AKP Genel Başkanı’nın son Afrika gezisinin son durağında neler olduğunu tam öğrenemedik. Mecburen Fransa ve Tunus medyasına bakıyoruz.

Buralarda yazıldığına göre Erdoğan’ın Tunus gezisi tam bir facia olmuş. Bir kere programda iki gün görünen gezi gece yarısı 02.00’de başladıktan sonra ertesi gün saat 18.00’de sona ermiş. Çad’dan neredeyse komşusu olan Tunus’a niye gece yarısından sonra gidilir bilemiyorum. Tunus’ta yayınlanan Tunisie Numerique Gazetesi ziyareti “Erdoğan, ‘hareketli’ ve ‘hayal kırıklığı içinde’ geçen yarım gün sonunda Tunus’tan ayrıldı’’ başlığı ile duyurdu.

Gazeteye göre, Erdoğan, kendisini havalimanında Dışişleri Bakanı’nın karşılamasından memnun olmadı. Öte yandan habere göre Erdoğan’ın korumaları havalimanında güvenlik görevlilerine güçlük çıkardı. Yine Tunus medyasında çıkan haberlere göre Erdoğan’ın Tunus Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın girişinde Rabia işareti yapması rahatsızlık yaratmış. Tunus Cumhurbaşkanı Béji Caied Essebsi’nin Erdoğan’ın yüzüne bakarak “Tunus’un bir tek sembolü, bir tek bayrağı vardır, başka da işareti yoktur, ne Rabia ne başka bir şey” demiş daha sonra da “Konuklarımızın bizim hassasiyetlerimize uygun davranmasını beklerdik” diye eklemiş.

Erdoğan Tunus’ta önceden planlanan birçok görüşmeyi yapamadığı gibi bazı siyasi parti başkanları onuruna verilen öğle yemeğine de katılmamış. Yine Tunus’ta yayın yapan Business News ise Erdoğan’ın ziyaretini “Tunus’ta Bir Diktatör: Erdoğan” başlığıyla duyurmuş. Haberde, “Erdoğan’ın bütün dış gezilerinde olduğu gibi Tunus’ta da gazeteciler ve sivil toplum aktivistleri tarafından protesto edildi” denmiş.

AKP Genel Başkanı’nın uçağında 20’yi aşkın gazeteci olmasına rağmen Türkiye kamuoyu bu haberleri hiç öğrenmedi. Hiçbir gazeteci Tunus’taki programın yarıda kesildiğini yazmadı. Hiçbiri Tunus’taki soğuk havaya değinmedi. Türkiye’de insanlar Erdoğan’ın başarılı bir gezi yapıp döndüğünü sandı. Akıllarda kalan tek şey ise sanıyorum bizdeki zeytin ağaçları katledilmek istenirken Tunus’tan zeytinyağı alacağımızın iftiharla duyurulması olmuştur belki de.

http://www.sozcu.com.tr/2018/yazarlar/can-atakli/tunusta-rezil-olmusuz-2159240/

This entry was posted in DIŞ POLİTİKA, DURUM VAZİYETİ, YOZLAŞMA - AHLAKSIZLIK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *