EMPERYALİZM – BOP – ABD / PYD ORTAKLIĞI * ABD, Suriye’de Yerel Güvenlik Kuvvetlerini Eğitmeyi Sürdürüyor

Tarih: 17 Ocak 2018
Çeviren: Ercan Caner,
Sun Savunma Net, 21 Ocak 2018

ABD, Suriye’de Yerel Güvenlik Kuvvetlerini Eğitmeyi Sürdürüyor
ABD Savunma Bakanlığı Basın Bildirisi No: NR-013-18

Birleşik Devletler, Suriye’deki yerel güvenlik kuvvetlerini eğitmeyi sürdürmektedir. Eğitim, yurtlarından uzaklaştırılmış ve şimdi tahrip olmuş evlerine dönmekte olan insanların güvenliklerini geliştirmek maksadıyla tasarlanmıştır. Özgürleştirilen ve herhangi bir yönetim altında olmayan alanlarda, İslami Devlet terör örgütünün toparlanarak yeniden ortaya çıkmaması da çok önemlidir. Eğitilen yerel güçler, yeni bir ordu veya konvansiyonel sınır muhafız birliği değildir.

Bu eğitim ve eğitilen yerel kuvvetler, İslami Devlet terör örgütünü yenilgiye uğratmak için yürütülen mücadelenin hedefleri, istikrar çabalarını kolaylaştırma ve Birleşmiş Milletler tarafından liderlik edilen Cenevre Sürecini destekleyecek şartları oluşturma gayretleri ile uyumludur.

Suriye’de İslami Devlet terör örgütüne karşı yürütülen askeri mücadele henüz sona ermemiştir ve Orta Fırat Nehri Vadisinde şiddetli çarpışmalar halen devam etmektedir.

Bu güvenlik kuvvetleri, içte İslami Devlet savaşçılarının Suriye’den kaçışlarını engellemek ve özgürleştirilen bölgelerde yerel güvenliği artırmak üzerine odaklanmışlardır. Bu kuvvetler, Cenevre’de Suriye iç savaşına daha uzun süreli bir politik çözüm bulunana kadar yerel halkı koruyacak ve İslami Devlet terör örgütünün, Birleşik Devletler ve müttefiklerine ve ortaklarına yeni saldırılar düzenlemesine engel olmaya yardım edeceklerdir.

Bugüne kadar, Suriye’de koalisyon kuvvetleri ile yapılan operasyonlar sayesinde, İslami Devlet terör örgütü kaybettiği topraklardan hiçbirisini geri alamamıştır. Biz bunu böyle sürdürmek niyetindeyiz.

Koalisyon ortağımız ve NATO müttefikimiz olan Türkiye’nin güvenlik endişelerinin tamamen farkındayız. Türkiye’nin güvenlik endişeleri meşrudur. Suriye’de İslami Devlet terör örgütünü yenmek için yürüttüğümüz çabalarda Türkiye ile tamamen şeffaf olmayı sürdüreceğiz ve teröre karşı verdiği mücadelede NATO müttefikimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Birleşik Devletler ve Küresel Koalisyondaki ortakları, İslami Devlet terör örgütünü yenilgiye uğratmak ve Suriye’ye istikrar getirmek yönünde verdiğimiz sözlere bağlı kalmayı sürdürmektedir.

En sonunda, Suriye, 2254 Sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararında belirtilen politik süreçle kendi geleceğini belirlemelidir.

ABD, Suriye’de Yerel Güvenlik Kuvvetlerini Eğitmeyi Sürdürüyor

This entry was posted in ABD - AB - EMPERYALIZM, Bölücü KÜRTÇÜLÜK, BOP, ORTADOĞU ÜLKELERİ, PKK TERÖRÜ, SUN SAVUNMA NET. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *