EMPERYALİZM – BOP – ORTADOĞU * ABD ile TÜRKİYE BİR SAVAŞA GİDİYOR ! * Türkiye’yi ne bekliyor?

Turkishnews
Nigar Ögeday
15.01.2018

Türkiye’yi ne bekliyor?

ABD öncülüğündeki koalisyon, Türkiye ve Irak sınırını kontrol
etmek için 30.000 kişilik “ordu” kurulacağını açıkladı.

Bunun için PKK / PYD kullanılacak. Bunu “Türkiye yeniden İstiklâl savaşı veriyor” isimli yazımda yazmıştım. Pentagon bizi sadece beş gün bekledi. “Sınır ötesinde terör örgütleriyle ABD’nin birleşip Pentagon-CIA programlarıyla “sınır muhafızları” adı altında büyütülen yapıya terör örgütü “Kuzey Ordusu” adını verdi.

Göz göre göre resmen Türkiye sınırında konuşlanıyorlar. Amerikalıların doğu Halep ve güney Haseki’de eğittiği “Kuzey Ordusu” gücü ilk etapta örgütün işgal ettiği ancak rejim ile sınır hattında yer alan Aynularap (Kobani), Tel Elyap, Resulayn ve Malikiye’de konuşlanacak. Pentagon, CIA ve Kandil kadrolarının ortaklaşa eğittiği teröristler, rejim kontrolündeki toprakları kullanarak ülkenin doğusundan Türkiye sınırındaki Afrin ilçesine de sevk ediliyor” diye yazmıştım.

Yani ABD öncülüğündeki koalisyon, Suriye’de ki ortaklarıyla yeni bir “sınır güvenlik gücü” kuracağını açıkladı. Dolayısıyla Türkiye’yi açıktan açığa tehdit etmeye başladı. Ve emin olarak derim ki; ABD’ne bu konuda cesareti içerdeki adamları verir. ‘Devlet Erkânı’ndan gelen tepki ve gözlemlerinde bunu kanıtlıyor.

Gelelim Türkiye’yi ve bölgeyi ne bekliyor? Sorusuna.

Bu savaş hem içerde hem dışarıdaki güçlerin katılımıyla ABD ve Avrupa desteğinde yürütülecek gibi görünüyor. Yani hesaplanan bir iç savaş ve dışarıdan yapılacak müdahalenin birlikte icra edileceği hem klasik yöntemlerin hem de gayri nizami harp taktik, teknik ve yöntemlerinin, teknolojinin, modern silahların kullanıldığı bir savaş olacak bu savaş. Savaşın bir tarafında Türkiye diğer tarafında ABD, Avrupa, İsrail, Suudi Arabistan tarafından desteklenen PKK/PYD/PJAK olacak. Tabi IŞİD dışarıda ve içeride Türkiye’nin karşısında ayrı bir cephe açacak.

Türkiye hızla bir savaşa doğru çekiliyor. Türkiye’nin güney doğusunda ABD destekli binlerce PKK’lının yok edilmesi ve 15 Temmuz 2016 ABD VE FETÖ darbesinin hüsrana uğramasını hazmedemeyenler içerde hala temizlenmemiş adamları var iken bir şeyler yapacağını düşünürler. Yani dolayısıyla Türkiye’nin önüne teslimiyet yada savaş seçeneğini koyuyorlar.

ABD ve Avrupa’nın hazırlıkları bu yönde devam ediyor. Bölge ülkeleri özellikle İran’ın önemli ancak İran’ın tercihi ABD veya Avrupa’nın yanında olabilir. Aynı şeyi Rusya içinde söyleyebiliriz. Rusya bir süper güç ve bu güçlerin yani büyük devletlerin etki ve ilgi alanları çok geniş olduğu için farklı düşünebilirler. Farklı çıkarlarını dikkate alarak politikalarını değiştirebilirler. Yani içinde bulunduğumuz cephede hiçbir şey garanti değil.

Türkiye hem içerden hem de Irak ve Suriye kuzeyinden ABD uşakları ve PKK ile kuşatılacak. Ya bunu kabule zorlanacak ya da ABD ve Avrupa desteğindeki PKK ile savaşacak. Bütün hallerde Türkiye’nin bunu aşacağına şüphem yok. Fakat en zor olan şey Türkiye’nin içten ve dıştan bir tehditle karşı karşıya kalmasıdır. Üstelik karşı karşıya bulunduğumuz tehdidi bertaraf edebilmek için epey bir süre gerekecek.

Bu kritik dönemden ancak birlik, beraberlik, çok çalışma ve uygun ittifaklar, hatasız dış ve iç politikalar uygulanarak çıkabiliriz.

Türkiye’yi ne bekliyor?

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, Bölücü KÜRTÇÜLÜK, BOP, DIŞ POLİTİKA, ORTADOĞU ÜLKELERİ, PKK TERÖRÜ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *